Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych

lukaszSZ999 18 Sep 2020 11:24 648 9
 • #1
  lukaszSZ999
  Level 11  
  Witam

  Znajomy zakupił do własnego użytku podnośnik koszowy GROVE z zdekompletowanym pulpitem w koszu. Brakowało joysticków sterujących różnymi funkcjami hydraulicznymi. Joysticki były analogowe z potencjometrami i elektroniką która modulowała napięcie na wyjściach dla cewek elektrozaworów. Mamy pod ręką drugą taką maszynę w oryginale. Zestaw hydrauliczny jest identyczny jak również elektronika joysticków (również oryginalna), dlatego mamy możliwość papugowania i podglądania.  Wziąłem do ręki zasilacz regulowany 0-12V do 3A i podłączyliśmy się pod jedną cewek. Niestety efekt jest taki że przy ok 6V następuje zamknięcie elekrozaworu a przy już 6.3V otwarcie całkowite. Brak jest proporcjonalności jedynie dwustanowe działanie. Sprawdzaliśmy na kilku elektrozaworach od różnych funkcji i niestety wszędzie to samo.
  Dodam, że w obu maszynach pompa elektryczna jest załączana przekaźnikowo więc tutaj regulacja wydatkiem pompy nie ma miejsca.

  Czy ktoś może podpowiedzieć czym może być spowodowane i czego jest szukać?

  Pozdrawiam
 • #2
  tolo
  Level 34  
  Czy możesz podać symbole tych elektrozaworów :?: Podejrzewam, że cewki są sterowane sygnałem PWM.
 • #3
  lukaszSZ999
  Level 11  
  Witam

  Postaram się ale nie obiecuje że coś tam będzie pisać na nich. A czy fakt, że ja sterowałem regulatorem liniowym i na wyjściu było napięcie stabilizowane a nie PWM ma znaczenie? Na moje oko nie ale wolę zapytać.
 • #4
  aceton
  Level 26  
  Bo proporcionalny zawór będzie jeden a reszta będzie analogowa daj zdięcia.
 • #5
  lukaszSZ999
  Level 11  
  Witam

  Zamieszczam zdjęcia.

  Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych Podnośnik koszowy GROVE - wysterowanie elektrozaworów proporcjonalnych
 • #6
  tolo
  Level 34  
  Ciężko coś mi powiedzieć, może ktoś bardziej w temacie się wypowie. Jedyne co przychodzi mi do głowy to zmierzyłbym napięcie sterujące cewkami w tym sprawnym podnośniku.
 • #7
  aceton
  Level 26  
  Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu ,pierwsze cztery to zwykłe zawory i ostatni proporcionalny do weryfikacji. ,Pozdrawiam
 • #8
  vindevil
  Level 26  
  Cewki sterowane prądem
 • #9
  Resist_34
  Level 25  
  lukaszSZ999 wrote:
  Mamy pod ręką drugą taką maszynę w oryginale. Zestaw hydrauliczny jest identyczny jak również elektronika joysticków (również oryginalna)

  A jakiś typ/model joya tam jest ?
  Jak zachowuje się sygnał wyjściowy przy manewrowaniu joyem ?
  Po drodze z joysticka nie ma jeszcze żadnego modułu ? (to starsza konstrukcja i możliwe, że w joysticku nie dało się upchać stopnia mocy i zrobili to na module zewnętrznym)

  Ja proponuję pozaznaczać i porozpinać wszystkie wtyczki na elektrozawory - następnie pomierzyć ("przedzwonić") przejścia i zrobić sobie rozpiskę połączeń z łącznie z funkcją każdego zaworu (w "nieznanych" maszynkach z "nieznaną/nieopisaną" instalacja używam znaczników na przewody lub częściej drukarki etykiet i każdy przewód opisuję)
  Raz - przyda się na przyszłość (bo maszyny nie kupiliście chyba "na jedną robotę"). Dwa - mając schemat o wiele łatwiej ogarnąć maszynkę.
 • #10
  andreokz

  Level 8  
  Witam. A masz może kompletną instrukcję eksploatacji producenta tego podnośnika koszowego?