Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADS1115 - jak rozróżnić podróbkę

sasiadstar 18 Wrz 2020 07:15 2496 15
  • Czyli o kupowaniu kota w worku i farbowanym lisie słów kilka.

Seria ads 1xxx to dość popularne przetworniki w świecie hobbystów.
    Jest kilka modeli różniących się parametrami. Ja dziś opiszę dwa modele 1015 i 1115.
    Nie będę opisywał szczegółów konstrukcji bo wszystkie dane są w dokumentacji

Zasadniczo to bliźniacze konstrukcje, wszystkie wyprowadzenia, zasilanie itd. są takie same.
    Różnice pomiędzy nimi są dwie prędkość próbkowania i rozdzielczość.

10-tka to wersja (11)12 bitowa z prędkością próbkowania od 128 do 3300 próbek na sekundę.
    15-tka natomiast (15)16 bitowa z prędkością próbkowania od 8 do 860 próbek na sekundę.
    Rozdzielczość zależy od sposobu pomiarów, w przypadku wejście-masa jest o jeden bit niższa.
    W opcji różnicowej wejście-wejście w pełni 16 lub 12 bitowa.
    Ten dodatkowy bit który "znika" wynika z faktu że przetworniki mierzą dodatnie i ujemne wartości sygnału.

W opisanym tekście opiszę połączenie wejście-masa czyli będą to wartości o jeden bit niższe od maksymalnych
    Dla 11 bitów można odczytać 2048 wartości.
    Dla 15 bitów 32767 wartości .
    Reasumując ADS1115 jest 15 razy dokładniejszy niż wersja ADS1015
    Jako że interesuje mnie rozdzielczość wybór padł na ADS1115
    Na znanym portalu jest ich zatrzęsienie

Ceny jak widać całkiem kuszące
    Obudowy nie mają znaczenia bo chip jest ten sam

Po zakupie 2 sztuk zacząłem testować przetworniki i bawić się bibliotekami, coś mi jednak nie „stykało” ich zachowanie przypominało mi bardziej ADC z ATMEG-i (1024 stany) niż rasowy przetwornik.
    Na szybko stworzyłem taki zestaw pomiarowy

W praktyce wygląda to tak

Aby być pewnym że wszystko działa jak należy zamiast biblioteki odwoływałem się bezpośrednio do rejestrów przetwornika stosując „czysty” kod(skrypt na końcu tekstu).

Oba przetworniki posiadają 16-bitowy rejestr przechowujący dane, transmitowane są one w dwóch bajtach MSB i LSB.
    W przypadku 12 bitowych danych nadmiarowe bity są wypełniane zerami.

4 ostatnie liczby zawsze będą zerami a najmniejsza wartość dziesiętna to 16 zmieniająca się skokowo np: 0,16,32,48 itd..

Zgoła inaczej jest w przypadku 16 bitowego przetwornika gdzie wszystkie bity są dla nas dostępne

Tu wartości zmieniają się płynnie a nie jak w przetworniku 12-bitowym.
    Można oczywiście ustawić przesunięcie bitowe w przetworniku 12 bitowym aby wartości zmieniały się co 1 ale na rozdzielczość i tak to nie wpłynie.
    Poniżej oryginalny przetwornik 16 bitowy którego cena jest 4 razy większa niż tych pokazywanych wyżej

Wszystkie oznaczenia na obudowach układu są identyczne więc nie ma możliwości rozpoznać chipu bo ich nadruki są podrobione.
    Na plus że sprzedawcy zwrócili pieniądze ale to marne pocieszenie bo sądzę że znacząca ilość aukcji sprzedaje podrobiony towar a tylko dociekliwy użytkownik jest w stanie dociec prawdy.

Kod programu pod arduino ide

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    sasiadstar
    Poziom 21  
    sasiadstar napisał 356 postów o ocenie 32, pomógł 45 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2005 roku.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    freebsd
    Poziom 38  
    Tak dokładnym opisem chyba wyczerpałeś temat. Nawet prośba o udostępnienie nazw sklepów, gdzie kupiłeś podróbki, niewiele wniesie, bo obecnie sprzedawcy mogą łatwo zmienić "nazwy", pod którymi okradają klienta.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    oskar777

Poziom 26  
    Cytat:
    niewiele wniesie, bo obecnie sprzedawcy mogą łatwo zmienić "nazwy", pod którymi okradają klienta.

Jesteś nie sprawiedliwy, nie każdy sprzedawca to złodziej i oszust. Kupujesz towar z chin by go sprzedać raczej mało kto cwaniakuje bo konkurencja jest duża. Ja sprowadzając diody testuje je dosyć często na tyle ile mam techniczne możliwości.

Nie każdy ma jednak wiedzę i świadomość by to robić, na pewno się też znajdą osoby, które mogą nie wiedzieć że dany układ może występować też jako podróbka.

1115 miałem kupowaną dla siebie kiedyś za chińską cenę i trzymała się parametrów, porównywałem z miernikiem Brymen 867.

Nie wpychaj wszystkich do jednego wora.

Zresztą popatrz, masz różne edycje Chińskich tych modeli... z innymi też jest podobnie trzeba czytać komentarze, nie każdy chińczyk to podróba.

ADS1115 - jak rozróżnić podróbkę [/img]
    freebsd
    Poziom 38  
    oskar777 napisał:
    Nie każdy ma jednak wiedzę i świadomość by to robić, na pewno się też znajdą osoby, które mogą nie wiedzieć że dany układ może występować też jako podróbka.
    Czyli po zgłoszeniu, że handlują za pieniądze podróbkami, wycofują je z oferty?
    oskar777

Poziom 26  
    Nie wiem jak zachowa się każdy sprzedawca nie wymagaj tego ode mnie.

Wiem jedno że donosicielstwo przypomina mi o dawnych czasach do, których nie chciałbym wracać. Dla mnie to patologia takie zachowanie.

Sprzedawca może dalej udawać "głupa", może wycofać go z sprzedaży lub sprzedawca może poinformować, że produkt nie do końca jest zgodny z tym czym miał być.

Po pierwsze

1. Można negatywnie ale i merytorycznie ocenić produkt. "Skreślasz" produkt danego sprzedawcy a nie samego sprzedawce.
    2. Masz prawo do zwrotu takiego towaru.
    KonradGatek
    Poziom 22  
    oskar777 napisał:
    a sprowadzając diody testuje

świeci? Tak, to pchaj na Alle...
    oskar777 napisał:
    na tyle ile mam techniczne możliwości

Sprawdzasz biny, rozkład widmowy i takie inne? Czy świeci? ok, phaj na Alle...
    freebsd napisał:
    Czyli po zgłoszeniu, że handlują za pieniądze podróbkami, wycofują je z oferty?

No raczej musisz udowodnić, że są to podróbki. Można się bronić, że nie potrafisz prawidłowo odczytać kodu, podróbką jest Twoje AirDrutino, mierniki nie mają certyfikatów itd.
    oskar777 napisał:
    Można negatywnie ale i merytorycznie ocenić produkt.

A zarzut wprowadzania podróbek do obrotu, to uuuuu, naraził nas Pan na wielomilionowe wyimaginowane straty i nasi prawnicy żądają ich zwrotu.
    oskar777 napisał:
    Wiem jedno że donosicielstwo przypomina mi o dawnych czasach do, których nie chciałbym wracać.

Polscy Biznesmeni marketingowcy już Ci przyklaskują. Szczególnie Chrzciciele Paliw.
    oskar777 napisał:
    Dla mnie to patologia takie zachowanie.

Na przykład patologia jest w USA, gdzie za ściąganie można pożegnać się ze szkołą. Na szczęście są mało znaczący, nie to co My, mamy tylu magistrów, 120% społeczeństwa ma magistra. Jesteśmy mądrzy, same piątki w szkole.
    oskar777 napisał:
    Sprzedawca może dalej udawać "głupa"

I pewnie będzie tak robił. Zwróci najwyżej te 17 zł.
    oskar777 napisał:
    może wycofać go z sprzedaży

I co zrobi z niesprzedanymi rzeczami? Toż to same straty.
    oskar777 napisał:
    sprzedawca może poinformować, że produkt nie do końca jest zgodny z tym czym miał być.

Kto by się takimi głupotami przejmował. Towar nowy! Igiełka od Niemca!
    oskar777 napisał:
    "Skreślasz" produkt danego sprzedawcy a nie samego sprzedawce.

Jak u mnie kupisz przeterminowane mleko, to potem będziesz patrzył na daty. Jak Ci znowu coś przeterminowanego sprzedam, a Ty zobaczysz, to będziesz przychodził dalej? Czy skreślisz sklep, a nie będziesz jadł mleka Łaciatego lub chleba?
    oskar777 napisał:
    donosicielstwo

Jak będziesz raportował mój post do admina, to będziesz wojownikiem z hejtem w internetach.

Celem wyobrażenia sposobu myślenia autora:
    Mosze kupił za sto rubli osła od pewnego chłopa. Chłop miał mu przyprowadzić osła następnego dnia. I rzeczywiście, następnego dnia ów chłop się zjawia, jednak bez osła.
    - Gdzie mój osioł?
    - Zdechł.
    - To oddaj moje sto rubli.
    - Już przetraciłem.
    - Dobra, to przynieś mi tego zdechłego osła.
    - Przynieść? Jak to? Co z nim zrobicie?
    - Loterię urządzę.
    Spotkali się po miesiącu, chłop pyta Mośka:
    - I jak poszła loteria?
    - Dobrze, sprzedałem 450 losów po 2 ruble, zarobiłem 898 rubli.
    - I nikt nie wygrał?
    - Jeden goj wygrał to ośle truchło... Marudził strasznie, więc zwróciłem mu te dwa ruble.

Pozdrawiam.
    oskar777

Poziom 26  
    Cytat:
    świeci? Tak, to pchaj na Alle...

Nie mam spektofotometru, ale bardzo bym chciał. Sprawdzam czy parametry elektryczne się zgadzają, czy świecą centralnie, czy się nie grzeją. Czy są czyste. To co mogę to sprawdzam coś więcej niż podłączenie diody do CR2025

Cytat:
    A zarzut wprowadzania podróbek do obrotu, to uuuuu, naraził nas Pan na wielomilionowe wyimaginowane straty i nasi prawnicy żądają ich zwrotu.

To myślę wynika z Twojej nie znajomości prawa.
    Przepraszam z góry za słownictwo ale jest różnica między
    === ten przetwornik to jakieś chińskie G...no, nie kupujcie od niego bo to cwaniak i kombinator ==== a
    ==== Zadeklarowana rozdzielczość w opinie nie zgadza się z tym co wynika z pomiarów lub coś w ten deseń ====
    Nie raz janusze sprzedawcy o tym się przekonali w sądzie lub jeszcze zanim zaczęli zastraszanie.

Cytat:
    sprzedawca może poinformować, że produkt nie do końca jest zgodny z tym czym miał być.
    Ja się przejmuje ale nie tylko ja, nie me tego dużo ale znalazłbym w opisach że dany produkt działa tak a nie inaczej mimo, że z tytułu aukcji może wynikać co innego.

Cytat:
    Jak u mnie kupisz przeterminowane mleko, to potem będziesz patrzył na daty. Jak Ci znowu coś przeterminowanego sprzedam, a Ty zobaczysz, to będziesz przychodził dalej? Czy skreślisz sklep, a nie będziesz jadł mleka Łaciatego lub chleba?

Jeśli miałbym się odnieść do hiper marketu spożywczego bo w nim robię zakupy to czasem trafiam trefny towar. Jeżeli ten dany produkt mi odpowiada bo bardziej lubię mleko łowickie od łaciatego to nadal będę je kupował nawet jak się trafi jakieś lewe ale np ryż nie jest dla mnie tak krytyczny to zmienię firmę. Jak to się mówi "to zależy"

Cytat:
    Jak będziesz raportował mój post do admina, to będziesz wojownikiem z hejtem w internetach.
    Wybacz ale chyba nie wiesz czym jest hejt z definicji. Może Twoje wypowiedzi są trochę ironiczne i może złośliwe ale daleko im do hejtu.
    KonradGatek
    Poziom 22  
    Jakoś nie widzę różnicy:
    === ten przetwornik to jakieś chińskie G...no, ==== a
    ==== Zadeklarowane parametry nie zgadza się z tym co wynika z pomiarów lub coś w ten deseń ====
    Jest to to samo, tylko inaczej powiedziane. Bardziej po miastowemu.
    Na Ali.. znalazłem po 10 sek. szukania 200pcs 3mm Round White Light-emitting diode Super Bright Light Bulb Led Lamp New 6000-6500k 3.0-3.6v 20ma 3mm white led diodes
    5.0 US $0.92 / lot (200 pieces) czyli mniej niż 2 grosze za sztukę. W sklepie 0,28 zł za sztukę, czyli cena g.wna chińczyka x 14.
    Jest o co się bić. Nawet, jak 1/50 zażąda zwrotu, to i tak jesteś do przodu na reszcie frajerów. A jako, że nieładnie jest donosić, że ktoś sprzedaje zgniłe jabłka w środku, to jest takich polskich biznesmenów pełno.
    Ty podajesz w swoim sklepie różne parametry, ale nie podajesz ich tolerancji. A wg. janusza-sprzedawcy jest w tolerancji. I jest dobrze. A jak źle, to na jakiej podstawie jest źle? Może masz zły sprzęt? I setki pytań na zmęczenie klienta. Zobacz po reklamacjach butów. Nie uznana bo były chodzone.
    Sprawdzenie, co robisz to porównanie do podłączenia do bateryjki. Jak przy 20mA nie wybuchnie, to jest OK. Kolor sprawdzisz na oko - biały zimny, zielony itd.
    Inaczej, twoje sprawdzenie ADS, to tak jakbyś kupił LEDa Cree i sprawdzał jego bin. Kto ma takie możliwości? Jeden na tysiąc? Mniej?

oskar777 napisał:
    nie wiesz czym jest hejt z definicji

To jest to, co się nam nie podoba, a nie podoba się nam, że nie zarobimy, bo nie będziemy sprzedawać chińskiego g.wna z przycinką 20x.

oskar777 napisał:
    ryż nie jest dla mnie tak krytyczny to zmienię firmę

Ale to sprzedawca wprowadza do sprzedaży podróbki, a nie producent.
    Pozdrawiam.
    sasiadstar
    Poziom 21  
    KonradGatek napisał:
    A wg. janusza-sprzedawcy jest w tolerancji. I jest dobrze. A jak źle, to na jakiej podstawie jest źle? Może masz zły sprzęt? I setki pytań na zmęczenie klienta. Zobacz po reklamacjach butów. Nie uznana bo były chodzone.

To akurat racja
    Kupiłem taśmę niby 9 watt, od razu mi coś nie pasowało więc zmierzyłem pobór i wyszło że ma max 4w.
    Sprzedawca się upierał że źle to robię i się nie znam, dopiero zareagował jak mu odpisałem że składam skargę do pih-u niech rozstrzygną kto ma rację (a to mogłoby zaboleć wycofaniem produktu z obrotu) to sam kuriera zamówił na własny koszt .
    Co do odmownej reklamacji na produkty to taki ficher u sprzedawców, bo większość sobie odpuści te parę złotych a jak nie to mają ewentualnie więcej czasu na zabawę z klientem i nie wpadają w 2 tygodniowy okres bo on się wtedy przedłuża.
    Podejrzewam że grono osób dała by sobie spokój z tymi ADC i kupiła nowe gdzie indziej albo myślała że tak ma być.
    silvvester
    Poziom 24  
    Nic z opisu nie zrozumiałem. Mamy przetwornik 16 bit. Na wyjściu dostajemy 2 bajty. I gdzie jest błąd? 16 bitowy przetwornik nie jest 16 bitowym przetwornikiem? Co na wyjściu daje oryginał względem podróbki? Pewnie zadaję lamerskie pytanie, ale chciałbym się dowiedzieć?

Dodano po 26 [minuty]:

oskar777 napisał:

Niektórzy mają, ale po co się użerać z kupującymi:) Kiedyś postanowiłem puścić na all jakieś resztki z produkcji z grosze. Układy kupowane nawet nie ze sklepów tylko bezpośrednio od producenta. Pamiętam miałem jakieś przetwornice LTC które szły przez dobre kilka lat na setki urządzeń. Pisze do mnie klient z pytaniem. Panie czy aby układy nie z chin, coś mi nie działa. Po kilu meilach dowiedziałem się że gość przetwornicę która normalnie na pcb mieści się na 1,5cm2 zrobił na pająka. Ręce opadają. Albo inny przykład. Miałem jakieś leżaki w DILu kupione lata temu. Chcąc być uczciwym wsadziłem wszystkie do układu docelowego. Przetestowałem i wszystkie trzymały parametry. Klient kupił kilka sztuk i pisze: panie! podróbka! jesteś pan oszust, one wcale nie są nowe tylko używane! W opisie aukcji jak byk stało "układy nowe przetestowane w układzie docelowym". I weź tu bądź uczciwy:)
    freebsd
    Poziom 38  
    oskar777 napisał:
    Wiem jedno że donosicielstwo przypomina mi o dawnych czasach do, których nie chciałbym wracać. Dla mnie to patologia takie zachowanie.

W związku z czym, w tym temacie, to piszesz? Coś Ci się pomyliło, bo związku z tematem to nie ma.
    oskar777

Poziom 26  
    Zrobił się mały offtop w związku z tym
    Cytat:
    Nawet prośba o udostępnienie nazw sklepów, gdzie kupiłeś podróbki, niewiele wniesie, bo obecnie sprzedawcy mogą łatwo zmienić "nazwy", pod którymi okradają klienta.

Generalnie jestem za wystawianiem negatywów dla produktów a nie całego sklepu. Przynajmniej ja stosuję taką praktykę na allegro wobec sprzedawców.
    szeryf3
    Poziom 21  
    Gro elementów elektronicznych jest ściągane z Chin i sprzedawane w sklepikach, lub aukcjach. Co ciekawe wielu sprzedawców na portalach aukcyjnych jest pośrednikami.
    Idąc dalej mało który sprzedawca ,,bada'' dany element, po prostu ufa producentowi. A takich marudów, że dany towar jest zagładki, za mało chropowaty, ma za mało cukru w cukrze itd, ma wkalkulowane w ryzyko zawodowe.
    emil
    Poziom 15  
    Witam.
    Kolego "Oskar777", Rzecznik Praw Konsumenta powiedział mi wyraźnie, że za towar zakupiony w sklepie odpowiada sprzedawca i do niego należy kierować wszelkie pretensje co do jakości zakupionego towaru. Co do twojego podejścia w sprawie "donosicielstwa" to pamiętaj jak zostaniesz napadnięty i okradziony to nie zgłaszaj tego na policję bo będziesz - według twojej opinii - donosicielem. Tak więc zastanów się na swoim podejściem do spraw "donosicielstwa", a czasy tzw. PRL-u to była "inna bajka" bo znam je z własnego doświadczenia i mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że były to bardzo odbiegające czasy od obecnych i nie można w wielu wypadkach robić porównań względem zachowania się ludzi.
    sasiadstar
    Poziom 21  
    Skontaktował się ze mną sprzedawca feralnych części i muszę powiedzieć że jestem pod dużym wrażeniem.
    Gdyby wszyscy podchodzili do tematu tak jak on świat byłby przynajmniej trochę przyjemniejszym miejscem.
    Po krótce
    Napisał do chińskiego dostawcy i ... Chińczycy nie widzą problemu w podmienianiu elementów i zasadniczo co mają to pakują na płytkę.
    Sprzedawca podjął następujące kroki
    -Umieścił stosowne ostrzeżenia na allegro
    https://allegro.pl/oferta/przetwornik-adc-12-bit-4-kanaly-ads1015-arduino-9722079652
    swojej stronie
    https://sklep.msalamon.pl/produkt/przetwornik-adc-16-bit-4-kanaly-ads1115/
    -oraz na fejsie
    https://www.facebook.com/msalamonpl/posts/745401586316105
    - Wyrywkowo będzie sprawdzał dostarczoną partie produktu.
    Jak dla mnie wielki szacun aż chce się robić u takiego sprzedawcy zakupy.

P.S. Żeby nie było. Nie reklamuje tego sklepu jedynie odnoszę się do wcześniejszych wypowiedzi forumowiczów.

Dodano po 36 [minuty]:

silvvester napisał:
    Nic z opisu nie zrozumiałem. Mamy przetwornik 16 bit. Na wyjściu dostajemy 2 bajty. I gdzie jest błąd? 16 bitowy przetwornik nie jest 16 bitowym przetwornikiem? Co na wyjściu daje oryginał względem podróbki? Pewnie zadaję lamerskie pytanie, ale chciałbym się dowiedzieć?

Czego nie rozumiesz z opisu?
    Oba przetworniki zwracają 16bitową wartość a pomimo tego takie nie są bo w 12 bitowym 4 bity są tracone.
    Jak sobie przesuniesz taką wartość o 4 bity dostaniesz 12 bitowy wynik convertedValue>>4
    Dlatego właśnie tak łatwo je podrobić bo działają identycznie a grono ludzi korzysta z bibliotek wyświetlając napięcie jakie odczytują i nie mają pojęcia że coś jest nie tak.
    A różnica jest przeogromna bo dokładność jest 16 razy gorsza w wersji 16 bitowej.
    Może dla ciebie to nie ma znaczenia ale dla innch tak.