serdak12345 wrote: na 120 led jak 4 nie świecą to nikt by nie zauważył.
Zauważyłby... Kilka podobnych przykładów już na forum było.
serdak12345 wrote: Taki przykład lampki choinkowe led, połączone szeregowo gdy jedna się spali to reszta świeci troszkę wyższym napięciem ale świecą.
Przykład nie do końca trafiony. Po pierwsze jak nie świeci jedna z żaróweczek to na pozostałe przypada (proporcjonalnie) większe napięcie, ale jak cztery, to napięcie jest już na tyle za duże na pojedynczej żaróweczce, że reszta zaczyna palić się po kolei jak zapałki.
Co prawda w wypadku listew LED w TV stabilizowany jest prąd, ale nie na jedną a na grupę LED. Więc jak jedna dioda padnie to nie świeci cała grupa, a to już jest widoczne.
Ponadto inwerter/przetwornica jest liczona pod konkretne parametry obciążenia, jak one się zmienią, nie można gwarantować, ze będzie to bezpieczne dla inwertera/przetwornicy. Więc - wyprzedzając łańcuch wydarzeń (pożar np.) lepiej jest chyba kontrolować obciążenie i w razie "W" po prostu wyłączyć TV. Jednoznacznie to wskazuje na problem, który trzeba rozwiązać - w tym wypadku naprawić/wymienić łańcuch LED. LED może się uszkodzić na dwa sposoby - albo powstanie p0rzerwa - czyli nagle inwerter pracuje na jałowo (co dla niego nie jest normalne, a więc i bezpieczne), albo zrobi zwarcie - tu również zmieniają się warunki pracy, bo inwerter musiałby oddać większy prąd - a że przeważnie nie jest to jeden obwód szeregowy, a kilka szeregowo-równoległych... patrz przykład z żaróweczkami.
To tak w uproszczeniu...