Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.

pustan 19 Wrz 2020 21:08 4635 13
 • Witam kolegów.

  Dawno nic nie publikowałem. Więcej czasu poświęcam mechanice w warsztacie. Frezarka, tokarka.
  Dzisiaj prosty miernik, przyrząd do pomiaru napięcia diody Zenera. Schemat z forum rosyjskojęzycznego. Zarówno schemat prosty, jak i wykonanie urządzenia. Trzy gotowe moduły za parę złotych oraz jeden opornik, kondensator i parę centymetrów przewodu. Posiada zewnętrzne ładowanie akumulatorka.
  Działa od razu po zmontowaniu. Mierzy diody do 30V. Jedna uwaga przy robieniu to
  sprawdzić prawidłowość przewodów + - i U na płytce drukowanej wyświetlacza. Są różne kolory i kolejność wyprowadzeń.

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera. Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  pustan
  Poziom 19  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elementy i pozespoły lotnicze.
  pustan napisał 515 postów o ocenie 1626, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2005 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  To się nazywa "Wykorzystanie twórcze gotowych modułów".
  Proste, ale skuteczne i co najważniejsze - tanie.
  Pytanie natury technicznej:
  Jak często musisz dokręcać luzujące się śrubki styków kontaktowych?
  I drugie - bardziej techniczne: Jakim prądem mierzysz diody i czy jest on dopasowany do mocy diod?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Justyniunia
  Poziom 34  
  Fajna sprawunia. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem budowy czegoś takiego, bo mam całą szufladę niezidentyfikowanych diod zenera.

  Te styki to dobry pomysł, ale proponuje śrubkę od spodu, na górze nakrętka, styk, sprężynka i na koniec nakrętka samokontrująca.
 • #5
  M. S.
  Poziom 34  
  Proponuję zastosować przetwornicę ze stabilizacją prądu. Potencjometr regulacji prądu wyprowadzić na zewnątrz obudowy. Narysować mu podziałkę lub włączyć miliamperomierz i można się już bawić nawet w zdejmowanie charakterystyk. Można by tym badać inne diody, od zwykłych prostowniczych do LED'ów.
 • #6
  Stanley_P
  Poziom 27  
  Już kiedyś się wypowiadałem przy okazji podobnego projektu. Rozumiem, że samodzielne wykonanie z różnorakich "szpargałów" zalegających szuflady - radość z hobby i "zadziałania" bezcenna. Jednak chciałem tylko zauważyć, bo może jeszcze nie wszyscy wiedzą (ja też do stosunkowo niedawna nie wiedziałem...), że za jedyne kilkanaście $ można kupić gotowe testery, którymi zmierzymy nie tylko diody Zenera, ale także większość dyskretnych elementów półprzewodnikowych oraz RLC. Z dokładnością uważam aż nadto wystarczającą w warsztacie elektronika-hobbysty, czy nawet w serwisie RTV (o ile jeszcze takie istnieją ;-) )
  Jeszcze gdyby prezentowany przyrząd umożliwiał pomiary diod o napięciu >30V, np. do 200V (wspomniane chińskie testery też mierzą do ok. 30V) i/lub umożliwiał wspomniane zdejmowanie charakterystyk... Pytanie tylko ile razy w praktyce potrzebujemy takie pomiary... i w ogóle jak często mierzymy diody Zenera - w sensie pomiaru/sprawdzenia napięcia Zenera... IMO najczęściej w praktyce serwisowej po prostu sprawdzamy multimetrem czy dioda nie ma zwarcia oraz czy jest spadek napięcia ok 0,6-0,7V w kierunku przewodzenia (to drugie nie gwarantuje jeszcze, ze dioda jest na pewno sprawna, ale przeważnie tak).

  Justyniunia napisał:
  Fajna sprawunia. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem budowy czegoś takiego, bo mam całą szufladę niezidentyfikowanych diod zenera.

  Jeśli większość diód ma prawdopodobnie <=30V to np.:
  https://pl.aliexpress.com/af/tc-t7-tester.htm...ype=affiliate&SortType=default&page=1

  ;-) (troszkę przewinąć stronę, bo nie wiem dlaczego na początku wyświetlają się inne niż przykładowy TC-T7)
 • #7
  pustan
  Poziom 19  
  Zmierzyłem prąd pomiaru diody, wynosi 10mA. Jeśli diodę zamocujemy odwrotnie to nam zmierzy i wyświetli spadek napięcia w kierunku przewodzenia.Śrubki nie dokręcam. Nie ma takiej potrzeby bo się nie luzują. W czasie gwintowania słupków dla styków(fosforobrąz) gwintowałem M3(2). Gwint jest ciaśniejszy dlatego śrubka się nie wykręca. Styki są w tzw. kaczy dziubek.
  Ale również można diodę położyć na stykach i pomiar jest jednakowy. Poniżej załącznik-zdjęcie dla testera do ~100V

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • #8
  pikarel
  Poziom 33  
  Niewątpliwą przewagą tego testera diod Zener-a nad testerem "wszystkomającym" jest czas pomiaru;
  przy pomiarze niezidentyfikowanych "przydasiów" - o tym napisała @justyniunia - oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach :)

  W testerze "wszystkomającym" długi czas pomiaru jest akceptowalny, ale przy pomiarze np. tranzystora; ten czas to łączny czas pomiaru wielu parametrów, włącznie z identyfikacją elektrod.
 • #9
  Marian B
  Poziom 36  
  Przyrząd niby prosty, bo wykonuje tylko jedną czynność, ale na pewno będzie przydatny. Ładnie wykonany.
  Jednak wykorzystane są dość zaawansowane technicznie komponenty, przetwornica, woltomierz. Zasilanie bateryjne w takim testerze moim zdaniem nie praktyczne w dłuższym czasie użytkowania.
  Do tego dochodzi obudowa, przyciski, bateria, końcówki łączeniowe, śrubki, itp.
  W sumie dość skomplikowane urządzenie służące tylko do jednej czynności, pomiaru napięcia Zenera w dość małym zakresie (do 30V), nawet niema możliwości regulacji prądu.
  Moim zdaniem robiąc "tyle zachodu" warto zbudować bardziej uniwersalny przyrząd/tester, na przykład taki:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245

  Jest to tester LED i diod Zenera w jednym, zakres pomiarowy 290V, oraz możliwość regulacji prądu pomiarowego. Jeżeli pominie się w trakcie budowy układ wykrywania kierunku podłaczenia badanej LED, oraz zabezpieczenie przed porażeniem, schemat będzie bardzo prosty, jak na rysunku poniżej:
  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • #11
  Stanley_P
  Poziom 27  
  Marian B napisał:
  Przyrząd niby prosty, bo wykonuje tylko jedną czynność, ale na pewno będzie przydatny.

  No właśnie, tak ścieka-w-ości pytam: przydatny jak często? Naprawiam trochę sprzętu, ale, że tak napiszę: napięcie Zenera miałem potrzebę zmierzyć akurat niedawno temu, lecz chyba pierwszy raz od ładnych kilku lat. W zasilaczu impulsowym - nie byłem pewien sprawności diody (wiadomo jak to jest z pomiarami w układzie), więc ją wylutowałem. Oznaczenie wskazywało jakby na 55V, czyli poza zakresem chińskiego "wszystkomającego" testerka. Zatem na szybkiego zmontowałem układ pomiarowy składający się z: zasilacza warsztatowego (do 100V), rezystora kilkadziesiąt kΩ i multimetru w roli woltomierza. W sumie okazało się, że dioda jest na 18V, co potwierdziła bliższa analiza nieco zatartego oznaczenia, oraz potem potwierdził także chiński testerek ;-)
  Niemniej gdybym nawet potrzebował jednorazowo/sporadycznie przetestować większą ilość diód, np. bliżej nieokreślonych zalegających w szufladzie (to a'propos szybkości pomiaru - faktycznie, tu się zgadzam), prawdopodobnie użyłbym właśnie takiego "zestawu pomiarowego" (ewenualnie uzupełnionego miliamperomierzem), zamiast tracić czas na budowę "specjalizowanego" urządzenia, które użyję raz na kilka lat ;-) No chyba, że prowadziłbym hurtownię diód Zenera ;-) - wtedy prawdopodobnie bym coś próbował zmajstrować, ale o większych możliwościach, np. jak przedstawił @Marian B.

  pikarel napisał:
  <...> oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach

  Tzn. masz "wszystkomający" testerek, czy specjalnie zrobiony do diód Zenera?

  EDIT. Jeszcze jedno:
  pustan napisał:
  Zmierzyłem prąd pomiaru diody, wynosi 10mA.

  A to już zależy, jakie napięcie Zenera posiada dana dioda... Zakładając, że użyta przetwornica DC/DC ma na wyjściu 40V (no właśnie ile ma faktycznie, wypadałoby napisać...), oraz o ile dobrze widzę na schemacie montażowym umieszczonym w pierwszym poście rezystor włączany w szereg z mierzoną diodą ma 2,2kΩ (trzy czerwone paski)- maksymalny prąd w układzie może osiągnąć około 18mA (zwarcie). Jeżeli "zenerka" będzie na 30V, prąd wyniesie około 4,5mA, co wynika z prawa Ohma...
  Cytat:
  Jeśli diodę zamocujemy odwrotnie to nam zmierzy i wyświetli spadek napięcia w kierunku przewodzenia.

  Normalne, tak samo mierzy chiński "wszystkomający" testerek mikroprocesorowy.
 • #12
  pikarel
  Poziom 33  
  Stanley_P napisał:

  pikarel napisał:
  <...> oczekiwanie 5 sekund w TC-T4 to zbyt długo, tym przyrządem pomiar jest natychmiastowy. Chyba większość elektroników ma takie "cóś" (ja mam) w swoich szpargałach

  Tzn. masz "wszystkomający" testerek, czy specjalnie zrobiony do diód Zenera.

  Obydwa.
  Testerek "wszystkomający" mam za punkty z Elektrody.
  "Zrobiony" (ze 30 lat temu) mam w małym pudełku, z przełącznikiem prądu pomiaru; wykonałem go na potrzeby pomiaru diod Zener-a powyżej 20 V, często stosowanych kiedyś w TV (baniakach). Ma on wewnątrz przetwornicę napięcia na małym rdzeniu kubkowym, na wyjściu jest ok 100 V przy zasilaniu 12 V.
  Pomiar napięcia wykonuję dowolnym multimetrem, to przecież nie laboratorium NASA, jedynie tester sprawności (lub napięcia pracy) wymontowanego fabrycznego elementu z urządzenia.
 • #13
  SylwekK
  Poziom 31  
  Wykonania testera nie neguję, zawsze to jakaś satysfakcja z wykonanego narzędzia. Tylko czy warto? Jak już koledzy wspomnieli diody takiej nie mierzy się dość często, najczęściej jak jtrafi się garść do segregacji. Być może autorowi trafia się często potrzeba pomiaru to ok choć pewnie ma już on jak większość elektroników gotowe urządzenie wystarczające do przetestowania nawet kilograma diod w kilka minut ;-)
  Zwykły zasilacz z regulowanym napięciem i prądem załatwia przecież sprawę :)

  Przyrząd do pomiaru napięcia Zenera.
 • #14
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Tester elementów (np LCR T7) ma wbudowany pomiar napięcia diod zenera jak i najróżniejszych innych podzespołów półprzewodnikowych. Koszt (na ali...) nieco większy od tego projektu a nieporównywalnie bardziej praktyczny.