Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Xerox Phaser 3010 - Czarny pasek na lewej stronie kartki

mateusz_tbg91 17 Sep 2020 16:29 1107 20
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Witam

Mam problem z drukarką Xerox Phaser 3010.

Drukarkę otrzymałem jakiś czas temu od znajomego u którego leżała w piwnicy dobre 3lata, po przyniesieniu do domu drukarka nie chciała drukować był tak jakby "zablokowany toner" po rozruszaniu tego starego tonera, drukowała ale bardzo blado na lewej stronie patrząc na przeciwko wydrukowanej kartki był taki wąski szary pasek, wydrukowałem z 10-20stron ten pasek stał się mniej widoczny ale niestety toner się skończył.

Postanowiłem zamówić więc nowy zamiennik z firmy Printe (25zł) po założeniu drukarka bez problemu go rozpoznaje druk stał więć wyraźny i czarny, niestety z lewej strony kartki po wydruku mamy teraz bardzo szeroki pasek który przeszkadza bo często zakrywa część tekstu z lewej strony, wygląda to tak jak na foto:
    Xerox Phaser 3010 - Czarny pasek na lewej stronie kartki

Gdy otworzyłem tylną klapkę w drukarce na jednej z rolek (chyba to bęben światłoczuły) zauważyłem masę proszku z tonera foto:

Wycieranie tego niestety nic nie pomaga, wytrę go do czysta ale gdy tylko drukarka, ruszy, zakręci rolkami znów jest to samo.

Po wydrukowaniu 30-40 kartek ten pasek na kartce trochę blednie, ale wystarczy, że przerwiemy wydruk, drukarka chwilę postoi i wydrukujemy pierwszą stronę po przerwie i znów jest to samo.

Panowie możecie mi coś podpowiedzieć? Bo nie wiem czy to wina tonera czy samej drukarki, nie chcę kupować bez potrzebny następnego tonera, jeśli to wina drukarki i bez potrzeby wydawać pieniądzy, bardzo proszę o rady i pomoc w ewentualnej diagnostyce.
  • Helpful post
    MINOLTA
    Level 24  
    Jest uszkodzona listwa czyszcząca
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    MaRciNoOs wrote:
    Ewidentnie sypie toner w tym miejscu. Efekt słabej jakości zamiennika.

Dziękuję bardzo, czyli Twoim zdaniem warto kupić kolejny toner tym razem jakiś droższy/lepszy?

Dodano po 1 [minuty]:

MINOLTA wrote:
    Jest uszkodzona listwa czyszcząca

Czyli wymieniając sam toner nie rozwiążę problemu? Mogę się jakoś upewnić co do tej listwy czyszczącej, że na pewno jest uszkodzona?
  • Helpful post
    MINOLTA
    Level 24  
    Nie kupuj tonera.
    Ta drukarka to wynalazek który jest jednorazowy. Ma działać dopóki nie skończy się bęben. Nie ma możliwości wymiany kardridgea.Przez to że stała nie używana prawdopodobnie odkształciła się listwa czyszcząca. Jeżeli jakimś cudem uda Ci się to rozebrać to wymontuj listwę czyszczącą i ją umyj, może pomoże. Ewentualnie jeżeli jest dostępna to wymień na nową.
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    MINOLTA wrote:
    Nie kupuj tonera.
    Ta drukarka to wynalazek który jest jednorazowy. Ma działać dopóki nie skończy się bęben. Nie ma możliwości wymiany kardridgea.Przez to że stała nie używana prawdopodobnie odkształciła się listwa czyszcząca. Jeżeli jakimś cudem uda Ci się to rozebrać to wymontuj listwę czyszczącą i ją umyj, może pomoże. Ewentualnie jeżeli jest dostępna to wymień na nową.

A ta listwa jest zintegrowana z bębnem? Widać ją może gdzieś na tych zdjęciach które załączyłem?
  • Helpful post
    Bery_Butrym
    Level 15  
    Cześć,
    Oczywiście, że listwa jest zintegowana z bebnem. Jej jedynym zadaniem jest czyszczenie powierzchni bębna z zużytego tonera.
    W tym urzqdzniu moduł bębna jest teoretycznie niewymienny. Przynajmniej serwis tak twierdzi. Powinien starczyć na 30 k wydruków i koniec.

W twoim przypadku problemem jest przepełniony pojemnik zna zużyty toner. Jest stała przypadłość tych urządzeń ponieważ moduł bębna jest jednym wilkim pojemnikiem na zuzyty toner, który jak pisałem wyżej jest nie wymienny.

Uratujesz urzqdznie jeśli masz trochę zdolności manualnych. Musisz ostrożnie otworzyć wszystkie obudowy łącznie z górną. Pod nią będzie duże czarne pudlo. Wyczyścić jego zawartość do zera. Wyjąć listę czyszczącą dokładnie ją umyć jak pisali koledzy powyżej( tylko bez chmii, rozpuszczalników itp.. Wyłącznie woda i ludwik)
    Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to śmiało.
    Poniżej masz jak wygląda moduł bębna.
    Składasz wszystko do kupy i cieszysz się sprzętem.
    Pozro Domin
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Bery_Butrym wrote:
    Cześć,
    Oczywiście, że listwa jest zintegowana z bebnem. Jej jedynym zadaniem jest czyszczenie powierzchni bębna z zużytego tonera.
    W tym urzqdzniu moduł bębna jest teoretycznie niewymienny. Przynajmniej serwis tak twierdzi. Powinien starczyć na 30 k wydruków i koniec.

W twoim przypadku problemem jest przepełniony pojemnik zna zużyty toner. Jest stała przypadłość tych urządzeń ponieważ moduł bębna jest jednym wilkim pojemnikiem na zuzyty toner, który jak pisałem wyżej jest nie wymienny.

Uratujesz urzqdznie jeśli masz trochę zdolności manualnych. Musisz ostrożnie otworzyć wszystkie obudowy łącznie z górną. Pod nią będzie duże czarne pudlo. Wyczyścić jego zawartość do zera. Wyjąć listę czyszczącą dokładnie ją umyć jak pisali koledzy powyżej( tylko bez chmii, rozpuszczalników itp.. Wyłącznie woda i ludwik)
    Jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to śmiało.
    Poniżej masz jak wygląda moduł bębna.
    Składasz wszystko do kupy i cieszysz się sprzętem.
    Pozro Domin

Naprawdę dziękuję za pomoc.

Będę próbował to rozebrać chociaż widzę, że tam naprawdę jest dużo do rozbierania i mało miejsca.

Jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem, nie wiem czy to ma znaczenie, ale jak drukuję 20-30kartek by "oczyścić" jakoś ten mój docelowy wydruk to drukarka na górze w miejscu tych wywietrzników robi się strasznie gorąca i parzy gdy się położy rękę na górnej obudowie.

Mógłbym Cie prosić jeszcze byś napisał jakim oznaczeniem zaznaczona jest na tym schemacie który mi wysłałeś sama listwa czyszcząca?
    Bery_Butrym
    Level 15  
    To że robi się gorąca to jak najbardziej naturalne.
    Urządzenia Laserowe czytaj na toner. Utrwalają proszek wciskając go w kartkę przy temperaturze 180*C. Ale bez obaw nie stanie w płomieniach. Ten akurat sprzęt ma dwa zabezpieczenia ppoż. Jedno elektroniczne bardzo precyzyjne i jakby coś było nie tak z temperaturą to wywala critical error i zablokuje się( czasem nawet na stałe). Drugie analogowe. Jak temp. Wskoczy ponad 250*C to przepali bezpiecznik i możesz z czytym sumieniem wywalić je na śmietnik.

Listwa to gumowo blaszany element. Gumową stroną ściśle dotyka powierzchnię bębna. Zobaczysz ją dopiero jak wyczyścisz pojemnik z zużytego tonera. Nie dotykaj powierznii bębna żadnym narzędziem, a nawet placem. Możesz mieć wbity jakiś kawałek szkła lub ziarko piasku i powysujesz op-będziesz miał kropkę. Na tym schemcie nie ma widocznej listwy. Jest w środku.

W każdej maszynie laserowej wygląda to podobnie. Xerox Phaser 3010 - Czarny pasek na lewej stronie kartki
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Ok panowie dziś miałem trochę czasu więc się chwilę pobawiłem. Nie zrobiłem tego zbyt profesjonalnie ale liczy się efekt :)

Tak jak pisaliście, winowajcą była listwa czyszcząca, za nią była masa proszku z tonera.

Podważyłem trochę ta gumkę zaznaczoną na foto, wyczyściłem odkurzaczem (podważałem delikatnie zagiętymi kartkami papieru) czyściłem odkurzając i wsadzając zagięte kartki papieru by jak najwięcej tego proszku wydostać, zasypałem połowę biurka i część podłogi pod biurkiem ale było warto.

Za czerwono zaznaczyłem miejsce gdzie czyściłem:

A oto efekt:

Są co prawda bardzo drobne 3 paseczki blade ale jest to praktycznie nie widoczne i do takich zastosowań (drukowanie faktur vat) nada się idealnie a toner zamienny kosztuje grosze :)

Ogromne dzięki panowie za pomoc, miejmy nadzieję, że chociaż te pół roku posłuży ta drukarka, bo na nasze małe biurko komponuje się idealnie.

Pozdrawiam
    Bery_Butrym
    Level 15  
    Gratuluję!!!

Każda metoda rozwiązująca problem jest słuszna.

Jeśli chcesz utrzymać efekt na dłużej sugeruje Ci jedno.

Odwróć całą drukarkę do góry tylną klapą tak aby grawitacja odciągnęła zużyty toner od bębna. I przekręcaj ją 45 ° od poziomu na lewo i prawo. W ten sposób nagromadzony toner z za listwy "spłynie" najdalej jak to możliwe od lstwy i sądzę, że będziesz się cieszyć drukarką bez znacznie więcej niż pół roku.
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Bery_Butrym wrote:
    Gratuluję!!!

Odwróć całą drukarkę do góry tylną klapą tak aby grawitacja odciągnęła zużyty toner od bębna. I przekręcaj ją 45 ° od poziomu na lewo i prawo. W ten sposób nagromadzony toner z za listwy "spłynie" najdalej jak to możliwe od lstwy i sądzę, że będziesz się cieszyć drukarką bez znacznie więcej niż pół roku.

Dodano po 1 [minuty]:

Gratuluję!!!

Dziękuję bardzo :)

Oczywiście Twój sposób wypróbuję ale to za jakiś miesiąc czy dwa jak tam tego brudu się trochę uzbiera, niech sobie teraz popracuje trochę tak jak jest i jak działa, bym też nie przedobrzył bo naprawdę jestem bardzo zadowolony z efektu.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, myślałem, że sprzęt poleci do śmietnika a tu udało się jeszcze coś uratować by posłużył.
    Pozdrawiam
    Bery_Butrym
    Level 15  
    Owocnego zajźdzania sprzętu!!!
    Pozdo
    Domini
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Bery_Butrym wrote:
    Owocnego zajźdzania sprzętu!!!
    Pozdo
    Domini

Hehe może lepiej zamiast zajeżdżania to używania :D

Chyba, że radzisz od razu zrobić tak jak napisałeś z tym obracaniem drukarki by jej właśnie nie zajechać?

Pozdro
    Bery_Butrym
    Level 15  
    Nie ma znaczenia, teraz czy później. Wiesz już jak w razie czego wyczyścić z pod listwy. Następnym razem też ci się uda. Swoją drogą jak będziesz tak regularnie odkurzał to temat ci nie wróci. Proszkowi bez różnicy czy będzie w pojemniku czy w twoim odkurzaczu. :)
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Bery_Butrym wrote:
    Nie ma znaczenia, teraz czy później. Wiesz już jak w razie czego wyczyścić z pod listwy. Następnym razem też ci się uda. Swoją drogą jak będziesz tak regularnie odkurzał to temat ci nie wróci. Proszkowi bez różnicy czy będzie w pojemniku czy w twoim odkurzaczu. :)

Oki już wszystko jasne :) Myślałem, że pisząc "zajeżdżania sprzętu" dałeś mi taką aluzję abym od razu zrobił to co napisałeś wyżej, inaczej będę zajeżdżał tą drukarkę. Wszystko już jasne

Pozdrawiam
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Bery_Butrym wrote:

Zanim następnym razem użyjecie normalnego odkurzacza do czyszczenia laserówek, zalecam przeczytać ten artykuł, który zamieszczam poniżej. Chyba, że chcecie mieć jeszcze większy problem.. Uwierz mi, że jest spora różnica, czy "proszek" jest w drukarce czy w odkurzaczu. Chyba, że chciałeś wpuścić kolegę na minę?? :roll:

http://biltpolska.pl/blog/37-z-zycia-serwisanta-wybuchowy-akwizytor
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    MaRciNoOs wrote:
    Bery_Butrym wrote:

Zanim następnym razem użyjecie normalnego odkurzacza do czyszczenia laserówek, zalecam przeczytać ten artykuł, który zamieszczam poniżej. Chyba, że chcecie mieć jeszcze większy problem.. Uwierz mi, że jest spora różnica, czy "proszek" jest w drukarce czy w odkurzaczu. Chyba, że chciałeś wpuścić kolegę na minę?? :roll:

http://biltpolska.pl/blog/37-z-zycia-serwisanta-wybuchowy-akwizytor

No to ładnie :D

Na szczęście tego proszku który spadł mi na płytki i na biurko nie zbierałem odkurzaczem tylko mokrą szmatą.

Do odkurzacza trafiło natomiast to, co było wewnątrz drukarki- to na pewno.

Jak dobrze zrozumiałem wymiana teraz starego worka na nowy na niewiele się zda, bo cząsteczki i tak przeniknęły do silnika odkurzacza tak?

Wiadomo jakiejś fury tego proszku tam nie było, na pewno nie tyle ile w tym artykule który podesłałeś, więc nie wiem robić coś z tym odkurzaczem teraz czy już nic mu nie grozi podczas normalnego odkurzania mieszkania?
  • Helpful post
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Raczej nie - na spokojnie. Jeżeli to nie były na prawdę "duże" ilości to byłbym spokojny. Wiem, że słowo "duże" nie jest mierzalne w obecnej sytuacji, ale wybuch nastąpiłby prawdopodobnie jeżeli użyłbyś odkurzacza do powiedzmy 1/10 - 1/5 zbiornika. Jeżeli nie jest to dla Ciebie problemem, wymień worek na nowy i zapomnij, że miałeś taką sytuację. Przypuszczam, że tego toneru nie było za wiele. Jeżeli worek masz papierowy, to tym bardziej nie powinieneś mieć żadnego problemu ;) Na przyszłość polecam bardziej zaplanować konserwację ;)
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    zgodnie z opisem w temacie