Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Umiera GPU albo zasilacz, PC jeszcze działa, ale ma dziwne objawy.

Mortimer83 19 Sep 2020 19:24 432 18
 • #1
  Mortimer83
  Level 5  
  Witam
  Od kilku dni mój PC ma objawy podobne do umierającej karty grafiki lub zasilacza, ale nie do końca (miałem kilka lat temu kartę która wyświetlała artefakty i objawy w użytkowaniu były inne). Nie mam jak sprawdzić tych komponentów w innym komputerze, więc chciałbym się dowiedzieć jak zweryfikować co konkretnie się zepsuło zanim kupię zamiennik (żeby nie kupić czegoś bez potrzeby).

  Objawy są takie:
  1) PC przeważnie uruchamia się tylko w trybie awaryjnym, chociaż zdarza mu się też uruchomić normalnie (rzadko).
  2) Na monitorze zawsze pojawiają się cienkie poziome białe linie (długości ok 2-3 cm występujące z przerwami, nie na całą długość ekranu). Co dziwne nie są stałe, tylko reagują na pozycję kursora myszki. Znikają wszędzie tam gdzie kursor przejeżdża, oraz po otwarciu jakiejś strony internetowej na której da się kursorem podświetlić jakiś element (jak na allegro tytuł aukcji albo miniaturkę przy aukcji), to linie znikają z całego podświetlonego obrazka/elementu ale sumaryczna ilość linii na ekranie pozostaje taka sama, bo widać że więcej jest dodawanych w pozostałych częściach ekranu w tym samym momencie gdy znikają one z podświetlonego elementu.
  3) Miałem kiedyś kartę z artefaktami i zachowywała się inaczej, artefakty nie reagowały na kursor myszki w żaden sposób, pojawiały się pod obciążeniem, zniekształcały obraz. Tutaj pojawiają się nawet zaraz po starcie PC na obrazku z logo producenta płyty głównej (ale znacznie mniej 10-15 szt, podczas gdy po starcie windowsa jest ich z 1000szt jak nie więcej). Jednak pod spodem obraz jest bez jakichkolwiek zniekształceń i po najechaniu kursorem w dane miejsce i "zniknięciu" linii obraz jest poprawny (w tym miejscu).

  Objawy są dziwne i nie wiem co o tym myśleć. W internecie jedni piszą że karta [*], inni że zasilacz da podobne objawy. Ogólnie budżet na modernizację mały, wiec chcę ustalić co dokładnie padło zanim kupię zamiennik. Co mogę zrobić?
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Pełna konfiguracja komputera z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza.
  Pokaż jak to wygląda na tym ekranie.
 • #3
  Mortimer83
  Level 5  
  Zasilacz: Ocz ModXstream-pro 500W
  GPU: Asus gtx 560Ti
  Współpracują ze sobą od lat, bez jakichkolwiek problemów aż do teraz.

  Jak zapisać obraz w trybie awaryjnym? Nie mogę uruchomić nawet Gimpa żeby zapisać zrzut ekranu do pliku jpg i wrzucić do netu.
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Procesora, płyty itd. nie masz w zestawie?
 • #5
  Mortimer83
  Level 5  
  Cpu: c2d E8500
  płyta: P5QPl-AM
  ram kingston 4GB ddr2

  Próbowałem teraz uruchomić samego Gimpa i działa (nie wiem czemu wydawało mi się że NIC nie zadziała w trybie awaryjnym) i plik wychodzi czysty, w sensie bez linii. Mam dwa monitory i na obu pojawiają się linie, więc to nie wina monitora, zresztą linie reagują na kursor myszki...
  Umiera GPU albo zasilacz, PC jeszcze działa, ale ma dziwne objawy.
 • #6
  sosarek

  Level 43  
  W Awaryjnym nie ładuje się sterownik grafiki.
  Uruchom w normalnym i zrób zdjęcie a nie screenshota.
 • #7
  Mortimer83
  Level 5  
  Kiedy będzie kolejny dzień że da się uruchomić w normalnym to nie wiem, bo ostatni był we wtorek. Od tamtej pory tylko awaryjny bo jak próbuję w normalnym, to PC sam resetuje się przed załadowaniem windowsa.
  Czy można jakoś zdiagnozować kartę albo zasilacz żeby ustalić co umiera, zanim umrze całkiem?
 • #8
  sosarek

  Level 43  
  Skoro restartuje w Awaryjnym odinstaluj sterownik grafiki za pomocą DDU(Display Drivers Uninstaller), uruchom w normalnym i zainstaluj nowy sterownik ale podejrzewam że karta pada.
 • #9
  Mortimer83
  Level 5  
  Zainstalowałem DDU, zrobił co miał zrobić, nic to nie zmieniło linie są jak były.
  Nie ma żadnych narzędzi diagnostycznych do zasilacza i GPU?

  Dodano po 3 [minuty]:

  btw, właśnie zauważyłem, że maksymalna rozdzielczość monitora jaką mogę ustawić to 1600x1200, ale to nie prawda bo monitor jest 1920x1200, a tej opcji nie ma.
 • #10
  sosarek

  Level 43  
  Pokaż te linie w końcu.
  Do zasilacza - miernik, do GPU choćby Furmark.
 • #11
  Mortimer83
  Level 5  
  Dalej wychodzi czysty screen (bez linii), a PC wstał w normalnym, wstał nawet z podłączonymi 2 monitorami, a linie są teraz na obu, wtf?
  Miernika nie mam.

  Czy powinienem dla bezpieczeństwa używać go dalej w awaryjnym? PC będzie musiał dożyć aż wybiorę i kupię nowe komponenty i obsłużyć transakcję.
 • #12
  sosarek

  Level 43  
  Mortimer83 wrote:
  Dalej wychodzi czysty screen (bez linii),

  sosarek wrote:
  Uruchom w normalnym i zrób zdjęcie a nie screenshota.

  Mortimer83 wrote:
  a linie są teraz na obu, wtf?
  Miernika nie mam.

  Screenshoty wykonywane są z pominięciem karty - dlatego, i skoro na obu to karta pada.
  Mortimer83 wrote:
  Czy powinienem dla bezpieczeństwa używać go dalej w awaryjnym?

  Możesz używać bez zainstalowanego sterownika grafiki ale nawet przeglądanie sieci będzie uciążliwe.
 • #13
  Mortimer83
  Level 5  
  Uciążliwe to to jest i tak, bo żeby cokolwiek przeczytać muszę przejeżdżać kursorem po słowie które czytam, żeby "zniknąć" z niego linie, ale jak mus to mus.
  Czyli szukać karty, a nie zasilacza? Swoją drogą dziwnie umarła, bo tamta kiedyś z artefaktami dawała inne objawy i same artefakty były kolorowe, nieforemne i "odporne" na kursor myszy.
 • #14
  sosarek

  Level 43  
  Tak, karty - masz stary piekarnik.
  Wyczyść chłodzenie, poczytaj o undervoltingu i obniżaniu zegarów VRAM - czasami może to przedłużyć trochę jej żywot.
 • #15
  Mortimer83
  Level 5  
  sosarek wrote:
  masz stary piekarnik

  Jeżeli masz na myśli wygrzewanie lutów, to obawiam się, że taką właśnie kuracje przeszły używki z allegro, przynajmniej część. Dlatego jak ognia unikałem zawsze kupowania pogwarancyjnych kart.

  Patrząc na produkty nowe, z pełną gwarancją sklepową w moim budżecie widzę gt 1030 ew. 1050, jak takie karty będą współpracować z procesorami C2D, dogadają się? Czy złącze pod kartę jest cały czas to samo? Da się zamontować nową kartę w 10 letnią płytę, czy porty też ewoluowały?
 • #16
  sosarek

  Level 43  
  Żadne wygrzewanie - karty się grzały dlatego nazwałem ją piekarnikiem...
  Dla Core2Duo można kupić używaną kartę - zresztą jak to ma być do gier to zmień platformę.
 • #17
  Mortimer83
  Level 5  
  Ceny używanych 8-9 letnich kart jak gtx 660 ti są takie same jak nowej gt 1030, gdzie dostaję pełną 3 letnią gwarancję sklepową. Pytanie tylko czy da się fizycznie ją tam wetknąć, w ten sam port na 10 letniej płycie i jak zareaguje na współpracę z C2D?
 • #18
  sosarek

  Level 43  
  GTX 660 to także awaryjne karty.
  GT 1030 to karta nie nadająca sie zbytnio do gier - lepiej szukaj używanej GTX 750 Ti 2GB, nic lepszego nie warto do tego zestawu a tak, będzie pasowała.
 • #19
  Mortimer83
  Level 5  
  sosarek wrote:
  GT 1030 to karta nie nadająca sie zbytnio do gier

  W tym komputerze jedynym elementem nadającym się do gier jest obudowa - taki żart ;)
  Tak na poważnie, to jeżeli 1030 lub 1050 będą pracować na tym samym złączu co moja stara 560 i będą współpracować z C2D, to wolę 3 letnią gwarancję, niż zakładać nowy temat o dziwnych artefaktach za pół roku bo mi karta z allegro padła, a ze sprzedawcą "urwał się kontakt".