Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W Paryżu powstanie centrum badawczo-rozwojowe systemów AI

ghost666 21 Wrz 2020 11:21 357 0
 • W Paryżu powstanie centrum badawczo-rozwojowe systemów AI
  Institut Polytechnique de Paris (IP Paris) i Haute École de Commerce Paris (HEC Paris) ogłosiły utworzenie interdyscyplinarnego centrum badań i edukacji w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i data science. Ambicją nowego tworu jest zostanie światowym liderem w tych dziedzinach w ciągu najbliższych pięciu lat.

  Narodowa ambicja

  W marcu 2018 roku prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję i strategię, aby Francja stała się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jego celem było wtedy ulepszenie ekosystemu edukacji i szkoleń AI, aby rozwijać i przyciągać najlepsze talenty w tym sektorze do pracy we Francji. Macron planował także opracowanie polityki otwartości danych do ułatwienia wdrażania aplikacji AI oraz ustanowienie etycznych ram dla przejrzystego i uczciwego korzystania z tego rodzai algorytmów. Aby osiągnąć te cele, rząd francuski przeznaczył 1,5 mld euro na rozwój sztucznej inteligencji do końca 2022 roku, w tym 700 mln euro na same badania naukowe w tej dziedzinie.

  Niedawny raport, którego współautorem była firma konsultingowa Roland Berger i stowarzyszenie branżowe France Digitale, zatytułowany „Droga do AI”, zidentyfikował 432 startupy związane z AI działające na francuskiej ziemi w 2019 roku, w porównaniu z 312 w 2018 i 180 w 2016 roku. w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku francuskie startupy AI zebrały 634 miliony dolarów w inwestycjach, w porównaniu z 621 milionami dolarów w Wielkiej Brytanii i 452 milionami w Izraelu w analogicznym czasie.

  Droga jest wciąż długa i kręta, ale Hi! Centrum PARIS może pozwolić przyspieszyć realizację francuskich ambicji związanych z sztuczną inteligencją.

  AI dla społeczeństwa

  Ośrodki światowej klasy istnieją w wielu krajach, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Azji. "Centra te w dużym stopniu opierają się na sponsoringu ze strony osób prywatnych i firm, co zapewnia im znaczne fundusze i dlatego umieszcza się je na mapie wraz z głównymi interesariuszami AI" wyjaśnił Gaël Richard, dyrektor wykonawczy Hi! Centrum. "Chcemy stworzyć centrum sztucznej inteligencji i nauki o danych, które w perspektywie krótkoterminowej będzie europejskim centrum i ostatecznie stanie się ośrodkiem klasy światowej".

  Hi! Centrum w Paryżu zajmie się różnymi dyscyplinami inżynierii w dziedzinie energii i środowiska, obronności i bezpieczeństwa, zdrowia, handlu detalicznego, telekomunikacji, żywienia, finansów i ubezpieczeń.

  "Sztuczna inteligencja to znacznie więcej niż algorytmy" powiedział prof. Éric Moulines, "Na uczelniach mamy tendencję do pracy nad zagadnieniami metodologicznymi, rozwojem nowych algorytmów i nowymi teoriami wyjaśniającymi te algorytmy. To partnerstwo otwiera nowe możliwości do aplikacji sztucznej inteligencji".

  Centrum ma trzy główne obszary specjalizacji. Pierwszą z nich jest rozwój nowych metod algorytmów i wspierających je teorii. Drugi obszar to aplikacje biznesowe dla AI. Trzeci dotyczy zagadnień interdyscyplinarnych związanych z zastosowaniami sztucznej inteligencji w problemach społecznych. "Tematy, nad którymi wspólnie pracujemy, w sposób interdyscyplinarny, są związane z zastosowaniami sztucznej inteligencji w naszych społeczeństwach: sztuczna inteligencja a zdrowie, sztuczna inteligencja i prawo, sztuczna inteligencja do regulacji i kwestie sztucznej inteligencji dla transformacji energetycznej" skomentował Moulines.

  Zasadniczo centrum planuje:

  * Rekrutację 30 światowej klasy profesorów w ciągu 5 lat, aby zwiększyć możliwości badawcze i dydaktyczne,
  * Stworzyć zespół 150 doktorantów i 30 młodych doktorów (post-doców),
  * Współtworzyć nowe programy dotyczące wyzwań naukowych, technologicznych, biznesowych i społecznych,
  * Potroić liczbę studentów studiów magisterskich, osiągając 500 studentów do 2025 roku, a także podwoić liczbę doktorantów pracujących nad sztuczną inteligencją i nauką o danych,
  * Zwiększyć możliwości inkubacji, aby wspierać rozwój startupów,
  * Łączyć świat akademicki z przedsiębiorcami i liderami gospodarczymi.

  Jak sądzicie - czy tego rodzaju centrum badawcze mogłoby powstać również w Polsce? A może już istnieje?

  Źródło: https://www.eetimes.eu/paris-to-host-ai-research-and-education-center/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10009 postów o ocenie 8268, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • HelukabelHelukabel