Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Małe czarne pudelko - czyli RTL-SDR kolejna odsłona.

ArturAVS 31 Aug 2021 09:54 8913 147
    Grzesznik
    Level 10  
    Sprawdzę, choć podczas podłączania przewodu do komputera dioda się zapala. Teraz przypomina mi się, że za pierwszym razem gdy zadziałał dziwnie się włączał i rozłączał przy przesuwaniu po stole. Tak jakby rzeczywiście gdzieś brakowało połączenia na lutach.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    janek_wro
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    Sprawdź czy przypadkiem gniazda USB z PCB nie wyrwałeś.
    Ze zdjęcia wydaje mi się, że to wersja gniazda, która ma 4 nóżki ekranu na przelot, jak THT. Mocowanie mechaniczne jest silniejsze, niż przy pełnym SMD. To trudniej wyrwać przypadkowo.
    Ale oczywiście sprawdzić warto. Tam obok jest jeszcze stabilizator 1117, można pomierzyć napięcia. Ostrożnie z sondami multimetru, żeby nie zrobić zwarcia.
    Grzesznik
    Level 10  
    Co do pomiaru napięć to za cienki jestem. Zrobiłem natomiast zdjęcia tego złącza USB i na jednym z nich nóżki jakby krzywo były przylutowane, Zresztą sami zobaczcie. Małe czarne pudelko - czyli RTL-SDR kolejna odsłona. Małe czarne pudelko - czyli RTL-SDR kolejna odsłona.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Grzesznik wrote:
    nóżki jakby krzywo były przylutowane

I tu może leżeć przyczyna problemu.
    Grzesznik wrote:
    Co do pomiaru napięć to za cienki jestem.

Podejdź z płytką do jakiegoś serwisu GSM jeśli nie czujesz się na siłach i niech "podniosą" gniazdo a po wyprostowaniu "odnóży" wlutują z powrotem (ewentualnie wymienią na nowe).
    Grzesznik
    Level 10  
    Nie no, z tym powalczę. Stację lutowniczą mam, mam nadzieję że nie zepsuję.
    rosomak19
    Level 21  
    UUuu coś się skośnoocy nie postarali z tym gniazdem. Ciesz się,że ci to USB w kompie nie ubiło .
    janek_wro
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    i niech "podniosą" gniazdo a po wyprostowaniu "odnóży" wlutują z powrotem
    toż to nawet podnosić nie trzeba. dużo topnika, i naprostować pozycje tych pinów po kolei. Nawet da się cienkim grotem. Serwis GSM sobie poradzi. To najbardziej rutynowa robota w komórkach. Gniazda usb. Nie prostowanie krzywych pinów ;)
    Wygląda jakby gniazdo było pokrzywione przed montażem, i tak zostało wlutowane.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    ArturAVS
    Grzesznik wrote:
    Stację lutowniczą mam

Tu bez HOT'a nawet nie podchodź, zniszczysz tylko płytę.
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Zwykła lutownica do podgrzania i szpilka do przesunięcia wyprowadzenia i to wystarczy.
    Ale widzę że jest jeszcze inny problem, obudowa praktycznie nie jest przylutowana, popraw te luty od spodu, bo inaczej ruszając złącze porywasz cienkie wyprowadzenia, mam kilka zepsutych z tego powodu płytek.
    janek_wro
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    Grzesznik wrote:
    Stację lutowniczą mam

Tu bez HOT'a nawet nie podchodź, zniszczysz tylko płytę.
    Ależ gdzież tam ;)
    Starczy samym grotem na gorąco naprostować te piny, ewentualnie wspomóc się haczykiem dentystycznym.

Dodano po 4 [minuty]:

PiotrPitucha wrote:
    obudowa praktycznie nie jest przylutowana
    Jest przylutowana. Pamiętaj że otwory mają wewnątrz metalizację na ściankach. Choć oczywiście zawsze można dodać trochę cyny dla wzmocnienia. Na dolne i górne pady.
    ArturAVS
    PiotrPitucha wrote:
    Zwykła lutownica do podgrzania i szpilka do przesunięcia wyprowadzenia i to wystarczy.

Być może tak, już mi weszło "w krew" porównywanie do siebie gdzie mam jedną rękę niesprawną :-(.
    Grzesznik
    Level 10  
    Ok, wieczorem zabiorę się za to (jak mi żona innych obowiązków nie nałoży). Dam znać jak mi poszło.
    Grzesznik
    Level 10  
    Nic z tego. Naprostowałem, lecz druga nóżka (na powyższym zdjęciu od lewej) jakby "lata". Nie za bardzo daje się przylutować. Muszę iść chyba do serwisu GSM.
    janek_wro
    Level 25  
    Grzesznik wrote:
    lecz druga nóżka (na powyższym zdjęciu od lewej) jakby "lata".
    Uzyłeś topnika? Pada nie oderwałeś od płytki?
    Grzesznik
    Level 10  
    Aż k..., Mea Culpa. Nie użyłem topnika, lipiarz ze mnie. No teraz się poważnie zaniepokoiłem czy aby sam nie zepsułem tej nóżki.
    janek_wro
    Level 25  
    A co ja pisałem w #127:
    janek_wro wrote:
    dużo topnika, i naprostować pozycje tych pinów po kolei.

Grzesznik wrote:
    czy aby sam nie zepsułem tej nóżki.
    Może być różnie. pokaż zdjęcie.
    Grzesznik
    Level 10  
    Widziałem że napisałeś o topniku. Zachcialo się lutować o 6:30 rano. Wrócę do domu to zrobię zdjęcie.
    BOOM i ZONK
    Level 21  
    Druga od lewej nie ma wpływu na działanie.
    1.- GND to co idzie do cewki FD2
    2.- ID ważne przy kablach OTG
    3.- D+
    4.- D-
    5.- VCC 5V
    Grzesznik
    Level 10  
    Trochę to trwało. Obowiązki życiowe.... Nóżki naprostowałem i poprawiłem (dużo topnika), a radio dalej nic. Małe czarne pudelko - czyli RTL-SDR kolejna odsłona. .
    Przez moment zagadało jak ponaciskałem w miejscu zakreślonym (ale być może to zbieg okoliczności bo odłączyłem, podłączyłem z powrotem i nic nie pomaga naciskanie). Małe czarne pudelko - czyli RTL-SDR kolejna odsłona.
    janek_wro
    Level 25  
    LED niebieski świeci, +5V masz na pokładzie.
    Teraz posprawdzaj elementy FB2 FB4, to bezpieczniki - poprawka to koraliki ferrytowe, oczywiście @atom1477 masz rację.
    Sprawdź czy 1117 dostaje zasilanie i czy podaje napięcie wyjściowe. W tym rejonie nie zaszkodzi obejrzeć kondensatory, te "żółte grubaski" - czy nie ma zimnych lutów.
    No i oczywiście zmyj ten topnik teraz.

EDIT - dodam jeszcze że naciskanie w jednym miejscu płytki może powodować że w zupełnie innym miejscu płytki coś zaczyna stykać, lub przerywać. Do obejrzenia przez lupę cała płytka. Wprawdzie zdjęcia mało ostre i mało wyraźne, ale mi nieco podejrzanie wygląda pierwsze 12 wyprowadzeń RTLa. Może kwestia refleksu światła, a może topnik tam wciąż siedzi. Albo i gorzej.
    BOOM i ZONK
    Level 21  
    C27, koło stabilizatora wygląda na pęknięty/zgnieciony, może być zwarty ale wtedy stabilizator powinien sie grzać.
    Grzesznik
    Level 10  
    Nie wiem co o tym myśleć... Zacząłem sprawdzać: skoro FB2, FB4 to nie bezpieczniki to nie wiem jak sprawdzić, po prostu sprawdziłem czy mają zwarcie - mają, "żółte grubaski" - lut w porządku, AMS1117 out 3,31 V, in 4,35 V. Podczas pomiaru nagle "ożyło" i żyje do teraz. Btw, po podłączeniu zasilania RTL2832U grzeje się tak, że jajka można smażyć, normalnie poparzyłem się. Głupi już jestem...
    atom1477
    Level 43  
    Pytanie czy jak rozpoznajesz "brak życia".
    Bo ja miałem tak że nie rozpoznawało mi tego w systemie.
    Po wielu próbach i dziwnych akcjach (że aż wstyd się przyznać jakich), w końcu odkryłem że problemem był oryginalny kabel USB dołączony do układu. Był tak kiepski że napięcie z USB spawało prawie o 1V. Czyli było za małe do zasilenia układu. Coś tam się włączało i czasami działało, ale transmisja USB padała.
    U Ciebie napięcie z USB też jest jakieś niskie.
    Grzesznik
    Level 10  
    Nie no, tak jak pisałem wyżej. Po wpięciu do komputera Windows wydał odgłos podłączanego urządzenia USB i Zadig go znalazł. Wcześniej podłączałem i była cisza.
    janek_wro
    Level 25  
    Grzesznik wrote:
    Podczas pomiaru nagle "ożyło" i żyje do teraz.
    Znaczy coś "tyknąłeś" i ruszyło :) Na Twoim miejscu bym każdy z tych lutów w obszarze zasilania poprawił. Topnik, i przytknięcie gorącym grotem każdego pada pojedynczo. Przy małych elementach krótko, żebyś elementów nie poprzesuwał.
    Grzesznik wrote:
    Btw, po podłączeniu zasilania RTL2832U grzeje się tak, że jajka można smażyć, normalnie poparzyłem się
    On ma się grzać. Po to robi się obudowę tak, że cała jest radiatorem. Przykładowo oryginalny RTL-SDR tak ma.
    Grzesznik
    Level 10  
    Skoro ma się tak grzać, to może niegłupio by było połączyć termicznie ten RTL2832U z obudową, która jest przecież metalowa. Z tym, że po pewnym czasie nie można by było wziąć tego do ręki :D
    Radio działa póki co. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i za cenne wskazówki.