Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jubilerska polerka magnetyczna - Handmade by CMS

CMS 06 Oct 2020 16:38 116091 39
    CMS
    Administrator of HydePark
    Nieruchome elektromagnesy nie dadzą takiego efektu. Aczkolwiek też powinno to w jakimś stopniu działać.
    Zwróć uwagę że tutaj przy maksymalnych obrotach - 3400rpm pole magnetyczne zmienia się 13600 razy na minutę, w tej chwili falownik jest ustawiony na 42Hz co daje 2400rpm co i tak daje prawie 10000.
    Obawiam się, że elektromagnesy, mogłyby się mocno grzać. Każde załączenie i wyłączenie powoduje przecież udar "prądowo napięciowy", ale może się mylę.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby na ZNACZNE zmniejszenie rozmiarów maszyny.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    CMS wrote:
    Każde załączenie i wyłączenie powoduje przecież udar "prądowo napięciowy", ale może się mylę.

Prądy wirowe w rdzeniach... zrobią swoje :D Tu wytwarza się wirujące pole magnetyczne w sposób mechaniczny i ma to duże plusy (np. prosta regulacja obrotów silnika napędzającego). Marcin a zapytaj odbiorcy jak by się drobny śrut stalowy sprawdził zamiast igiełek. Wydaje mi się że mniejsze byłyby opory tarcia na śrucie niż na szpilkach.
    CMS
    Śrut tak dokłanie nie spenetruje obrabianego materiału, który z założenia ma wiele drobnych detali. Igiełki wciskakją się w najmniejsze zakamarki.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    CMS wrote:
    Igiełki wciskakją się w najmniejsze zakamarki.

Niby tak, ale śrut rzędu 0,2 mm? To prawie jak piasek, a czasami drobne detale do piaskowania daję. Jakby śrut się sprawdzał to może by takową maszynkę zbudował (pierścionków nie robię :D ).
    CMS
    Myślę, ze gdyby śrut się sprawdzał lepiej od igiełek, to jubilerzy używaliby śrutu :).
    Widzisz, śrut, tylko uderza, a igiełka uderza czubkiem i jednocześnie obraca się w jakiejś płaszczyźnie i tak jakby obi rysę na polerowanym elemencie. Więc mamy nie tylko udar al też tarcie. Śrut natomiast 'tylko" uderza. Piasek się sprawdza bo ma ostre krawędzie, poza ty jest znacznie drobniejszy niż wspomniane 0,2mm.
    krzys1985
    Level 8  
    bardzo fajna maszyna, szukałem czegoś takiego od dawna do czyszczenia, możesz powiedzieć jakiej grubości użyłeś magnesów? widzę ze talerz ma 20cm, jakie magnesy zastosować przy średnicy przynajmniej 50cm lub wiekszej?
    CMS
    Magnesy neodymowe 30mm średnicy 5mm grubości.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    CMS
    CMS wrote:
    robokop wrote:
    Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Tarcza z magnesami trzyma się osi silnika na śrubie - z prawoskrętnym gwintem. Przy przełączeniu w "lewo" odkręci się...

Pomyślałem o tym. Między tarczą a kołem pasowym, jest silikonowa podkładka średnicy koła pasowego. Po 6 godzinach testów nic się nie poluzowało. A jakby co to zawsze można kapnąć niebieskiego kleju do gwintów.

Kilka dni temu rozmawiałem z właścicielem mojego "dzieła". Polerka pracuje już rok czasu niemal non stop. Także wszelkie wasze obawy były, nie powiem, że bezpodstawne, ale mocno na wyrost.