Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satelitte Pro 4600 - nie widzi napędu DVD combo

10 Paź 2005 19:50 6041 7
  • Poziom 12  
    Witam! Mam następujący problem: otoz chcialem zamienic pracujący w moim laptopie napęd CD na nagrywarke z DVD (combo) marki Quanta Storage. Niestety po umieszczeniu napedu w komuterze okazalo sie, ze komputer go 'nie widzi'. Naped jest sprawny, testowany przeze mnie w innym laptopie (HP). Malo tego - pozyczylem od tego HP podobne combo, tylko firmowane przez Toshibe, ale niestety rowniez nie jest znajdowany przez system (W2000prof). W zwyklym komputerze stawialbym na kontroler i ustawienia urzadzen master/slave, natomiast w napedzie Quanta nie ma zadnej zworki, a bios laptopa w odniesieniu do kontrolera ma tylko zmiane parametrow z IDE na EIDE. W czym moze byc problem i czy do tego komputera da sie wogole zaadoptowac DVD+CD-R? Z gory uprzedzam ze instalacja W XP odpada (PIII 700, 256, 16, 10GB)
  • Poziom 32  
    mouseman77 napisał:
    Z gory uprzedzam ze instalacja W XP odpada (PIII 700, 256, 16, 10GB)

Na PII 266/64/6,4 XP śmiga prawie jak złoto...
    Poszukaj na forum bo temat był poruszany. Musisz przestawić tryb pracy(kwestia zwarcia jednej nogi do masy, chyba 47).
  • Poziom 16  
    Witam
    Co zrobic ? Oto odpowiedź:
    1.Otwierasz naped wykrecając 3 lub 4 srubeczki z górnej pokrywy obudowy
    2 wyciągasz kieszeń za pomocą druta (otwór na panela)

3 łączysz (lutujesz) pin 47 z (GND) czyli masą.

(Patrząc z góry to łączymy przed przed ostatni pin z przed ostatnim)

4 składasz napęd i działa.

W ten sposób konfiguracja napędu zostaje zmieniona na (SLAVE).

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    witam

mam dokładnie ten sam problem z Toshibą SP4600 i Quantą SBW-242, tzn. fabrycznie wmontowany cd-rom Teac wykrywa się bez problemów i w biosie i w WinXP, natomiast inny napęd jest niewidoczny

jednak przy okazji walki z wymianą napędu udało mi się odkryć kilka ciekawostek:

1) "fabryczny" cd-rom jest widoczny zawsze i w biosie i w systemie op.
    2) po podmianie na cd-rom samsunga sn-124, napęd jest widoczny w biosie, natomiast w systemie zaczyna być widoczny w momencie, kiedy odepnie się taśmę sygnałową od fdd i do tego wszystkiego trzeba wprowadzić laptopa w stan wstrzymania a potem go wybudzić (i po wybudzeniu windows zaczyna widzieć samsunga)
    3) każdy z podłączanych do tej toshiby napędów podłączałem przez przejściówkę do normalnego pc-ta i każdy wykrywał się w trybie master (nawet ten oryginalny Teac)
    4) połaczenie nóżek 45 i 47 w combo SBW-242 nic nie dało (napęd nadal wykrywał się na pc jako "master") prawdopodobnie dlatego, że nóżka 45 nie jest w tym modelu przylutowana do masy, połaczyłem więc nóżki 47 z 23 (masa) i niestety nadal nic to nie dało, napędu laptop nie widzi, na pc wykrywa się nadal jako "master"

jeśli ktoś przerobił problem osobiście z tym notebookiem i tym napędem proszę o info

mouseman, czy poradziłeś sobie z tym, jeśli tak to napisz dokładnie jak, pliss
  • Poziom 11  
    Tu mouseman, z konta kolegi. Nie poradzilem sobie, lutowanie pinu do masy nie zmienilo trybu pracy napedu na slave. Sprzedalem to combo. Obecnie magluje forum i szukam info, bo mam inna awarie lapka(dlatego pisze z innego kompa). Pozdr!
  • Poziom 13  
    witam

wracając do dawno zaniechanego i w sumie nierozwiązanego tematu - przełączenie trybu master / slave w napędach Quanta odbywa się programowo, poprzez zmianę tego w firmware napędu - znalazłem do tego specjalny programik, i działa w modelach 241 i 242 (w innych nie sprawdzałem)

jednakowoż problemu to i tak nie rozwiązało, napęd w tej Toshibie nie chciał funkcjonować i tyle

po rozmowie telefonicznej z miłym panem z serwisu toshiby dowiedziałem się, iż wymagana jest przeróbka i napędu i płyty głównej (hmmm) ewentualnie zakup napędu "dedykowanego", co też mi zaproponowano, jednak kwota okazała się nie do przyjęcia w obu przypadkach, więc odpuściłem, a combo quanty znalazło miejsce w jakiejś armadzie

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam widzę że temat stary ale ten schemat działa zakupiłem nagrywarkę DVD-RW PIONIERKA O symbolu dvr-kd08 i zlutowałem te piny zamontowałem w Toshibce sp 4600 to działa pozdrawiam.