Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beninca Heady - nie startuje siłownik M1

stopi 21 Sep 2020 18:38 1341 9
 • #1
  stopi
  Level 28  
  Pacjent to Beninca Heady. Centralka miała zwarcie spowodowane na uzwojeniach pierwotnych transformatora. Problem rozwiązany, bo startuje teraz ładnie. Z instrukcji wynika jednak, że PED powoduje pełne otwarcie silnika M1. Po zwarciu PED do COM dzieje się jednak inaczej:
  - załącza się przekaźnik lampki tykając impulsowo
  - załącza się przekaźnik dla M2
  M2 - otwieranie (przekaźnik lampy cyka wolno, jesst 230V na M2)
  M2- zamykanie (lampa cyka szybko, jest 230V na M2 również)

  Beninca Heady - nie startuje siłownik M1

  Na motorze M1 brak oznak życia.... Rozebrałem już 2/3 części pierwotnej. Warystory bez przebić. Bezpieczniki sprawne. Rezystory wokół triaków mają prawidłowe rezystancje. Wszystkie duże przekaźniki (są 3) załączają się, W dwóch przeźroczystych widać wyraźnie przeskok styku, natomiast na cewce czarnego pojawia się ok. 13.5V. Triaki były sprawdzane. Jakiś pomysł ktoś może ma...?

  Być może jeszcze problem tkwi w optotriakach MOC3052 (albo braku impulsu w jednym z nich na fotodiodę wewnątrz zawartą). Ich nie sprawdzałem, ale już sam nie wiem czy kruczek nie tkwi gdzieś w zaprogramowaniu jeszcze.

  W trakcie testu:
  - zwora PHOT do COM
  - zwora STOP do COM
  - motor M1 podłączony przez kondensator 8uF

  Ustawienia parametrów w PaR:
  domyślne

  Ustawienia logiki w LoG:
  tcA - oN (samozamykanie aktywne)
  SPn = oN (na początku maksymalny moment silnika)
  PP = oFF (OTWIERA-STOP-ZAMYKA-STOP)
  inOt = oFF (aktywne oba silniki)
  2cH = oFF (samokontrola fotokomórek wyłączona)
  resta oFF

  Ustawienia radio:
  wszystko domyślnie

  Próbowałem również zrobić rES do wartości DEFAULT. Bez zmian..
 • #2
  Adrian_C
  Level 17  
  Może któryś przekaźnik nie ma styku ?
 • #3
  stopi
  Level 28  
  ..ale co sugerujesz? Napisałem, że wszystkie przekaźniki zamykają/otwierają się. Masz na myśli, że pomimo zamknięcia na styku jest nadal rozwarcie?
 • #4
  Adrian_C
  Level 17  
  stopi wrote:
  ..ale co sugerujesz? Napisałem, że wszystkie przekaźniki zamykają/otwierają się. Masz na myśli, że pomimo zamknięcia na styku jest nadal rozwarcie?


  Może być tak że niby sie zamyka ale nie ma przejścia dla świętego spokoju bym wymienił przekaźniki to koszt ok 50 zł.

  PS. Zrób dokładne zdjęcie tyłu płytki
 • #5
  stopi
  Level 28  
  Beninca Heady - nie startuje siłownik M1

  Przekaźnik łatwo sprawdzić. Muszę tylko wykminić, z której strony jest + - cewki, bo zazwyczaj cewka jest równolegle połączona z diodą, która go zabezpiecza. Przyłożę napięcie i sprawdzę czy faktycznie są przejścia na stykach.

  Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

  Przekaźniki sprawdzone z zasilacza serwisowego. Każdy z nich prawidłowo zamyka styki. Miernik pokazuje przejścia rzędu 0.5Ohm czyli uznaję, że zwierają prawidłowo.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Triaki nie wykazywały uszkodzeń. Podmieniłem na wszelki wypadek. Sytuacja bez zmian. Podmieniłem BTA16 na BTB16, bo takie miałem (różnica tylko taka, że w "B" nie ma izolacji od obudowy TO-220...)

  Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

  Magia. Po odłączeniu siłownika spod M1 na pinach M1<->COM pojawiają się napięcia 230V zarówno w obwodzie zamykania jak i otwierania. Po podpięciu siłownika - jest jakieś 19V.... Siłownik ani drgnie. Podmieniałem również optotriak MOC3052 (na 3063, różnią się tym, że jeden nie jest przełączany w zerze). Bez zmian.

  Siłownik w obwodzie M2 działa prawidłowo.
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  pojawiają się napięcia 230V zarówno w obwodzie zamykania jak i otwierania


  Jeśli siłownik w trakcie mierzenia podpięty do zacisków - tak będzie - COM, CLOSE i OPEN są połączone uzwojeniami i wszędzie miernik wykaże fazę, jeśli mierzyłeś gołe zaciski bez siłownika - nie ma opcji na wskazania j/w - OPEN i CLOSE są podpięte do zacisków NO i NC jednej sekcji przekaźnika i nie ma opcji że NO i NC jest jednocześnie zwarte (chyba że przekaźnik się permananentnie zespawał
 • #7
  stopi
  Level 28  
  Pozwolę powtórzyć: żaden z przekaźników nie zespawał się. Sprawdzałem przewodzenie 3ch przekaźników przykładając napięcia do cewek. Wszystko gra. Do każdego z siłowników są 3 wyjścia: M1 (otwieranie), COM (common, czyli tzw. wspólny) oraz M1 (zamykanie). Tak samo jest dla M2. Jeśli odpalam BEZ siłownika to najpierw jest napięcie na M1 (otwieranie), potem na drugim M1 (zamykanie). Centralka jest ustawiona w trybie "Otwiera-Stop-Zamyka-Stop". Jeśli jednak w momencie gdy np na otwieraniu jest 230V podepnę siłownik - siłownik drgnie dosłownie na chwilkę i...nic. Napięcie spada do..18V. Tak samo z siłownikiem podpiętym PRZED odpaleniem procedury otwierania (wtedy nawet nie drgnie).

  Pod M2 natomiast siłownik zachowuje się prawidłowo.....
 • #8
  ROWE
  Level 34  
  stopi wrote:
  Jeśli jednak w momencie gdy np na otwieraniu jest 230V podepnę siłownik - siłownik drgnie dosłownie na chwilkę i...nic. Napięcie spada do..18V.

  Wygląda na to żę jest uwalony tor prądowy obwodu M1 i zamyka się przez jakąś pojemność kondensatora.

  A podmieniałeś elektrycznie miejscami, bo nie mogę się doczytać M1 z M2|?
 • #9
  stopi
  Level 28  
  Tak. Pod M2 ten sam siłownik działa doskonale. Pod M1 - pomimo tego, że napięcia na tych pinach są - nie działa. Od razu spada do 18V
 • #10
  ROWE
  Level 34  
  ROWE wrote:
  Wygląda na to żę jest uwalony tor prądowy obwodu M1 i zamyka się przez jakąś pojemność kondensatora.


  M1, M2 są git. Przydałby tu się schemat ideowy.