Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dzwonek bezprzewodowy - zmiana źródła zasilania

fare1 17 Sep 2020 23:15 477 4
 • #1
  fare1
  Level 6  
  Cześć,

  zakupiłem dzwonek bezprzewodowy Silver Crest STK 17 A1 zasilany dwoma bateriami AA (2 x 1,5 V). Problemem jest krótki czas pracy na bateriach - około tygodnia na akumulatorach LADDA 1000 mAh. Zakupiłem akumulatory GC o pojemności 2600 mAh, ale mimo pełnego naładowania ładowarką firmy Technoline BC-250 odbiornik w ogóle nie reaguje. Domyślam się, że problemem jest zbyt niskie napięcie (dziwi jednak prawidłowa praca na innych akumulatorach).

  Czy jestem w stanie w inny i nieskomplikowany sposób zasilić odbiornik tego dzwonka? Czy standardowa ładowarka do telefonu 5V lub powerbank będzie wstanie bezpiecznie zasilić takie urządzenie? Ewentualnie, czy zwykłe baterie alkaliczne będą w stanie zauważalnie wydłużyć czas pracy?

  Kombinuję dlatego, że ciągłe ładowanie akumulatorów co tydzień, a przede wszystkim pamiętanie o tym jest dość uciążliwie. Szkoda mi jednak wyrzucać sprawny dzwonek i kupować kolejny z zasilaniem sieciowym, jeżeli istnieje możliwość przerobienia aktualnego.
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Niektóre urządzenia bezprzewodowe działają gorzej na akumulatorkach niż zwykłych porządnych bateriach - sprawdzałeś ile czasu dzwonek działa na nich?
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  fare1 wrote:
  Czy jestem w stanie w inny i nieskomplikowany sposób zasilić odbiornik tego dzwonka? Czy standardowa ładowarka do telefonu 5V lub powerbank będzie wstanie bezpiecznie zasilić takie urządzenie?


  Tak, po obniżeniu napięcia do 3V.

  fare1 wrote:
  Ewentualnie, czy zwykłe baterie alkaliczne będą w stanie zauważalnie wydłużyć czas pracy?


  Wypróbować trzeba, akumulatory NiCd/NiMH z zasady mają niższe napięcie, mogą być wcześniej diagnozowane jako wyczerpane. Ponadto można zastosować baterie alkaliczne większego rozmiaru (D/LR20) w zewnętrznym koszyku, rzadziej trzeba je będzie wymieniać.
 • #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Ewentualnie próbować z Li-ion o rozmiarze AA i stałym napięciu 1,5V aż do całkowitego rozładowania. Widziałem takie z wbudowaną wewnątrz PCB "sterującą" takim akumulatorem.
 • #5
  klamocik
  Level 32  
  Oczywiście wystarczy ładowarka do telefonu tak 5 V opór 100 do 200 om podłączone pod aktualne baterie będzie działało praktycznie do wyschnięcia baterii.