Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.

pustan 19 Sep 2020 21:08 13542 23
e-mierniki
 • Witam kolegów.

  Dawno nic nie publikowałem. Więcej czasu poświęcam mechanice w warsztacie. Frezarka, tokarka.
  Dzisiaj prosty miernik, przyrząd do pomiaru napięcia diody Zenera. Schemat z forum rosyjskojęzycznego. Zarówno schemat prosty, jak i wykonanie urządzenia. Trzy gotowe moduły za parę złotych oraz jeden opornik, kondensator i parę centymetrów przewodu. Posiada zewnętrzne ładowanie akumulatorka.
  Działa od razu po zmontowaniu. Mierzy diody do 30V. Jedna uwaga przy robieniu to
  sprawdzić prawidłowość przewodów + - i U na płytce drukowanej wyświetlacza. Są różne kolory i kolejność wyprowadzeń.

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  pustan
  Level 19  
  Offline 
  Has specialization in: elementy i pozespoły lotnicze.
  pustan wrote 600 posts with rating 1659, helped 17 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2005 year.
 • e-mierniki
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  To się nazywa "Wykorzystanie twórcze gotowych modułów".
  Proste, ale skuteczne i co najważniejsze - tanie.
  Pytanie natury technicznej:
  Jak często musisz dokręcać luzujące się śrubki styków kontaktowych?
  I drugie - bardziej techniczne: Jakim prądem mierzysz diody i czy jest on dopasowany do mocy diod?
 • #3
  Justyniunia
  Level 35  
  Fajna sprawunia. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem budowy czegoś takiego, bo mam całą szufladę niezidentyfikowanych diod zenera.

  Te styki to dobry pomysł, ale proponuje śrubkę od spodu, na górze nakrętka, styk, sprężynka i na koniec nakrętka samokontrująca.
 • #5
  M. S.
  Level 34  
  Proponuję zastosować przetwornicę ze stabilizacją prądu. Potencjometr regulacji prądu wyprowadzić na zewnątrz obudowy. Narysować mu podziałkę lub włączyć miliamperomierz i można się już bawić nawet w zdejmowanie charakterystyk. Można by tym badać inne diody, od zwykłych prostowniczych do LED'ów.
 • #6
  Stanley_P
  Level 27  
  Już kiedyś się wypowiadałem przy okazji podobnego projektu. Rozumiem, że samodzielne wykonanie z różnorakich "szpargałów" zalegających szuflady - radość z hobby i "zadziałania" bezcenna. Jednak chciałem tylko zauważyć, bo może jeszcze nie wszyscy wiedzą (ja też do stosunkowo niedawna nie wiedziałem...), że za jedyne kilkanaście $ można kupić gotowe testery, którymi zmierzymy nie tylko diody Zenera, ale także większość dyskretnych elementów półprzewodnikowych oraz RLC. Z dokładnością uważam aż nadto wystarczającą w warsztacie elektronika-hobbysty, czy nawet w serwisie RTV (o ile jeszcze takie istnieją ;-) )
  Jeszcze gdyby prezentowany przyrząd umożliwiał pomiary diod o napięciu >30V, np. do 200V (wspomniane chińskie testery też mierzą do ok. 30V) i/lub umożliwiał wspomniane zdejmowanie charakterystyk... Pytanie tylko ile razy w praktyce potrzebujemy takie pomiary... i w ogóle jak często mierzymy diody Zenera - w sensie pomiaru/sprawdzenia napięcia Zenera... IMO najczęściej w praktyce serwisowej po prostu sprawdzamy multimetrem czy dioda nie ma zwarcia oraz czy jest spadek napięcia ok 0,6-0,7V w kierunku przewodzenia (to drugie nie gwarantuje jeszcze, ze dioda jest na pewno sprawna, ale przeważnie tak).

  Justyniunia wrote:
  Fajna sprawunia. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem budowy czegoś takiego, bo mam całą szufladę niezidentyfikowanych diod zenera.

  Jeśli większość diód ma prawdopodobnie <=30V to np.:
  https://pl.aliexpress.com/af/tc-t7-tester.htm...ype=affiliate&SortType=default&page=1

  ;-) (troszkę przewinąć stronę, bo nie wiem dlaczego na początku wyświetlają się inne niż przykładowy TC-T7)
 • #7
  pustan
  Level 19  
  Zmierzyłem prąd pomiaru diody, wynosi 10mA. Jeśli diodę zamocujemy odwrotnie to nam zmierzy i wyświetli spadek napięcia w kierunku przewodzenia.Śrubki nie dokręcam. Nie ma takiej potrzeby bo się nie luzują. W czasie gwintowania słupków dla styków(fosforobrąz) gwintowałem M3(2). Gwint jest ciaśniejszy dlatego śrubka się nie wykręca. Styki są w tzw. kaczy dziubek.
  Ale również można diodę położyć na stykach i pomiar jest jednakowy. Poniżej załącznik-zdjęcie dla testera do ~100V

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • e-mierniki
 • #8
  pikarel
  Level 35  
  Niewątpliwą przewagą tego testera diod Zener-a nad testerem "wszystkomającym" jest czas pomiaru;
  przy pomiarze niezidentyfikowanych "przydasiów" - o tym napisała @justyniunia - oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach :)

  W testerze "wszystkomającym" długi czas pomiaru jest akceptowalny, ale przy pomiarze np. tranzystora; ten czas to łączny czas pomiaru wielu parametrów, włącznie z identyfikacją elektrod.
 • #9
  Marian B
  Level 37  
  Przyrząd niby prosty, bo wykonuje tylko jedną czynność, ale na pewno będzie przydatny. Ładnie wykonany.
  Jednak wykorzystane są dość zaawansowane technicznie komponenty, przetwornica, woltomierz. Zasilanie bateryjne w takim testerze moim zdaniem nie praktyczne w dłuższym czasie użytkowania.
  Do tego dochodzi obudowa, przyciski, bateria, końcówki łączeniowe, śrubki, itp.
  W sumie dość skomplikowane urządzenie służące tylko do jednej czynności, pomiaru napięcia Zenera w dość małym zakresie (do 30V), nawet niema możliwości regulacji prądu.
  Moim zdaniem robiąc "tyle zachodu" warto zbudować bardziej uniwersalny przyrząd/tester, na przykład taki:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245

  Jest to tester LED i diod Zenera w jednym, zakres pomiarowy 290V, oraz możliwość regulacji prądu pomiarowego. Jeżeli pominie się w trakcie budowy układ wykrywania kierunku podłaczenia badanej LED, oraz zabezpieczenie przed porażeniem, schemat będzie bardzo prosty, jak na rysunku poniżej:
  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • #11
  Stanley_P
  Level 27  
  Marian B wrote:
  Przyrząd niby prosty, bo wykonuje tylko jedną czynność, ale na pewno będzie przydatny.

  No właśnie, tak ścieka-w-ości pytam: przydatny jak często? Naprawiam trochę sprzętu, ale, że tak napiszę: napięcie Zenera miałem potrzebę zmierzyć akurat niedawno temu, lecz chyba pierwszy raz od ładnych kilku lat. W zasilaczu impulsowym - nie byłem pewien sprawności diody (wiadomo jak to jest z pomiarami w układzie), więc ją wylutowałem. Oznaczenie wskazywało jakby na 55V, czyli poza zakresem chińskiego "wszystkomającego" testerka. Zatem na szybkiego zmontowałem układ pomiarowy składający się z: zasilacza warsztatowego (do 100V), rezystora kilkadziesiąt kΩ i multimetru w roli woltomierza. W sumie okazało się, że dioda jest na 18V, co potwierdziła bliższa analiza nieco zatartego oznaczenia, oraz potem potwierdził także chiński testerek ;-)
  Niemniej gdybym nawet potrzebował jednorazowo/sporadycznie przetestować większą ilość diód, np. bliżej nieokreślonych zalegających w szufladzie (to a'propos szybkości pomiaru - faktycznie, tu się zgadzam), prawdopodobnie użyłbym właśnie takiego "zestawu pomiarowego" (ewenualnie uzupełnionego miliamperomierzem), zamiast tracić czas na budowę "specjalizowanego" urządzenia, które użyję raz na kilka lat ;-) No chyba, że prowadziłbym hurtownię diód Zenera ;-) - wtedy prawdopodobnie bym coś próbował zmajstrować, ale o większych możliwościach, np. jak przedstawił @Marian B.

  pikarel wrote:
  <...> oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach

  Tzn. masz "wszystkomający" testerek, czy specjalnie zrobiony do diód Zenera?

  EDIT. Jeszcze jedno:
  pustan wrote:
  Zmierzyłem prąd pomiaru diody, wynosi 10mA.

  A to już zależy, jakie napięcie Zenera posiada dana dioda... Zakładając, że użyta przetwornica DC/DC ma na wyjściu 40V (no właśnie ile ma faktycznie, wypadałoby napisać...), oraz o ile dobrze widzę na schemacie montażowym umieszczonym w pierwszym poście rezystor włączany w szereg z mierzoną diodą ma 2,2kΩ (trzy czerwone paski)- maksymalny prąd w układzie może osiągnąć około 18mA (zwarcie). Jeżeli "zenerka" będzie na 30V, prąd wyniesie około 4,5mA, co wynika z prawa Ohma...
  Quote:
  Jeśli diodę zamocujemy odwrotnie to nam zmierzy i wyświetli spadek napięcia w kierunku przewodzenia.

  Normalne, tak samo mierzy chiński "wszystkomający" testerek mikroprocesorowy.
 • #12
  pikarel
  Level 35  
  Stanley_P wrote:

  pikarel wrote:
  <...> oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach

  Tzn. masz "wszystkomający" testerek, czy specjalnie zrobiony do diód Zenera.

  Obydwa.
  Testerek "wszystkomający" mam za punkty z Elektrody.
  "Zrobiony" (ze 30 lat temu) mam w małym pudełku, z przełącznikiem prądu pomiaru; wykonałem go na potrzeby pomiaru diod Zener-a powyżej 20 V, często stosowanych kiedyś w TV (baniakach). Ma on wewnątrz przetwornicę napięcia na małym rdzeniu kubkowym, na wyjściu jest ok 100 V przy zasilaniu 12 V.
  Pomiar napięcia wykonuję dowolnym multimetrem, to przecież nie laboratorium NASA, jedynie tester sprawności (lub napięcia pracy) wymontowanego fabrycznego elementu z urządzenia.
 • #13
  SylwekK
  Level 32  
  Wykonania testera nie neguję, zawsze to jakaś satysfakcja z wykonanego narzędzia. Tylko czy warto? Jak już koledzy wspomnieli diody takiej nie mierzy się dość często, najczęściej jak jtrafi się garść do segregacji. Być może autorowi trafia się często potrzeba pomiaru to ok choć pewnie ma już on jak większość elektroników gotowe urządzenie wystarczające do przetestowania nawet kilograma diod w kilka minut ;-)
  Zwykły zasilacz z regulowanym napięciem i prądem załatwia przecież sprawę :)

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • #14
  Ibuprom
  Level 26  
  Tester elementów (np LCR T7) ma wbudowany pomiar napięcia diod zenera jak i najróżniejszych innych podzespołów półprzewodnikowych. Koszt (na ali...) nieco większy od tego projektu a nieporównywalnie bardziej praktyczny.
 • #15
  atom1477
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  Tester elementów (np LCR T7) ma wbudowany pomiar napięcia diod zenera jak i najróżniejszych innych podzespołów półprzewodnikowych. Koszt (na ali...) nieco większy od tego projektu a nieporównywalnie bardziej praktyczny.

  No i język Polski się wyłożył, mimo że jest bardzo szczegółowym językiem.
  Ten tester mierzy inne elementy elektroniczne, ale nie ich napięcia.
  Nie mierzy napięcia złącz BE czy napięcia wstecznego diod LED.
  A taki pomiar jest możliwy i przydatny. Dzięki niemu można np odróżnić BC547 od BC548. Czy 1N4001 od 1N4007. Albo sprawdzić czy dioda 1N4148 ma napięcie przebicia 75V czy 100V (bo chyba są dwie wersje).
  Trzeba tylko mieć źródło napięcia o dużej rezystancji wewnętrznej, a do tego woltomierz też o bardzo dużej rezystancji wewnętrznej. I jeszcze o czym często zapomina się napisać, małe pojemności w torze pomiarowym (inaczej energia zgromadzona w pojemnościach ubije badany element).
  Tutaj przykład "miernika" do pomiaru wszelkich napięć przebicia:
  http://webandy.hekko24.pl/PE/pobierz_pdf.php?plik=50
  PS. Po ściągnięciu trzeba dodać ".pdf" do nazwy pliku.
 • #16
  Ibuprom
  Level 26  
  atom1477 wrote:
  Ten tester mierzy inne elementy elektroniczne, ale nie ich napięcia.
  Mierzy szereg napięć przy elementach, gdzie spadki te wynoszą do kilku V. Np Ube gdzie twierdzisz że nie potrafi. Wynika to z napięcia zasilania procesora i takiej zdolności jego pomiarów. Przy napięciu diody zenera jest przetwornica step-up i dzielnik napięcia. A że nie potrafi zmierzyć napięć przebicia, nie napisałem że jest to przyrząd do wszystkiego. Ten z projektu również się do tego nie nadaje. Triaków większej mocy też nie zmierzy, za mały prąd wyzwalający.

  Tu masz przykładowy pomiar tranzystora. Widać Ube. Link . To zdjęcie z internetu z bliźniaczego testera, jak stwierdzisz że jest nieczytelne to wyślę foto z mojego egzemplarza.
 • #18
  Ibuprom
  Level 26  
  No ok, ale dlaczego piszesz że wspomniany przyrząd tego nie potrafi, skoro projekt autora też tego nie umożliwia? Jeśli chciałeś się przyczepić skrótu myślowego to ok, na przyszłość będę bardziej uważał na to.
 • #20
  Ibuprom
  Level 26  
  Akurat przeróbka tego przyrządu z projektu byłaby problematyczna, trzeba by zastosować inną przetwornicę Step-Up. Ale, jak to zwykle bywa, jest niemal "gotowiec" do takich zadań u przyjaciół z Chin. Co prawda służy do czego innego ale dużo łatwiej go przerobić do tego celu niż projekt autora. Chodzi konkretnie o testery podświetlania LED. Standardowo pracują przy prądzie 15mA i napięciu max 300V. Jednak prąd nie jest stały, tylko narasta łagodnie po podłączeniu LED-a. Ciekawe rozwiązanie. Jest tam od strony masy źródło prądowe, od strony plusa przetwornica o regulowanym automatycznie napięciu. Wystarczyłoby zmienić ograniczenie prądu do powiedzmy 1mA czy mniejszej i można mierzyć napięcia przebicia przyrządem za ~60 zł. Nie wiem tylko jaki jest prąd startowy.
 • #22
  Ibuprom
  Level 26  
  Ok, ale zwykłe cyfrowe mierniki tablicowe mają Rwe powyżej 100MOhm. Owszem, trzeba zrobić dzielnik, ale wykorzystując rezystancję wejściową jako część dzielnika (o ile będzie stała w funkcji napięcia) można uzyskać ogromną rezystancję wejściową. Problemem będzie znalezienie odpowiednich rezystorów jak i dadzą o sobie znać wszelkie zakłócenia otoczenia czy wszelkie rezystancje pasożytnicze (np wilgoć). Natomiast osiągnięcie Rwe powyżej 10MOhm jak w pdf-ie to chyba żaden problem. Ale konstruktorem nie jestem, być może coś przeoczyłem.
  Link
 • #23
  atom1477
  Level 43  
  Ibuprom wrote:
  Ok, ale zwykłe cyfrowe mierniki tablicowe mają Rwe powyżej 100MOhm.

  Ale czy wszystkie i na wszystkich zakresach pomiarowych? Bo ten co podałeś jest na 500V. A tu potrzeba na powiedzmy 5V. Nie mówię że się nie nadaje, ale że nie napisali precyzyjnie jaką ma rezystancję wejściową. Jedna wartość 100kΩ to jakiś błąd w opisie.

  Ibuprom wrote:
  Owszem, trzeba zrobić dzielnik, ale wykorzystując rezystancję wejściową jako część dzielnika (o ile będzie stała w funkcji napięcia) można uzyskać ogromną rezystancję wejściową.

  Nie można, bo wzrośnie mierzony zakres.
  Miernik jaki podałeś ma zakres 500V.
  Żeby zwiększyć rezystancję wejściową do 1MΩ, potrzeba dzielnik 1:10.
  Co zwiększy zakres do 5kV.
  Żeby to zadziałało potrzeba miernika który ma dużą rezystancję wejściową (powiedzmy te 100kΩ) przy niższym zakresie pomiarowym (np. 5V).
  Ten co podałeś być może się nadaje, ale nie jest to podane w opisie.
  Na innych stronach znalazłem taką tabelkę:
  https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A...hUKEwjw8LXGnI_tAhWt2OAKHXKyCk0QMygRegUIARDfAQ
  I jeżeli ona dotyczy tego miernika to się on nadaje.

  Ibuprom wrote:
  Problemem będzie znalezienie odpowiednich rezystorów

  Rezystory nie są żadnym problemem.
 • #24
  Ibuprom
  Level 26  
  Ten do podałem ma rezystancję >100MOhm dla zakresu 0-199mV, więc jest to zakres bez dzielnika. Można dodać dzielnik (jest na do miejsce) i uzyskać w ten sposób zakres do 500V. Zakres ten zapewne jest podany dla odporności na przebicia na laminacie miernika. Bo technicznie nic nie stoi na przeszkodzie przy pomiarach wyższych napięć.