Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Technics SL-PJ44 - schemat, zacinają się sanki lasera/napęd liniowy?

17 Sep 2020 00:44 1119 29
Automation24
 • #1
  Anonymous
  Level 1  
 • Automation24
 • #2
  viayner
  Level 43  
  Witam,
  przyczym moze byc wiele, z moje praktyki:
  - to ze sanki z laserem nie suwaja sie poprawnie wielokrotnie wynikalo z poprostu ich zakurzenia, reczne suwanie tego nie "wylapywalo", umyj prowadnice i ponownie lekko nasmaruj.
  - to ze czyta plyte a potem szuka w innym miejscu moze wynikac z powyzszego ale i np, ze slabej mocy lasera ktory zgubi wiazke, czy tak sie dzieje na kazdym rodzaju plyt?
  - co to znaczy "zaczyna szczekać"?
  Pozdrawiam
 • #3
  Anonymous
  Level 1  
 • #4
  CodeBoy
  Level 31  
  Laser, kondensatory, a nie sanki. choć wyczyścić nie zaszkodzi.
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  viayner
  Level 43  
  Witam,
  laser z sankami powinien sie bezproblemowo przesuwac od jednego do drugiego konca, prowadnice do przegladu, umyj, ja mialem podobny problem z kilkoma odtwarzaczami i glownie byly to brudne prowadnice, gdzi ebyl kurz ktory zbil sie i powodowal lekkie opory nie wyczywalne reka. Moze byc cos z czyjnikiem skrajnych pozycji, ale zacznij systematycznie
  Pozdrawiam
 • Automation24
 • #7
  CodeBoy
  Level 31  
  Trzeba dokładnie obejrzeć zębatki etc, nie znam tego napędu, może uszkodzony ząbek na zębatce. Może pasek ?,
  Czy wcześniej ten napęd pracował ok, czy taki kupiłeś ?
  bez rozłożenia nie sprawdzisz. U mnie w Kenwoodzie taki problem jak opisałeś, powodował kondensator elektrolityczny w zasilaniu lasera.
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  CodeBoy
  Level 31  
  ok, zacznij od wyczyszczenia prowadnic i nasmaruj delikatnie

  Dodano po 1 [minuty]:

  a o zapewnieniach sprzedawcow, to mozna ksiazke napisac :)
 • #10
  Anonymous
  Level 1  
 • #11
  CodeBoy
  Level 31  
  Winylov wrote:
  CodeBoy wrote:
  a o zapewnieniach sprzedawcow, to mozna ksiazke napisa

  Właśnie nie wiem czy nie liczy na to ,że niby w drodze się uszkodził. Ten konkretnie model jest dość rzadko spotykany na rynku, a zależało mi na komplecie do zestawu:
  https://www.hifiengine.com/manual_library/technics/x880.shtml
  W zasadzie to najtrudniej mi jest zdobyć magnetofon resztę już mam.
  Jeśli namierzę usterkę to będę miał pewność czy mogłaby powstać w czasie transportu, jeśli nie? To jadę po gościu z komentarzem.
  troche nie w temacie głównym, ale ja kupiłem fajna Yamahę, ale koleś się chyba pomylił z ceną (było kup teraz) i na zdjęciach był w pięknym stanie, przyjechał, po pekany. Jak mu napisałem ze przyjechał pęknięty, to mi napisał żebym mu odesłał a on mi odda kasę. Zero problemu, wiadać ze mu zależało żeby nie sprzedać w tej cenie. bo uszkodzone chodziły za 3x tyle, a on sprzedał sprawny za 1.10 ceny :) choć w jego opinii był niesprawny, bo nie wiedział co jest uszkodzone.

  A żeby było na temat, to faktycznie widzę ze rzadki model, bo w moim spisie mechanizmów nie ma tego modelu, żeby można było zobaczyć gdzie jeszcze coś takiego siedzi.
 • #12
  viayner
  Level 43  
  Witam,
  to nie ta polka cenowa zeby byl silnik linjowy, spojz od spodu zapewne silniczek z zebatkami albo paskiem.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #13
  kris8888
  Level 38  
  Na początek samo zasilanie serwomechanizmu oraz wszelkie styczniki krańcowe. To można namierzyć i orienatycyjnie pomierzyć nawet bez service manuala. Filtracja tego zasilania, bo od tego też servo może głupieć. Może tam są jakieś krańcówki na zasadzie fotokomórki (jak w magnetowidach) skoro sam napęd lasera też jakiś udziwniony a nie tradycyjny w postaci silnika i przekładni ślimakowej. Przy otwartej obudowie i silnym oświetleniu mogą głupieć tego typu czujniki. Trzeba wyczyścić optykę lasera i tych czujników (jeśli takie są).
  W sieci ( na stronie https://elektrotanya.com/technics_sl-pj20_sm.pdf) dostępny jest service manual dla SL-PJ20. Ze zdjęc wynika że to ten sam mechanizm. Faktycznie napęd głowicy (sanek) jest za pomocą elektromagnesu liniowego. Popatrz na ten schemat i pokombinuj
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  CodeBoy
  Level 31  
  To na pewno trzeba wyczyścić ten ślizgacz "potencjometru" najlepiej kontaktem 60 aby wszystkie związki wyczyściło, potem posmarować np wazelina techniczna, aby się nie utleniało.
 • #16
  Anonymous
  Level 1  
 • #17
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Na sucho raczej nie powinno działać dobrze. Lepiej jednak nałożyć odrobinę (cieniutką równomierną warstwę) czegoś co zwiększy poślizg- np.KONTAKT 701.
  Moim zdaniem jednak to nie silnik liniowy jest przyczyną "czkawki". Najczęściej jest to jednak problem z łożyskowaniem płyty - skoszony talerzyk (na skutek wyrobionego łożyska silnika) powoduje "bicie" płyty, a jeśli do tego laser nie ma już pełnej emisji, lub jest po prostu brudny - zaczyna się problem.
 • Helpful post
  #18
  kris8888
  Level 38  
  Według schematu ten "potencjometr" nazywa się SPEED SENSOR, chociaż moim zdaniem to bardziej jest czujnik położenia. Ten fragment schematu odpowiedzialny za napęd sanek nazywa się TRAVERSE SERVO i tam trzeba poszukać przyczyny. Ta cewka, która porusza sankami na schemacie ma oznaczenie TRV. Są tam podane napięcia, być może identyczne powinny być w Twoim modelu. Szczególnie trzeba się przyjrzeć tym napięciom +/- 8,5V zasilającym servo i cewkę poruszająca sankami.
 • #19
  Anonymous
  Level 1  
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Winylov wrote:
  w miejscu gdzie jej część jest zasłonięta mechanizmem mamy widoczny problem usterki.
  Czyli? To, że PCB przyczernione to normalne. Tranzystor się grzeje, płytka po latach zaczyna ciemnieć. Sytuacja znana w sprzętach z tego okresu (potem zaczęto używać innego laminatu... przeważnie).
  A sprawdzałeś sam tranzystor czy jest sprawny?
  Popraw luty jeśli tranzystor się grzał i masz wątpliwości co do nich.
 • #21
  CodeBoy
  Level 31  
  Laminat jak kolega powyzej pisze, natomiast sprawdz czy nie ma zimnych lutów i czy elementy obok wygrzania sa sprawne, stawiam na grzanie rezystora a nie tranzystora.
 • #22
  Anonymous
  Level 1  
 • #23
  CodeBoy
  Level 31  
  wygląda na mierniku na sprawny, ale to nie jest wyznacznik, bo może sie podgrzać i już nie będzie trzymał parametrów, jak masz hot air to możesz go lekko podgrzać do np 60 stopni i sprawdzić czy trzyma parametry. A najlepiej jak masz możliwość to szukaj zamiennika.
 • #24
  viayner
  Level 43  
  Witam,
  sprawdz czy masz przejscie C-E w jedna strone bo jak ci wykrywa ze masz tam diode o ktroej nie ma wzmianki w datasheet'cie to tranzystor nie jest sprawny.
  Skoro taka byla temperatura ze cyna sie stopila to napewno jest uszkodzony, lutowanieto nieto samo co rozgrzewajaca sie struktura aby stopic cyne.
  Pozdrawiam
 • #25
  Anonymous
  Level 1  
 • #26
  CodeBoy
  Level 31  
  Wiesz, z uczciwością trudno dyskutować, bo jeśli to handlarz to wsadził płytę zobaczył ze czyta mu 1 utwór i napisał ze sprawny.
  Druga wersja ze miałeś totalnego pecha i padł akurat w drodze, bo się lut odlepił, od podroży (nie wierze w to - bo to jak trafić 5 w totka)
  3 sprzedawca poszedł na bezczelna i sprzedał ze znana usterka.

  Najważniejsze ze działa :)
 • #27
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Winylov wrote:
  Jak myślicie czy to mogłoby się uszkodzić podczas transportu/pierwszego włączenia po wyjęciu z paczki
  Raczej nie wiedział sprzedający, że uszkodzony - tranzystor mógł jeszcze stykać z padem podczas próby.
  Grunt, że znalazłeś usterkę - nawiasem mówiąc dość trudną do odszukania z racji na występowanie tylko w określonych (i dziwnych - mogących wskazywać na inną przyczynę) momentach. Zresztą i sam tranzystor dość dziwne uszkodzenie miał...
  Gratulacje!
 • #28
  kris8888
  Level 38  
  Winylov wrote:
  Poszukam takiego w zasobach, boję się to składać i rozkładać z powrotem, bo ta konstrukcja mało przyjazna serwisowo jest.

  Tam i BD136 (BD139) by podszedł mimo nieco mniejszego dopuszczalnego prądu kolektora. A może nawet lepiej bo jakiś mały radiator w postaci blaszki możnaby do niego przykręcić i trochę w ten sposób "poprawić fabrykę". Jak widać lekko ten tranzystor tam nie ma jeśli chodzi o chłodzenie.
 • #29
  Anonymous
  Level 1  
 • #30
  Anonymous
  Level 1