Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych

lukaszSZ999 18 Sep 2020 11:24 648 9
    lukaszSZ999
    Level 11  
    Witam

Znajomy zakupił do własnego użytku podnośnik koszowy GROVE z zdekompletowanym pulpitem w koszu. Brakowało joysticków sterujących różnymi funkcjami hydraulicznymi. Joysticki były analogowe z potencjometrami i elektroniką która modulowała napięcie na wyjściach dla cewek elektrozaworów. Mamy pod ręką drugą taką maszynę w oryginale. Zestaw hydrauliczny jest identyczny jak również elektronika joysticków (również oryginalna), dlatego mamy możliwość papugowania i podglądania.

Wziąłem do ręki zasilacz regulowany 0-12V do 3A i podłączyliśmy się pod jedną cewek. Niestety efekt jest taki że przy ok 6V następuje zamknięcie elekrozaworu a przy już 6.3V otwarcie całkowite. Brak jest proporcjonalności jedynie dwustanowe działanie. Sprawdzaliśmy na kilku elektrozaworach od różnych funkcji i niestety wszędzie to samo.
    Dodam, że w obu maszynach pompa elektryczna jest załączana przekaźnikowo więc tutaj regulacja wydatkiem pompy nie ma miejsca.

Czy ktoś może podpowiedzieć czym może być spowodowane i czego jest szukać?

Pozdrawiam
    tolo
    Level 34  
    Czy możesz podać symbole tych elektrozaworów :?: Podejrzewam, że cewki są sterowane sygnałem PWM.
    lukaszSZ999
    Level 11  
    Witam

Postaram się ale nie obiecuje że coś tam będzie pisać na nich. A czy fakt, że ja sterowałem regulatorem liniowym i na wyjściu było napięcie stabilizowane a nie PWM ma znaczenie? Na moje oko nie ale wolę zapytać.
    aceton
    Level 26  
    Bo proporcionalny zawór będzie jeden a reszta będzie analogowa daj zdięcia.
    lukaszSZ999
    Level 11  
    Witam

Zamieszczam zdjęcia.

Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych
    tolo
    Level 34  
    Ciężko coś mi powiedzieć, może ktoś bardziej w temacie się wypowie. Jedyne co przychodzi mi do głowy to zmierzyłbym napięcie sterujące cewkami w tym sprawnym podnośniku.
    aceton
    Level 26  
    Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu ,pierwsze cztery to zwykłe zawory i ostatni proporcionalny do weryfikacji. ,Pozdrawiam
    vindevil
    Level 26  
    Cewki sterowane prądem
    Resist_34
    Level 25  
    lukaszSZ999 wrote:
    Mamy pod ręką drugą taką maszynę w oryginale. Zestaw hydrauliczny jest identyczny jak również elektronika joysticków (również oryginalna)

A jakiś typ/model joya tam jest ?
    Jak zachowuje się sygnał wyjściowy przy manewrowaniu joyem ?
    Po drodze z joysticka nie ma jeszcze żadnego modułu ? (to starsza konstrukcja i możliwe, że w joysticku nie dało się upchać stopnia mocy i zrobili to na module zewnętrznym)

Ja proponuję pozaznaczać i porozpinać wszystkie wtyczki na elektrozawory - następnie pomierzyć ("przedzwonić") przejścia i zrobić sobie rozpiskę połączeń z łącznie z funkcją każdego zaworu (w "nieznanych" maszynkach z "nieznaną/nieopisaną" instalacja używam znaczników na przewody lub częściej drukarki etykiet i każdy przewód opisuję)
    Raz - przyda się na przyszłość (bo maszyny nie kupiliście chyba "na jedną robotę"). Dwa - mając schemat o wiele łatwiej ogarnąć maszynkę.
    andreokz

Level 8  
    Witam. A masz może kompletną instrukcję eksploatacji producenta tego podnośnika koszowego?