Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tv sharp lc40le240e inwerter na sekunde daje napięcie na ledy i się wyłancza

serdak12345 20 Sep 2020 19:06 477 6
 • #1
  serdak12345
  Level 9  
  inwerter ssl400_0e2b po włączeniu zasilania napięcie na wyjściu inwertera ok 120v i spada prawie do zera, odłączyłem ledy by wyeliminować zwarcie led, bez poprawy. Napięcie na wejściu inwertera 24,5v stabilne nie spada podczas tej chwilowej pracy, gdy odepnę przewód sygnałowy z płyty głównej (3,6v) przy włączonym tv i podepnę jeszcze raz inwerter wstaje na sekundę.
  Inwerter do wymiany czy coś z napięciami z płyty głównej ??
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  odlczenie podswietlania niczego nie zmieni poniewaz kontroler nie dostanie feedbacku i tez sie wylaczy.
  Kontroler w inwerterze startuje ale jak dostnie zly feedback to sie po chwili wylaczaczego wlasnie doswiadczyles, a zly feedback moze byc zarowno spowodowany zwarciem w podswietlaniu jak i blednym poborem pradu.
  Pozdrawiam
 • #3
  serdak12345
  Level 9  
  Dzięki, właśnie tak się zastanawiałem czy inwerter po odłączeniu led powinien pracować czy tak jak piszesz się wyłączy z braku obciążenia.
  właśnie sprawdziłem paski led multimetrem na opcji testowania diód i 3 nie świecą ale jest przejście do następnej. Podświetlenie krawędziowe, 2 paski po 60 sztuk. połączone szeregowo po 30 sztuk czyli 4 osobne obwody. Czy ten inwerter jest tak czuły i to "widzi" ?
 • Helpful post
  #4
  bajdu
  Level 29  
  Do wymiany podświetlenie.
 • Helpful post
  #5
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  wracajac do twojego pytania o "czulosc" inwertera na takie zachowanie - tak na tym polega jego zabezpieczenie, wezmy prosty przyklad = pomiar pradu, jezeli masz zwarcie ktoregos "paska" to prad bedzie znaczaco rozny podbnie przy spaleniu ktoregos prad bedzie odpowiednio mniejszy.
  Pozdrawiam
 • #6
  serdak12345
  Level 9  
  Naprawione ! wymiana listew led na nowe (120 zł) i tv jak nowy.
  Czyli inwerter przy starcie sprawdza pobór prądu i jak coś mu niepasi to się wyłącza tak jak pisał "viayner"
  Tak się teraz zastanawiam czy nie było by lepiej gdyby po przepaleniu kilku diod led działał dalej, na 120 led jak 4 nie świecą to nikt by nie zauważył. Po co to zabezpieczenie jest w ogóle ? Taki przykład lampki choinkowe led, połączone szeregowo gdy jedna się spali to reszta świeci troszkę wyższym napięciem ale świecą.
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  serdak12345 wrote:
  na 120 led jak 4 nie świecą to nikt by nie zauważył.
  Zauważyłby... Kilka podobnych przykładów już na forum było.
  serdak12345 wrote:
  Taki przykład lampki choinkowe led, połączone szeregowo gdy jedna się spali to reszta świeci troszkę wyższym napięciem ale świecą.
  Przykład nie do końca trafiony. Po pierwsze jak nie świeci jedna z żaróweczek to na pozostałe przypada (proporcjonalnie) większe napięcie, ale jak cztery, to napięcie jest już na tyle za duże na pojedynczej żaróweczce, że reszta zaczyna palić się po kolei jak zapałki.
  Co prawda w wypadku listew LED w TV stabilizowany jest prąd, ale nie na jedną a na grupę LED. Więc jak jedna dioda padnie to nie świeci cała grupa, a to już jest widoczne.
  Ponadto inwerter/przetwornica jest liczona pod konkretne parametry obciążenia, jak one się zmienią, nie można gwarantować, ze będzie to bezpieczne dla inwertera/przetwornicy. Więc - wyprzedzając łańcuch wydarzeń (pożar np.) lepiej jest chyba kontrolować obciążenie i w razie "W" po prostu wyłączyć TV. Jednoznacznie to wskazuje na problem, który trzeba rozwiązać - w tym wypadku naprawić/wymienić łańcuch LED. LED może się uszkodzić na dwa sposoby - albo powstanie p0rzerwa - czyli nagle inwerter pracuje na jałowo (co dla niego nie jest normalne, a więc i bezpieczne), albo zrobi zwarcie - tu również zmieniają się warunki pracy, bo inwerter musiałby oddać większy prąd - a że przeważnie nie jest to jeden obwód szeregowy, a kilka szeregowo-równoległych... patrz przykład z żaróweczkami.

  To tak w uproszczeniu...