Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561

ArturAVS 22 Wrz 2020 08:12 2256 8
  • Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561
    Niepozorne małe pudełko, które może okazać się przydatne w terenie (i nie tylko). Schematów mniej lub bardziej zaawansowanych częstościomierzy można znaleźć mnóstwo. Od prostych konstrukcji opartych na technologii TTL czy CMOS po bardziej rozbudowane używające mikrokontrolerów. Nie spotkałem jednak połączenia z miernikiem mocy RF. Z ciekawością podszedłem do tego miernika. Używam co prawda stacjonarnej "F-miarki", ale jest to dość "leciwa" konstrukcja, pamiętająca jeszcze lata 80-te ubiegłego wieku. Jej ograniczeniem jest maksymalna częstotliwość wynosząca około 50MHz: https://www.radiomuseum.org/r/heb_digicount_312.html

Miernik otrzymujemy w niewielkim pudełku wraz z instrukcją obsługi i kilkoma akcesoriami;
    Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561 Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561

Akcesoria to;
    Antena UHF 400-470MHz ze złączem RP-SMA
    Przewód RP-SMA <-> RP-SMA
    Przewód RP-SMA <-> SMA
    Oraz redukcję BNC-SMA

Wymiary miernika wynoszą około 95x55x25mm, a wraz z anteną długość wzrasta do 170mm. Waga to około 200 gramów z bateriami i anteną;

Zasilanie stanowią trzy baterie AAA (brak w zestawie) umieszczone w zasobniku pod klapką na tylnej ściance;

Otrzymana wraz z miernikiem instrukcja w dwóch językach (chiński i angielski) jest stosunkowo prosta i nie powinna budzić wątpliwości co do sposobu użycia urządzenia;
    Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561 Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561

Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561 Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561 Kieszonkowy miernik (raczej wskaźnik) mocy i częstotliwości GY561

Z instrukcji dowiadujemy się o parametrach miernika.

Impedancja wejścia 50Ω
    Zakres pomiaru mocy; 0,1-50W
    Zakres mierzonych częstotliwości; 1-2400MHz (2,4 GHz)
    Dokładność +/- 10 % w zakresach 140-170MHz i 400-470MHz
    Rozdzielczość 1kHz
    Czas pomiaru 0,2s
    Pobór prądu podczas pracy około 100mA (!)
    APO (Auto Power Off, automatyczne wyłączenie zasilania) po 80 sekundach
    Temperatura pracy 0~40°C

Pojedyncze naciśnięcie przycisku zasilania uruchamia miernik, kolejne włącza funkcję "HOLD" (zamrożenie wyniku na wyświetlaczu), a przytrzymanie wciśniętego przycisku na około sekundę wyłącza przyrząd. Wyświetlacz, jakim dysponuje urządzenie przypomina typowy 2x8 znaków z kontrolerem HD44780 (lub jego pochodny), górna linia to siedem cyfr częstotliwości (bez wyświetlania jednostek) a dolna to moc podana w watach z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

Dowiadujemy się też o możliwości kalibracji miernika, oraz tzw. "User Mode". Dla obu tych przypadków instrukcja mówi o potrzebie zdemontowania przedniej części obudowy. Przy okazji zajrzymy do środka sprawdzić, jak wygląda konstrukcja. :D Po podważeniu obudowy (najlepiej w okolicach gniazda wejściowego) zatrzaski "puszczają" i widzimy wnętrze przyrządu.

Na "pokładzie" mamy ATMEGA8A, EEPROM 93C86A (również produkcji ATMELa), przetwornicę MC34063 (dość stara konstrukcja) i podwójny licznik binarny w technologii CMOS 74HC393. Widać jeszcze dwa układy w obudowach SO-8 i SO-14 zamontowane pod wyświetlaczem. Dalszy demontaż wymaga odkręcenia gniazda wejściowego, czterech śrubek od dołu obudowy oraz rozlutowania styków baterii. Po wyjęciu z obudowy widzimy dość solidny rezystor pomiarowy bezindukcyjny 50Ω wraz z kawałkiem blaszki aluminiowej w roli radiatora oraz miniaturowy przekaźnik z cewką 5V.

Moja chęć "zgłębienia" tajników tak wysokich częstotliwości mierzonych przez przyrząd spowodowała decyzję o "podniesieniu" wyświetlacza (co jak dla mnie łatwe ze względu na niesprawną jedną rękę nie było), i po około pół godziny ujrzałem to na czym mi zależało.
    Wyświetlacz potwierdził moje wcześniejsze podejrzenia (typowy 2x8 HD44780).

Oraz "tajemnicze" dwa układy pod nim ukryte.

UC37009 i 74HC00 (poczwórna dwuwejściowa bramka NAND) , HC00 prawdopodobnie stanowi układ układ dopasowania sygnału (widać rezystory linearyzujące bramki). Poszukiwania informacji o UC37009 dały wynik iż jest to klon dość popularnego dawniej prescalera MB506 firmy Fujitsu stosowanego w analogowych głowicach TV i SAT http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/162876/Fujitsu/MB506

Pierwsze testy na szybko z dyżurnym Baofengiem UV5R (Przepraszam że tym razem filmy bez montażu, ale soft padł :-( ).
    Sprzężenie anteną dołączoną w komplecie.

Oraz oba urządzenia połączone przewodem z zestawu (RP-SMA<->RP-SMA)

Teraz jeszcze poszukiwanie odpowiedniego kabelka i zobaczymy, jak się sprawdzi w paśmie 11m (CB);

Jak widać, częstościomierz wyświetla głupoty na 27MHz. O ile w przypadku VHF/UHF przy połączeniu urządzeń bezpośrednio załączonym kabelkiem wyniki są w miarę dobre, to pomiar przez antenę wyraźnie fałszuje. Przyrząd należy potraktować raczej jako wskaźnik niż rzeczywisty miernik. Dość prosta budowa może jednak być podstawą do zrobienia naprawdę fajnego urządzenia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Specjalizuje się w: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS napisał 10351 postów o ocenie 1413, pomógł 1283 razy. Mieszka w mieście Grajewo. Jest z nami od 2005 roku.
  • HelukabelHelukabel
    miszcz310
    Poziom 19  
    Bardzo fajny temat!
    Bardzo podobają mi się takie tematy z "rozbebeszaniem" i pokazywaniem jak coś jest zrobione. Przyznam, że nie spodziewałbym się atmegi w mierniku mocy dużych częstotliwości.
    Bardzo dziękuję za temat, czegoś nowego się dowiedziałem.
    Pozdrawiam!
    ArturAVS
    Dziękuję za miłe słowa. Obecność mikrokontrolerów w nowoczesnych przyrządach to "normalka", ułatwia to kalibrację i np. rozbudowę o nowe funkcje po aktualizacji/zmianie softu.
  • HelukabelHelukabel
    miszcz310
    Poziom 19  
    Znaczy z tą atmegą to raczej mi chodziło, że spodziewałbym się czegoś "mocniejszego", albo czegoś kompletnie "po taniości" (jak te paduki czy jak im tam). Trochę mi to wygląda na "OpenSource" pod tytułem "Chińczyk skopiował kropka w kropkę i po taniości sprzedaje, bo ma mega tanie części a za projekt nie zapłacił".
    Pozdrawiam
    ArturAVS
    miszcz310 napisał:
    z tą atmegą to raczej mi chodziło, że spodziewałbym się czegoś "mocniejszego"

Akurat w takim zastosowaniu "moc" kontrolera nie ma większego znaczenia, jego główne zadanie (kontrolera) to przeliczenie wyniku i wysłanie do wyświetlacza. Upraszcza to budowę samego urządzenia.
    tomus2k
    Poziom 25  
    "moc" , ale jakość jego obliczeń już tak, a co za tym idzie dla polepszenia dokładności warto zastosować dokładniejszy i stabilniejszy kwarc, bez tej dodatkowej anteny w postaci doczepionego trymera. Producent przyoszczędził 1 dolara. ( a i to nie, bo każdy miernik teraz trzeba dodatkowo kalibrować na tą okoliczność - no ale tam pracują za miskę ryżu :) )

Spróbuj z CB na FM przełączyć - czy też źle mierzy ?
    ArturAVS
    tomus2k napisał:
    Spróbuj z CB na FM przełączyć - czy też źle mierzy

Skoro bez modulacji to jakie to ma znaczenie?
    tomus2k
    Poziom 25  
    A skąd wiesz co zbiera mikrofon i jego wzmacniacz - no 80% to nie wejdzie ale zawsze jakaś modulacja jest. ( czasami układy automatyki podkręcają czułość jak jest cisza) ,szumy z zasilania itp...
    ArturAVS
    tomus2k napisał:
    A skąd wiesz co zbiera mikrofon i jego wzmacniacz

Ponieważ;
    a. Fizycznie mikrofonu nie było w momencie testu (jedynie przełącznik RX/TX).
    b. Mic Gain "skręcony" do 0.
    c. To Stabo (XM7082) jest tak zmodyfikowane, że robi to co ja chcę.