Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Technics SL-PJ44 - schemat, zacinają się sanki lasera/napęd liniowy?

17 Sep 2020 00:44 1119 29
Automation24
  • #1
    Anonymous
    Level 1  
  • Automation24
  • #2
    viayner
    Level 43  
    Witam,
    przyczym moze byc wiele, z moje praktyki:
    - to ze sanki z laserem nie suwaja sie poprawnie wielokrotnie wynikalo z poprostu ich zakurzenia, reczne suwanie tego nie "wylapywalo", umyj prowadnice i ponownie lekko nasmaruj.
    - to ze czyta plyte a potem szuka w innym miejscu moze wynikac z powyzszego ale i np, ze slabej mocy lasera ktory zgubi wiazke, czy tak sie dzieje na kazdym rodzaju plyt?
    - co to znaczy "zaczyna szczekać"?
    Pozdrawiam
  • #3
    Anonymous
    Level 1  
  • #4
    CodeBoy
    Level 31  
    Laser, kondensatory, a nie sanki. choć wyczyścić nie zaszkodzi.
  • #5
    Anonymous
    Level 1  
  • #6
    viayner
    Level 43  
    Witam,
    laser z sankami powinien sie bezproblemowo przesuwac od jednego do drugiego konca, prowadnice do przegladu, umyj, ja mialem podobny problem z kilkoma odtwarzaczami i glownie byly to brudne prowadnice, gdzi ebyl kurz ktory zbil sie i powodowal lekkie opory nie wyczywalne reka. Moze byc cos z czyjnikiem skrajnych pozycji, ale zacznij systematycznie
    Pozdrawiam
  • Automation24
  • #7
    CodeBoy
    Level 31  
    Trzeba dokładnie obejrzeć zębatki etc, nie znam tego napędu, może uszkodzony ząbek na zębatce. Może pasek ?,
    Czy wcześniej ten napęd pracował ok, czy taki kupiłeś ?
    bez rozłożenia nie sprawdzisz. U mnie w Kenwoodzie taki problem jak opisałeś, powodował kondensator elektrolityczny w zasilaniu lasera.
  • #8
    Anonymous
    Level 1  
  • #9
    CodeBoy
    Level 31  
    ok, zacznij od wyczyszczenia prowadnic i nasmaruj delikatnie

    Dodano po 1 [minuty]:

    a o zapewnieniach sprzedawcow, to mozna ksiazke napisac :)
  • #10
    Anonymous
    Level 1  
  • #11
    CodeBoy
    Level 31  
    Winylov wrote:
    CodeBoy wrote:
    a o zapewnieniach sprzedawcow, to mozna ksiazke napisa

    Właśnie nie wiem czy nie liczy na to ,że niby w drodze się uszkodził. Ten konkretnie model jest dość rzadko spotykany na rynku, a zależało mi na komplecie do zestawu:
    https://www.hifiengine.com/manual_library/technics/x880.shtml
    W zasadzie to najtrudniej mi jest zdobyć magnetofon resztę już mam.
    Jeśli namierzę usterkę to będę miał pewność czy mogłaby powstać w czasie transportu, jeśli nie? To jadę po gościu z komentarzem.
    troche nie w temacie głównym, ale ja kupiłem fajna Yamahę, ale koleś się chyba pomylił z ceną (było kup teraz) i na zdjęciach był w pięknym stanie, przyjechał, po pekany. Jak mu napisałem ze przyjechał pęknięty, to mi napisał żebym mu odesłał a on mi odda kasę. Zero problemu, wiadać ze mu zależało żeby nie sprzedać w tej cenie. bo uszkodzone chodziły za 3x tyle, a on sprzedał sprawny za 1.10 ceny :) choć w jego opinii był niesprawny, bo nie wiedział co jest uszkodzone.

    A żeby było na temat, to faktycznie widzę ze rzadki model, bo w moim spisie mechanizmów nie ma tego modelu, żeby można było zobaczyć gdzie jeszcze coś takiego siedzi.
  • #12
    viayner
    Level 43  
    Witam,
    to nie ta polka cenowa zeby byl silnik linjowy, spojz od spodu zapewne silniczek z zebatkami albo paskiem.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #13
    kris8888
    Level 38  
    Na początek samo zasilanie serwomechanizmu oraz wszelkie styczniki krańcowe. To można namierzyć i orienatycyjnie pomierzyć nawet bez service manuala. Filtracja tego zasilania, bo od tego też servo może głupieć. Może tam są jakieś krańcówki na zasadzie fotokomórki (jak w magnetowidach) skoro sam napęd lasera też jakiś udziwniony a nie tradycyjny w postaci silnika i przekładni ślimakowej. Przy otwartej obudowie i silnym oświetleniu mogą głupieć tego typu czujniki. Trzeba wyczyścić optykę lasera i tych czujników (jeśli takie są).
    W sieci ( na stronie https://elektrotanya.com/technics_sl-pj20_sm.pdf) dostępny jest service manual dla SL-PJ20. Ze zdjęc wynika że to ten sam mechanizm. Faktycznie napęd głowicy (sanek) jest za pomocą elektromagnesu liniowego. Popatrz na ten schemat i pokombinuj
  • #14
    Anonymous
    Level 1  
  • #15
    CodeBoy
    Level 31  
    To na pewno trzeba wyczyścić ten ślizgacz "potencjometru" najlepiej kontaktem 60 aby wszystkie związki wyczyściło, potem posmarować np wazelina techniczna, aby się nie utleniało.
  • #16
    Anonymous
    Level 1  
  • #17
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Na sucho raczej nie powinno działać dobrze. Lepiej jednak nałożyć odrobinę (cieniutką równomierną warstwę) czegoś co zwiększy poślizg- np.KONTAKT 701.
    Moim zdaniem jednak to nie silnik liniowy jest przyczyną "czkawki". Najczęściej jest to jednak problem z łożyskowaniem płyty - skoszony talerzyk (na skutek wyrobionego łożyska silnika) powoduje "bicie" płyty, a jeśli do tego laser nie ma już pełnej emisji, lub jest po prostu brudny - zaczyna się problem.
  • Helpful post
    #18
    kris8888
    Level 38  
    Według schematu ten "potencjometr" nazywa się SPEED SENSOR, chociaż moim zdaniem to bardziej jest czujnik położenia. Ten fragment schematu odpowiedzialny za napęd sanek nazywa się TRAVERSE SERVO i tam trzeba poszukać przyczyny. Ta cewka, która porusza sankami na schemacie ma oznaczenie TRV. Są tam podane napięcia, być może identyczne powinny być w Twoim modelu. Szczególnie trzeba się przyjrzeć tym napięciom +/- 8,5V zasilającym servo i cewkę poruszająca sankami.
  • #19
    Anonymous
    Level 1  
  • #20
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Winylov wrote:
    w miejscu gdzie jej część jest zasłonięta mechanizmem mamy widoczny problem usterki.
    Czyli? To, że PCB przyczernione to normalne. Tranzystor się grzeje, płytka po latach zaczyna ciemnieć. Sytuacja znana w sprzętach z tego okresu (potem zaczęto używać innego laminatu... przeważnie).
    A sprawdzałeś sam tranzystor czy jest sprawny?
    Popraw luty jeśli tranzystor się grzał i masz wątpliwości co do nich.
  • #21
    CodeBoy
    Level 31  
    Laminat jak kolega powyzej pisze, natomiast sprawdz czy nie ma zimnych lutów i czy elementy obok wygrzania sa sprawne, stawiam na grzanie rezystora a nie tranzystora.
  • #22
    Anonymous
    Level 1  
  • #23
    CodeBoy
    Level 31  
    wygląda na mierniku na sprawny, ale to nie jest wyznacznik, bo może sie podgrzać i już nie będzie trzymał parametrów, jak masz hot air to możesz go lekko podgrzać do np 60 stopni i sprawdzić czy trzyma parametry. A najlepiej jak masz możliwość to szukaj zamiennika.
  • #24
    viayner
    Level 43  
    Witam,
    sprawdz czy masz przejscie C-E w jedna strone bo jak ci wykrywa ze masz tam diode o ktroej nie ma wzmianki w datasheet'cie to tranzystor nie jest sprawny.
    Skoro taka byla temperatura ze cyna sie stopila to napewno jest uszkodzony, lutowanieto nieto samo co rozgrzewajaca sie struktura aby stopic cyne.
    Pozdrawiam
  • #25
    Anonymous
    Level 1  
  • #26
    CodeBoy
    Level 31  
    Wiesz, z uczciwością trudno dyskutować, bo jeśli to handlarz to wsadził płytę zobaczył ze czyta mu 1 utwór i napisał ze sprawny.
    Druga wersja ze miałeś totalnego pecha i padł akurat w drodze, bo się lut odlepił, od podroży (nie wierze w to - bo to jak trafić 5 w totka)
    3 sprzedawca poszedł na bezczelna i sprzedał ze znana usterka.

    Najważniejsze ze działa :)
  • #27
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Winylov wrote:
    Jak myślicie czy to mogłoby się uszkodzić podczas transportu/pierwszego włączenia po wyjęciu z paczki
    Raczej nie wiedział sprzedający, że uszkodzony - tranzystor mógł jeszcze stykać z padem podczas próby.
    Grunt, że znalazłeś usterkę - nawiasem mówiąc dość trudną do odszukania z racji na występowanie tylko w określonych (i dziwnych - mogących wskazywać na inną przyczynę) momentach. Zresztą i sam tranzystor dość dziwne uszkodzenie miał...
    Gratulacje!
  • #28
    kris8888
    Level 38  
    Winylov wrote:
    Poszukam takiego w zasobach, boję się to składać i rozkładać z powrotem, bo ta konstrukcja mało przyjazna serwisowo jest.

    Tam i BD136 (BD139) by podszedł mimo nieco mniejszego dopuszczalnego prądu kolektora. A może nawet lepiej bo jakiś mały radiator w postaci blaszki możnaby do niego przykręcić i trochę w ten sposób "poprawić fabrykę". Jak widać lekko ten tranzystor tam nie ma jeśli chodzi o chłodzenie.
  • #29
    Anonymous
    Level 1  
  • #30
    Anonymous
    Level 1