Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IPS3000 - DENON AVR-1912 - Brak możliwości sterowania pilotem dekodera po połącz

Szymon3110 17 Sep 2020 11:03 1491 8
 • #1
  Szymon3110
  Level 4  
  Cześć

  Mam taki problem, jestem abonentem Multimedia, typ dekodera: IPS 3000 przy podłączeniu z amplitunerem Denon AVR-1912 za pomocą kabla HDMI, dekoder IPS 3000 przestaje reagować na oryginalnego pilota. Sygnał audio-video przesyłany przez amplituner jest OK.

  1) Pilot do amplitunera (oryginalny) można programować pod inne urządzenia wpięte przez HDMI przy czym na liście urządzeń nie ma takiego dekodera.
  2) Wg instrukcji amplitunera programowanie pilota dla podłączonego urządzenia jest wartością dodaną wobec czego oryginalny pilot każdego urządzenia podpinany za pomocą HDMI powinien również pracować.
  3) Nie znalazłem na forum w necie żadnych podobnych problemów z amplitunerami Denon które polegały na odłączaniu możliwości sterowania podpiętych urządzeń oryginalnym pilotem
  4) Nie znalazłem również informacji w instrukcji od włączaniu lub wyłączaniu sterowania dedykowanym pilotem urządzeń podpiętych przez HDMI do amplitunera

  Proszę o podpowiedzi, dołączam również instrukcję Denon AVR 1912 oraz instrukcję IPS 3000
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Sprawdź w ustawieniach czy masz włączone HDMI-CEC jeśli tak wyłącz i sprawdź.
 • #3
  Szymon3110
  Level 4  
  Tak, sprawdzałem i zostało to wyłączone zarówno w dekoderze IPS3000 (strona w instrukcji 24) oraz wyłączyłem w amplitunerze (strona w instrukcji 86)

  Sprawdziłem jeszcze następujące ustawienia:
  1) Dekoder połączony z telewizorem za pomocą HDMI natomiast sygnał audio przesyłam za pomocą kabla optycznego, czyli nie mamy bezpośredniego połączenia HDMI między dekoderem a amplitunerem. Sygnał audio-video OK. Jeżeli jest przy tym ustawieniu włączony amplituner, pilot do dekodera nie działa. Przy wyłączonym dekoderze pilot od dekodera działa poprawnie

  2) podobna sytuacja, zamiast kabla optycznego użyłem kabla ze złączem RCA. Wynik taki sam.

  W przypadku pkt 1 oraz 2 żaden kabel HDMI nie jest podpięty do amplitunera!!!
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Ok, a sprawdź jedno - wyłącz oba urządzenia, odłącz kable HDMI od telewizora, sprawdź czy możesz włączyć dekoder(dioda na froncie powinna zmienić kolor). Jeśli tak wyłącz go, włącz amplituner i zobacz czy uda Ci się włączyć dekoder.
 • #5
  Szymon3110
  Level 4  
  Dziękuję za dobrą podpowiedź. Odłączyłem wszystkie przewody zarówno od amplitunera oraz dekodera. Po ich uruchomieniu - bez żadnych! kabli przesyłających, dekoder w dalszym ciągu przestaje reagować na pilota.

  Inne opcje mają taki sam skutek, pozostawienie samego sygnału audio wysyłanego za pomocą kabla RCA lub kabla optycznego bez wpiętego żadnego kabla HDMI w: dekoder, amplituner czy nawet telewizor.

  Urządzenia są oddalone od siebie ok 1,0-1,2m.

  Wieczorem sprawdzałem inne urządzenie HDMI (APOLLO AHD-100 DEKODER DVB-T), używany sporadycznie jako odtwarzacz DivX. Został podpięty przez HDMI do ampiltunera - działa bez problemu.

  Zastanawiam się jeszcze nad przywróceniem ustawień fabrycznych amplitunera (dopiero po niedzieli) ale wątpię w jakikolwiek efekt.
 • #6
  sosarek

  Level 43  
  Czyli włączony amplituner blokuje w jakiś sposób dekoder, rzadko spotykane...
  Podłącz urządzenia do różnych gniazd zasilających i sprawdź.
 • #7
  Szymon3110
  Level 4  
  Tak, pomogło przepięcie do innego gniazdka. Przy czym jakiekolwiek połączenie (nawet pośrednie) złączem z końcówką metalową HDMI, RCA amplitunera z dekoderem wprowadza blokadę lub zagłusza pracę pilota. Mimo podpięcia do innego gniazdka a pozostawieniu kabla RCA (w układzie z pkt 1) dekoder zaskakiwał na komendę z pilota co 5-8 naciśnięć

  Tz:
  1) Bez problemu działa taki układ (z mojego punktu kuriozalny): Ampituner i dekoder połączony w osobnych gniazdkach, między amplitunerem a dekoderem połączenie audio za pomocą kabla optycznego. Dekoder wpięty w TV za pomocą HDMI. TV jest wpięty do tej samej listwy zasilającej co amplituner. Między amplitunerem a tv nie ma żadnego połączenia np HDMI.
  1a) w przypadku dopięcia HDMI pomiędzy tv a amplitunerem - pilot staje się niewidoczny pomimo osobnych gniazdek
  2b) w przypadku powrotu dekodera do listwy zasilającej z ampitunerem i połączeniach kablowych jak w przypadku pkt 1 - pilot staje się niewidoczny
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  Idź z dekoderem i niech go wymienią.
 • #9
  Szymon3110
  Level 4  
  Po krótkiej przerwie..

  Zgłosiłem problem, w tym tygodniu Multimedia przysłała instalatora, wymiana nic nie dała (za dużo powiedziane) :P pojawił się ciekawy objaw. Po uruchomieniu dekodera i amplitunera, pilot od dekodera działa przez ok 1,5 minuty po czym dekoder coraz oporniej odpowiada na instrukcje z pilota po czym głuchnie zupełnie na jego komendy.