Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder z modulatorem do Neptuna 150 - Zapytanie

Kemonatorek 19 Sep 2020 16:12 456 7
    Kemonatorek
    Level 8  
    Dzień dobry,

Z powodu ciekawości starszym sprzętem, którego nigdy nie dało mi się poznać z racji wieku zakupiłem działający telewizor Neptun 150 i chociaż spędziłem sporo czasu, aby znaleźć potrzebną informację to niestety znalazłem tylko stare i niedziałające linki.
    Chciałbym się zapytać jaki będę potrzebował dekoder z modulatorem, aby podłączyć do Neptuna 150 urządzenie na kabel cinch / scart lub hdmi? Bardzo przepraszam za takie podstawowe pytanie, ale technologia dvb-t czy sygnał antenowy jest mi całkowicie obcy i nie potrafię do końca zrozumieć w jaki sposób podłącza się takie rzeczy do telewizora pokroju Neptuna 150, a jeszcze do mnie nie doszedł, abym sam to wszystko ujrzał na własny oczy i spróbował zrozumieć te wejścia.

Ze starszych linków znalazłem coś takiego:
    https://www.dipol.com.pl/odbiornik_naziemnej_...ji_cyfrowej_dvb-t-t2_opticum_hd_n6_A99288.htm
    https://dvbsklep.pl/pl/p/Strong-SRT-8113-tuner-DVB-T-z-modulatorem/402

Niestety jak Państwo widzą sprzęt jest niedostępny. Czy ktoś z Państwa zna może aktualnie dostępne dekodery z modulatorem, które działałyby z takim telewizorem i pozwoliły mi na odebranie sygnału z zewnętrznego dekodera lub starej konsoli?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
    prosiak_wej
    Level 38  
    Chyba nie znajdziesz działającego w Polsce dekodera DVB-T z modulatorem RF. Prościej i wygodniej będzie zmodyfikować Neptuna, aby móc mu dać sygnał composite oraz liniowy audio z zewnątrz a nie zbudowanego tunera.
    anchilos
    Level 35  
    prosiak_wej wrote:
    Chyba nie znajdziesz działającego w Polsce dekodera DVB-T z modulatorem RF.

Użyj byle jakiego magnetowidu, nawet niesprawnego mechanicznie.

Podłączasz dekoder scartem lub chinch i z magnetowidu uzyskujesz sygnał antenowy.

Chyba wszystkie magnetowidy miały modulator.

Proszę mnie poprawić - jeśli nie.
    prosiak_wej
    Level 38  
    Miałem jeden magnetowid bez sekcji RF - nie miał w ogóle tunera jak i modulatora. Był to Panasonic NV-W1 :)

Rozwiązanie z magnetowidem jest tak trochę na okrętkę - kolejny klocek musi stać i być zasilany. Równie dobrze można z niesprawnego magnetowidu wyjąć modulator i zamontować w dekoderze (o ile jest w nim tyle miejsca). Zazwyczaj jest to metalowa puszka o wielkości kilku, kilkunastu centymetrów sześciennych.
    anchilos
    Level 35  
    prosiak_wej wrote:
    Miałem jeden magnetowid bez sekcji RF - nie miał w ogóle tunera jak i modulatora. Był to Panasonic NV-W1

Raczej nie był to magnetowid, "only" odtwarzacz z funkcją nagrywania.
  • Helpful post
    prosiak_wej
    Level 38  
    anchilos wrote:
    nie był to magnetowid, "only" odtwarzacz z funkcją nagrywania

Takie polskie nazewnictwo, fabrycznie video cassette recorder, bo urządzenie nagrywało na kasetach. W Polsce się przyjęło, że magnetowid potrafił odbierać sygnał z anteny i o zaprogramowanym czasie samodzielnie uruchomić nagrywanie. Jeśli nie miał tunera i timera, to był "tylko" odtwarzaczem z funkcją nagrywania. Zatem, czemu magnetofon bez wbudowanego radia był nadal magnetofonem, a taki z radiem już radiomagnetofonem? ;)

Ale do brzegu... Autorowi proponowałbym jednak przerobienie telewizora, zwłaszcza że ta obudowa miała fabryczne miejsca na gniazda RCA, które były użyte w monitorze Neptun 156. Można porównać schematy obu urządzeń i wyciągnąć wnioski, można zajrzeć do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1021909.html i podobnych, a do przeróbki wykorzystać oryginalne gniazda:

Dekoder z modulatorem do Neptuna 150 - Zapytanie

Nawet, żeby nie robić dziur i psuć oryginalnego wyglądu - wykorzystać trzeci klawisz przełącznika kanałów aby włączał wejście composite i odcinał sygnał z tunera.
    Kemonatorek
    Level 8  
    Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wielką pomoc!
    W sumie to nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia monitora pokroju Neptuna 156, a zawsze chciałem zobaczyć taki zielony lub bursztynowy obraz na żywo :D W takim razie postaram się coś zrobić z moim Neptunem 150, aby go podłączyć do 'nowocześniejszych" urządzeń, a dodatkowo będę polował na sprzęt pokroju 156, bo strasznie mnie to zaciekawiło.

Jeszcze raz bardzo dziękuję! Schemat znalazłem, części widzę, że są dostępne i zobaczę co jestem w stanie z tym zdziałać.