Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba L650D - Nie zawsze normalnie startuje.

17 Sep 2020 22:12 348 8
 • Level 3  
  Witam szanownych panów. Mam taki problem z toshibą l650 Dostałem od kolegi takiego laptopa Laptop nie wyświetlał obrazu oraz przy uruchomieniu otwierał się samoczynnie napęd dvd. Przeczyściłem gniazda pamięci ram przedmuchałem sprężonym powietrzem włożyłem z powrotem pamięci w gniazda i laptop normalnie się uruchomił , przeleżał kilka dni i dzisiaj dalej go włączyłem normalnie się uruchomił nawet kilka razy z rzędu. Chciałem sobie zainstalować programy i podczas instalacji jednego z programów znikł obraz i teraz już nie wyświetla obrazu.Teraz jest taka sytuacja że jak włączam laptopa to zapalają się dwie diody koloru pomarańczowego i dopiero po chwili startuje wentylator i zapala się
  dioda biała , ale obrazu nie ma Podłączałem monitor zewnętrzny obrazu też niema a wcześniej jak normalnie startował to na zewnętrznym monitorze był. Jeszcze mam pytanie czy bateryjka od biosu ma coś wspólnego po zmierzeniu miernikiem ma 1,6V.
  Proszę o porady. Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.
 • Level 26  
  Jeżeli bateria nazywa się CR2032 to proszę ją wymienić na nową. Napięcie dla tych ogniw to 3V!
  Sugeruję przed kolejnymi (próbnymi) uruchomieniami laptopa wymontowanie twardego dysku z urządzenia.
  Sprawdzimy maszynę nie obciążając niepotrzebnie HDD.
 • Level 3  
  Witam. Postaram się wymienić tą baterie ona jest taka mała i jedna blaszka idzie od spodu baterii a druga na górę baterii. A oczywiście laptopa rozebrałem wyjąłem dysk baterie , klawiaturę, napęd dvd , i laptop też nie uruchamia się normalnie.
 • IT specialist
  Oznaczenie płyty podaj.
 • Level 3  
  Witam. Podaje numer są jakieś dwa oznaczenia 6050A2333201-MB-A02
  HannStar J MV-4
  94V-01012
 • IT specialist
  artek 37 wrote:
  6050A2333201-MB-A02

  Czyli Toshiba L650D a nie L650. Końcówka "D" oznacza platformę AMD. arigato dobrze Ci radzi - zacznij od wymiany baterii RTC na nową. W platformach AMD rozładowana bateria RTC może powodować problemy ze startem. Oczywiście przyczyn może być więcej, ale od tego należy zacząć.
 • Level 17  
  Wymieniłeś przyjacielu tą baterię, jak nie mogło to warto by przeprogramować układ biosu. Pozdrawiam.
 • Level 26  
  Chyba nie ma potrzeby aż tak głębokiej interwencji w maszynę.
  Nie bez powodu kolega miecho18 uzupełnił moją wypowiedź.
  Bywa, że kiedy brakuje energii dla utrzymania nastaw w Cmos – BIOS działa trochę chaotycznie. Nie oznacza to, że komputer się zepsuł. Po prostu niektóre BIOS-y wymagają utrzymania nastaw na zasadzie – albo/albo z bardzo wysoko ustawioną poprzeczką. Wszystko rozbija się o ten tzw. próg zadziałania. Najczęściej napięcie w granicach 2,83V (2,81V!) dla baterii podtrzymującej ustawienia BIOS nadal zapewnia bezproblemowe uruchamianie komputera. Są jednak i takie konstrukcje, które już przy spadku napięcia (mowa o ogniwach CR2032), do poziomu 2,98V wykazują wyjątkową niestabilność. Zaznaczam, że bateria nowa charakteryzuje się na ogół napięciem znamionowym w okolicach 3,25V.
  Komputer, na którym pracuję również nie lubi baterii ze zbyt niskim napięciem. Dla odmiany - PeCet nie marudzi na baterii, której bardzo nie lubi mój laptop. Nie ma sensu rzucać jakimiś obelgami. Wymiana i jeżeli nadal będą problemy – proszę pisać.
  Chciałoby się powiedzieć, że sami producenci nie do końca nad tym panują. Taka loteria fantowa. I żeby nie było – mój laptop to Dell, czyli podobno nie takie byle co.
  Niby firma z renomą mercedesa, ale nadal mogę się chwalić błędnym TAGiem. Żeby nie zwariować wystarczy pamiętać, że to ludzie (omylni) wymyślają komputery!

 • IT specialist
  W zależności od wersji (z grafiką dedykowaną czy zintegrowaną) masz na tej płycie 2 lub 3 wadliwe układy.
  Za niskie napięcie bateryjki cmos może powodować problemy i od jej wymiany należałoby zacząć.
  Objawy typowe jak przy uszkodzeniu któregoś układu BGA - losowe starty, wyłączenia. Możesz sprawdzić czy jeśli wystartuje bez obrazu to po zostawieniu na kilka minut i wyłączeniu i ponownym włączeniu wystartuje z obrazem.
  Do zdiagnozowania uszkodzeń układów w tym przypadku dobrze mieć tester socketu. Można też wygrzewać diagnostycznie.