Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder z modulatorem do Neptuna 150 - Zapytanie

Kemonatorek 19 Sep 2020 16:12 456 7
 • #1
  Kemonatorek
  Level 8  
  Dzień dobry,

  Z powodu ciekawości starszym sprzętem, którego nigdy nie dało mi się poznać z racji wieku zakupiłem działający telewizor Neptun 150 i chociaż spędziłem sporo czasu, aby znaleźć potrzebną informację to niestety znalazłem tylko stare i niedziałające linki.
  Chciałbym się zapytać jaki będę potrzebował dekoder z modulatorem, aby podłączyć do Neptuna 150 urządzenie na kabel cinch / scart lub hdmi? Bardzo przepraszam za takie podstawowe pytanie, ale technologia dvb-t czy sygnał antenowy jest mi całkowicie obcy i nie potrafię do końca zrozumieć w jaki sposób podłącza się takie rzeczy do telewizora pokroju Neptuna 150, a jeszcze do mnie nie doszedł, abym sam to wszystko ujrzał na własny oczy i spróbował zrozumieć te wejścia.  Ze starszych linków znalazłem coś takiego:
  https://www.dipol.com.pl/odbiornik_naziemnej_...ji_cyfrowej_dvb-t-t2_opticum_hd_n6_A99288.htm
  https://dvbsklep.pl/pl/p/Strong-SRT-8113-tuner-DVB-T-z-modulatorem/402

  Niestety jak Państwo widzą sprzęt jest niedostępny. Czy ktoś z Państwa zna może aktualnie dostępne dekodery z modulatorem, które działałyby z takim telewizorem i pozwoliły mi na odebranie sygnału z zewnętrznego dekodera lub starej konsoli?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  Chyba nie znajdziesz działającego w Polsce dekodera DVB-T z modulatorem RF. Prościej i wygodniej będzie zmodyfikować Neptuna, aby móc mu dać sygnał composite oraz liniowy audio z zewnątrz a nie zbudowanego tunera.
 • #3
  anchilos
  Level 35  
  prosiak_wej wrote:
  Chyba nie znajdziesz działającego w Polsce dekodera DVB-T z modulatorem RF.


  Użyj byle jakiego magnetowidu, nawet niesprawnego mechanicznie.

  Podłączasz dekoder scartem lub chinch i z magnetowidu uzyskujesz sygnał antenowy.

  Chyba wszystkie magnetowidy miały modulator.

  Proszę mnie poprawić - jeśli nie.
 • #4
  prosiak_wej
  Level 38  
  Miałem jeden magnetowid bez sekcji RF - nie miał w ogóle tunera jak i modulatora. Był to Panasonic NV-W1 :)

  Rozwiązanie z magnetowidem jest tak trochę na okrętkę - kolejny klocek musi stać i być zasilany. Równie dobrze można z niesprawnego magnetowidu wyjąć modulator i zamontować w dekoderze (o ile jest w nim tyle miejsca). Zazwyczaj jest to metalowa puszka o wielkości kilku, kilkunastu centymetrów sześciennych.
 • #5
  anchilos
  Level 35  
  prosiak_wej wrote:
  Miałem jeden magnetowid bez sekcji RF - nie miał w ogóle tunera jak i modulatora. Był to Panasonic NV-W1


  Raczej nie był to magnetowid, "only" odtwarzacz z funkcją nagrywania.
 • Helpful post
  #7
  prosiak_wej
  Level 38  
  anchilos wrote:
  nie był to magnetowid, "only" odtwarzacz z funkcją nagrywania


  Takie polskie nazewnictwo, fabrycznie video cassette recorder, bo urządzenie nagrywało na kasetach. W Polsce się przyjęło, że magnetowid potrafił odbierać sygnał z anteny i o zaprogramowanym czasie samodzielnie uruchomić nagrywanie. Jeśli nie miał tunera i timera, to był "tylko" odtwarzaczem z funkcją nagrywania. Zatem, czemu magnetofon bez wbudowanego radia był nadal magnetofonem, a taki z radiem już radiomagnetofonem? ;)

  Ale do brzegu... Autorowi proponowałbym jednak przerobienie telewizora, zwłaszcza że ta obudowa miała fabryczne miejsca na gniazda RCA, które były użyte w monitorze Neptun 156. Można porównać schematy obu urządzeń i wyciągnąć wnioski, można zajrzeć do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1021909.html i podobnych, a do przeróbki wykorzystać oryginalne gniazda:

  Dekoder z modulatorem do Neptuna 150 - Zapytanie

  Nawet, żeby nie robić dziur i psuć oryginalnego wyglądu - wykorzystać trzeci klawisz przełącznika kanałów aby włączał wejście composite i odcinał sygnał z tunera.
 • #8
  Kemonatorek
  Level 8  
  Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wielką pomoc!
  W sumie to nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia monitora pokroju Neptuna 156, a zawsze chciałem zobaczyć taki zielony lub bursztynowy obraz na żywo :D W takim razie postaram się coś zrobić z moim Neptunem 150, aby go podłączyć do 'nowocześniejszych" urządzeń, a dodatkowo będę polował na sprzęt pokroju 156, bo strasznie mnie to zaciekawiło.

  Jeszcze raz bardzo dziękuję! Schemat znalazłem, części widzę, że są dostępne i zobaczę co jestem w stanie z tym zdziałać.