Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sunlink - panele słoneczne i instalacja na wyrost?

gruby33 16 Sep 2020 23:40 3738 21
Telkom Telmor
    gruby33
    Level 18  
    Witam,

Akurat w tym temacie jestem zielony. Dziś po osiedlu chodził przedstawiciel z jeden firmy, które zakładają instalację fotowoltaiczne. Porozmawiałem z nim oko 30 minut, porobił jakieś szybkie wyliczenia, oczywiście makaron na uszy też trochę nawijał bo jak to przedstawiciel, że tylko jeśli się zdecyduje 2 ciągu maksymalnie 2 dni to dostanę "Mercedesa" wśród paneli w cenie tańszych. Podatny nie jestem na takie sugestie wolę stracić niż zaryzykować :)
    Miałem dostać dziś na wieczór maila z całą rozpiską co będzie zamontowane i z wyliczeniami. Niestety nie doczekałem się.
    Ale może dostanę jutro i chciałem dopytać o instalacje.
    Panele proponowane to firma Sunlink (nie pamiętam dokładnie jaki model tego "Mercedesa"), moc chyba około 340-350W i dzielone 2 2 części (jak by jedna strona zabrudzona czy zasłonięta to ja podobno odcina aby nie obniżała mocy innych). Falownik też nie wiem gdyż do tej pory nie mam rozpiski.

Moje roczne zużycie prądu to około 1800 -2000 kWh. Z obliczeń tego pana wyszło, że najmniejsza i instalację jaka mogą założyć to około 3,5kW. Miało by być 10 szt tych paneli. z rozmowy wyszło, że jest to więcej niż potrzebuje ale mniej nie można i z czasem może sobie coś podłącze dodatkowego (klimatyzacja lub grzanie wódy elektryczne). Nadwyżka miała by iść do elektrowni i być zagospodarowana na czas kiedy tego prądu produkowane jest mniej.

Koszt takiej instalacji łącznie za materiałami, montażem oraz załatwieniem wszystkich dokumentów i umów w elektrowni czyli na gotowo to 19000zl. Do tego doszedł by zwrot z dofinansowania oraz odliczenie od podatku.

Czy ktoś miał złe lub dobre doświadczenia z tymi panelami oraz czy rzeczywiście nie można zamontować mniejszej ilości paneli czy po prostu firma chcę sobie zarobić na sprzedaży bardziej rozbudowanej instalacji.

P.S Dodam, że dom jest typu bliźniak i mam do dyspozycji spady na 3 strony świata (północ, wschód i południe).
    Przedstawiciel widzi wizję montażu 3 sztuk na stronę wschodnia (w południe jeszcze pada tam słońce lecz po 15 jest cień przez dach), 3 sztuk na stronę wschodnio-południową oraz 4 sztuk na południe. Ze względów rozmiaru dachu nie da rady zamontować wszystkich w jeden kierunek.
  • Telkom Telmor
    theo33
    Level 27  
    Jeżeli zużycie to 2000 kWh i by się nie zwiększyło a instalacja skierowana na południe to wystarczyło by ok. 2500 W ale do poprawnej pracy współczesnych falowników potrzeba 8 szt modułów i jeżeli to 340 W to moc instalacji mogłaby by być 2720 W z falownikiem 1-fazowym a to powinno kosztować ok. 30 % mniej od tej oferty
    skyguy
    Level 14  
    takie małe wtrącenie - jak to jest z falownikami 1-fazowymi?
    Czy odbierać prąd z powrotem możemy też tylko z tej jednej fazy czy już z trzech?
  • Telkom Telmor
    Cytro12
    Level 26  
    gruby33 wrote:
    wolę stracić niż zaryzykować

Już z tego wynika, że na dotacje się nie załapiesz bo się szybko kończą. Poza tym nie wiem czy Ci ktoś sprzeda taka małą instalację może handlowiec jeszcze niedoświadczony ale w biurze go wyprostują i nawet oferty Ci nie wyśle :)
    gruby33 wrote:
    najmniejsza i instalację jaka mogą założyć to około 3,5kW. Miało by być 10 szt tych paneli.

To prawda bo nikt nie założy poniżej 10 paneli bo się nie opłaca, nawet dotacja jest od minimum 2kWp.
    gruby33 wrote:
    Przedstawiciel widzi wizję montażu 3 sztuk na stronę wschodnia (w południe jeszcze pada tam słońce lecz po 15 jest cień przez dach), 3 sztuk na stronę wschodnio-południową oraz 4 sztuk na południe. Ze względów rozmiaru dachu nie da rady zamontować wszystkich w jeden kierunek.

W takiej sytuacji musi być Solar Edge bo są 3 różne połacie dachu, różne kąty itd. ale nie wiem czy tak tanio za 19 tysięcy go dostaniesz. Może jak będzie 1 fazowy. Na zwykłym stringowym falowniku nie wiem czy to będzie działać.
    Raczej nie jesteś klientem dla takiego handlowca, podejrzewam, że zrezygnuje a Ty będziesz musiał sam sobie założyć instalację.
    BikeBarian
    Level 23  
    gruby33 wrote:
    P.S Dodam, że dom jest typu bliźniak i mam do dyspozycji spady na 3 strony świata (północ, wschód i południe).

No i tu jest pies pogrzebany...bez instalacji na SolarEdge będzie ciężko żeby zadziałało. Musiałbyś dać inwerter SE3000H, 10 paneli i do każdego optymalizator mocy P404 i by śmigało. Taka instalacji jest droższa od standardowej bo płacisz extra 2.5k za optymalizatory. Podejrzewam ze o tego "mercedesa" mu chodziło ale mimo wszystko 19k to cena z dooopy. Inwerter w sklepie to 3.6k, optymalizatory 2.5k, panele licząc 6k za 10szt oraz reszta gratów to wychodzi ze sporo przepłacasz (to jest liczone na 23% VAT).
    Cytro12
    Level 26  
    No z tego wynika, że samo się zamontuje na dachu.
    Falownik 3600+2500+6000+zabezpieczenia 2000+uziom 1200+ system montażowy 1800 + kable złączki itd. 500 + montaż minimalna stawka 700 za kilowat to wychodzi sam sprzęt 17600 plus 2450 za montaż razem 20 050 czyli 19 tysięcy to za mało ci policzyli. 19 tysięcy to rzeczywiście cena z dooopy powinno być 21 tysięcy żeby się opłacało może handlowiec się pomylił.
    BikeBarian
    Level 23  
    Liczysz z 23 czy z 8% VAT..poza tym ja podaje ceny sklepowe a firma ma swoje upusty.
    Prosty przykład z klimatyzacji...sprzęt GREE...cena sklepowa to 5800, a firma co montuje ma 40% rabatu od tej ceny...
    Cytro12
    Level 26  
    Dlatego jest 19 a nie 21 tysięcy.
    toolpusher
    Level 22  
    Columbus mi proponował 22 tysiące za 4kWp. Ja zrobiłem sobie 4,76kWp za niewiele więcej niż połowa tego. Sofar+JA Solar+ Dehn+ Phoenix. Licząc netto to około 10 tysięcy.
    Ceny dla detalisty. Dla instalatora myślę jeszcze kilka % niższe.
    pawel1148
    Level 22  
    Firma montująca panele/instalacje też nie pracuje za darmo. W klimatyzacji sytuacja jest raczej odmienna od reszty branż, zwykle sklepy zajmują się także montażem, więc mogą poudawać gigantyczną marże i prawie darmowy montaż, bo i tak klientowi indywidualnemu nie mogą sprzedać klimatyzatora(tylko firmie), no chyba, że taki, który jest gotowy do działania.

Miałem pisać, że te droższe panele to sie średnio opłacają, ale skoro u Ciebie rzeczywiście jest taki dziwny dach, to ich użycie ma uzasadnienie. Ja bym sie tylko zastanowił ile lat rachunków za to opłacisz.
    Cytro12
    Level 26  
    toolpusher wrote:
    Sofar+JA Solar+ Dehn+ Phoenix. Licząc netto to około 10 tysięcy.

A gdzie reszta? Bo rozumiem, że 10 tysięcy to za panele falownik i zabezpieczenie. A gdzie stelaż, kable, złączki, uziemienie, zgłoszenie itd. Skoro są firmy, które robią za darmo to ciekaw jestem jakości tych instalacji i kto tam pracuje. Wszyscy będziemy mieli problem przez prowizorki. Jak się coś stanie to raz, że zmieni sie prawo a dwa, że wszyscy będą mieli wjazd na chatę i kontrole.
    gruby33
    Level 18  
    Ok więc dziś otrzymałem ofertę na maila.
    W skrócie w cenie montaż, audyt energetyczny, okablowanie dokumentacja oraz:

- panele SunLink SL220-20M 345 Wp Full Black - Mono Full Black 1650x992x35 10 szt. - 20 lat gwarancji produktowej, 30 lat na wydajność na poziomie 77,28%

- falownik 5.5. kW Sofar Solar 3 -fazowy - 10 lat gwarancji z możliwością przedłużenia do 20 lat.

Całość niewiele ponad 19 tys zł brutto. Odliczając wszystkie dotacje wychodzi nieco ponad 12 tys. i rozbijając to na niskooprocentowany kredyt rata wychodzi niewiele więcej niż obecnie place rachunki za prąd. Więc jeśli sumy prądu i moje zużycie zostałyby na tym samym poziome to zwrot nastąpił by za około 8 lat. A jeszcze jak wspomniałem wrzuciłbym sobie wtedy ogrzewanie wody no i od następnego roku dojdzie koszenie trawnika kosiarka elektryczna gdyż dopiero go będę zakładał.

Czekam jeszcze na wycenę innych firm bo nie mam porównania czy ta cenna jest uczciwa czy wygórowana.
    Cytro12
    Level 26  
    Tylko po co falownik 5 kW do instalacji 3,5kWp? 10 paneli 345 daje 3,45kWp czyli rocznie wyprodukuje 3450kWh, przy zużyciu 2000kWh wliczając to co pobierze operator potrzebujesz jakieś 2400kWh, zapas jakieś 1000kWh

Zwrot nastąpi szybciej i to o wiele bo instalacje masz za dużą a więc zapas 1000kWh wykorzystasz na grzanie wody, pojawią się oszczędności na opale/gazie jeśli odliczysz to od raty to średnio powinna wyjść spłata na poziomie 5 lat i to wszystko w rachunkach podobnych do obecnych a co będzie po podwyżkach, zyski będą rosły a jak skończą się dotacje to automatycznie będziesz miał plus 5000 do ceny instalacji.

Wyceny innych firm jeśli są rzetelne będą podobne chyba, że na czymś oszczędzą ale nie martw się dopłacisz potem :) Różnica tysiąca w jedną czy w drugą nie robi różnicy bo i tak się zwróci, podstawa to montaż.
    gruby33
    Level 18  
    Pewnie masz rację. Firma (nie wiem czy mogę pisać jaka bo nie chce robić reklamy albo antyreklamy) daje 10 lat gwarancji na montaż. Teraz miałem chwilę i szukam w internecie to raz że firma nowa bo spółka z o.o i w KRS zarejestrowana 31 marca 2020 z kapitałem zakładowym 5 tys zł. Na google nic nie mogę znaleźć o tej firmie prócz 25 pozytywnych opinii w mapach Google , które jak wiadomo mogą dodać znajomi :) I nazwa firmy taka, że można się pomylić iż to ogólnopolski rządowy projekt.

I jak teraz żyć :) Człowiek nie wie co robić :)
    Cytro12
    Level 26  
    Powiedz, że chcesz zobaczyć ich montaże najlepiej porozmawiać z poprzednim klientem lub zobaczyć ich wykonanie.
    gruby33
    Level 18  
    Przykładowe realizacje mają na swojej stronie. Są na domach jednorodzinnych oraz większe i montaże na dachach płaskich firm. Szczegółowych zdjęć nie ma jedynie z pewnej odległości jak to wygląda. Co do poprzednich klientów to może być problem bo przecież rodo :)
    Cytro12
    Level 26  
    Na coś się trzeba zdecydować więc zostaje patrzeć na ręce co robią bo z każdym będzie podobnie.
    toolpusher
    Level 22  
    Dobrze by było zebrać jakieś informacje o ekipie, żeby nie było tak: Link
    gruby33
    Level 18  
    Więc temat już nie aktualny. 3 firmy były i 3 powiedziały po obliczeniach, że niestety mój dach nie nadaje się do montażu. Za mało miejsca na strony słoneczne.
    tomek5c
    Level 7  
    A jak oceniacie panele Sunlinka ? opłacalność między ceną a jakością.20 lat gwarancji na produkt , mało informacji w necie na temat wydajności , nie mogłem nic znaleźdźć produkt poza rankingami?
    BikeBarian
    Level 23  
    gruby33 wrote:
    Więc temat już nie aktualny. 3 firmy były i 3 powiedziały po obliczeniach, że niestety mój dach nie nadaje się do montażu. Za mało miejsca na strony słoneczne.

Ja bym sie tak latwo nie poddawal. Instalatorzy maja to do siebie ze nie zawsze wiedza o rozwiazaniach ktore moga w twoim wypadku zadzialac no i przewaznie nie oferuja czegos co im sie malo oplaca. Jesli chcesz samemu sprawdzic czy rzeczywiscie u ciebie nie ma szans z powodu dachu to zarejestruj sie w portalu SolarEdge Designer i tam samemu swoja instalacje "zaprojektuj". Prosta sprawa nawet dla tych co sie na tym nie znaja. Masz juz do wyboru falowniki z serii RWB ktore pozwalaja budowac instalacje 3F juz od 8 paneli. Jesli zastosujesz wystarczajaco mocne panele (450W+) moze si eokazac ze uda ci sie cos sensownego zaprojektowac. Gdybys potrzebowal pomocy z solarEdge Designer to pisz tutaj w temacie. Mysle ze warto sprobowac.