Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TespolTespol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki miernik wybrać miernik cęgowy czy multimetr jestem elektrykiem

22 Wrz 2020 21:18 615 16
  • Poziom 4  
    Tak jak w temacie co wybrać. Jestem elektrykiem kładę instalacje elektryczne i czasami zajmuję się elektroniką i naprawą.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • TespolTespol
  • Poziom 31  
    Budżet? Elektrykiem przemysłowym czy raczej domowym?

Mierniki cęgowe są super przydatne: pomiar prądu bez rozpinania obwodu. Niektóre umieją mierzyć prądy upływu (rozdzielczości rzędu 100 uA AC) co mocno ułatwia szukanie przyczyn aktywacji różnicówek.

Wybierz coś od firmy z renomą: APPA, Brymen, CHAUVIN ARNOUX, Fluke, Sanwa, Sonel. Do pracy bym nie polecał UNI-T poza najdroższymi, ale wtedy cenowo są podobne po reszty. Tanie niekoniecznie mają odpowiedni poziom zabezpieczeń, i rzadko CAT III 600V.
  • TespolTespol
  • Poziom 34  
    Z cęgówek to szukaj takiej, która ma funkcję Peak Hold, czyli zatrzymanie na wyświetlaczu maksymalnej wartości.
  • Poziom 4  
    Elektryk domowy

Dodano po 1 [minuty]:

CosteC napisał:
    Budżet? Elektrykiem przemysłowym czy raczej domowym?

Mierniki cęgowe są super przydatne: pomiar prądu bez rozpinania obwodu. Niektóre umieją mierzyć prądy upływu (rozdzielczości rzędu 100 uA AC) co mocno ułatwia szukanie przyczyn aktywacji różnicówek.

Wybierz coś od firmy z renomą: APPA, Brymen, CHAUVIN ARNOUX, Fluke, Sanwa, Sonel. Do pracy bym nie polecał UNI-T poza najdroższymi, ale wtedy cenowo są podobne po reszty. Tanie niekoniecznie mają odpowiedni poziom
    zabezpieczeń, i rzadko CAT III 600V.

Domowy
  • Poziom 31  
    Budżet?
    Ważna sprawa. Fluke kosztuje rzędu 4k. Ma swoich wyznawców, ale ja do nich nie należę. KEYSIGHT U1213A nie uważam aby był zły, podobnie jak APPA, SANWA czy SONEL (polski rebrand jeśli się nie mylę)
  • Poziom 4  
    CosteC napisał:
    Budżet?
    Ważna sprawa. Fluke kosztuje rzędu 4k. Ma swoich wyznawców, ale ja do nich nie należę. KEYSIGHT U1213A nie uważam aby był zły, podobnie jak APPA, SANWA czy SONEL (polski rebrand jeśli się nie mylę)

Powiem ci tak jestem początkującym elektrykiem i szukam czegoś maksymalnie tak do 600 zł Nie nie chcę na razie się tak bardzo angażować taki sprzęt Bo jak spalę to no ale ogólnie to polecasz multimetr czy miernik cęgowy i najlepiej jaki
  • Poziom 31  
    To może poczytaj datasheeta od APPA MA5?
    Do 600zł jest spory wybór. Jak jesteś elektrykiem domowym to dokładność i funkcje multimetrów dla elektroników jest trochę bez sensu. Poszedł bym w cęgowy. Jak go spalisz to coś będzie nie tak raczej z miernikiem. (Chyba że kupisz chińczyka bez producenta)

Bez wywalenia kilku tysięcy na sprzęty różne trudno dobrze pracować...
  • Poziom 37  
    A ja polecam co ze stajni brymena.
    Multimetr ma zabezpieczenia akustyczne by na A nie mierzyć voltów. Tylko ma drogie bezpieczniki do ochrony użytkownika.
    Ma tez mierniki cęgowe. Ale nie pogodzi sie jednego z drugim potrzeba i cęgów i klasycznego.

cęgi brymena

Nie warto iść w super drogie mierniki.
    Na początek polecam cos w granicy ~500zł cęgi i jaki multimetr za 100zł a potem cos lepszego z brymena multimetrów bo apetyt będzie na coś lepszego.
    Tak jak elektrykowi samochodowemu styknie multimetr za 20zł :) by mierzyć V to i elektrykowi styknie bo jak upadnie to nie warto płakać. Choc jako elektryk bardziej przydatne jest cos takiego Link nie koniecznie brymena bo i unita tez może być. bardzo wygodnie się pracuje na awariach takim testerem.
  • Poziom 31  
    @zdzisiek1979 Kupić miernik z papierami na latanie :) Nie wiem jak Brymen, APPA ma często papier na loty z 1.3-1.4 m :) Pewnie ma podobnie.
    W życiu nie tknę już miernika za 20 zł. najtańsza APPA, Brymen, cokolwiek z producentem i instrukcją. Nienawidzę tego gdy dotknięcie pokrętła zmienia wynik pomiaru. Nikt w pracy nie ma na to czasu. Jak w warsztacie widzę takie mierniczki po 20 zł to czas zmienić warsztat. Przyzwoity miernik kosztuje koło 100zł.

Proponowałbym cęgi AC/DC, koniecznie true RMS. Do domu zakres 100 A wydaje się OK. to powinno tez dać wąskie cęgi, lepsze do ciasnych skrzynek. Niektóre cęgi mają wykrywanie przewodów pod napięciem - może się przydać. Peak-Hold może być przydatne też. Na co dzień i tak woltomierz będzie w użyciu najczęściej.
  • Poziom 37  
    Wszystko pięknie wszystko ładnie ale sam jestem elektrykiem i wiem z doświadczenia że multimetr to raczej mało przydatne urządzenie. Jako elektryk używam wskaźnika napięć dwubiegunowego i tyle w przyrządach pomiarowych. Cęgi tez mam ale mam dla posiadania. Czasem dobrze zmierzyć prąd przed wyciągnięciem BM-a by łuk nie wyciągnąć. Warto sprawdzić obciążenie fazy ile jest na niej.
    Zaś tani miernik za 20zł ma zaletę ma szybki brzęczyk. W appie zraziło mnie to ze brzeczyk jest powolny bo cegi mam APPY i brzęczek jest wolny, wkurza mnie to.

Zaś co do latania :D zależy jak upadnie i na co :D
    Brymen ma miękką gume ale na bokach i plecach jak padnie na pysk to nie wiem co z nim będzie. Choć dzisiaj chyba holster to się nazywa robi za ozdobę niż ochronę. Mam takie wrażenie.
    Najlepiej nie upuszczać :D
  • Poziom 34  
    zdzisiek1979 napisał:
    i wiem z doświadczenia że multimetr to raczej mało przydatne urządzenie.

Masz dużo racji, wielokroć lepszą robotę zrobisz obciążając jakiś układ żarówą niż podłączając miernik który i tak pokaże ci prawidłową wartość napięcia w obwodzie gdzie na skorodowanych stykach masz megaomy.
  • Poziom 31  
    No to Brymen ma szybsze brzęczyki. Nie wyobrażam sobie nie móc sprawdzić prądu od czasu do czasu. Taki miernik prądu upływu też czasem się przyda.

Co do żarówki to tryb LoZ wymyślili kawałek czasu temu :)
  • Poziom 13  
    Faktycznie większość multimetrów (szczególnie wyższej klasy) do użytku w terenie lub nawet w budynku, przy rozdzielnicach, jest nieporęczna i ciężka. Mam Brymena BM869s i traktuję go tylko jako stacjonarny na stół. Ponieważ nieraz muszę coś zrobić przy elektryce "domowej" (Pogotowie lokatorskie) gdzie nie ma nawet konieczności pomiaru napięć międzyfazowych, kupiłem UNI-T UT211B ( CATII 600V/CATIII 300V ) i mogę go bardzo polecić.
    Jest to miernik cęgowy z pomiarem do 60A (w mieszkaniach nie ma nawet takich prądów) i co dla mnie ważne z cęgowym pomiarem prądu DC (od zakresu 6000 mA) bo przydaje się przy moim elektronicznym hobby. Pomiaru prądu AC zaczyna się od zakresu 600,0 mA (rozdzielczość 0,1 mA), więc można już wykryć jakieś upływności w instalacji. Pomiar prądów jest dokładny (jak na tę klasę, porównywałem z BM869s), w przeciwieństwie do UNI-T UT210 identycznie wyglądającego i dużo tańszego (UT210 kupiłem, sprawdziłem, odesłałem). Multimetr jest mały, bardzo poręczny (obsługa jedną dłonią), szybki czuły brzęczyk, lekki, zasilanie 2 x AAA. Cęgi nawet jeżeli rzadko wykorzystywane są niezastąpione, przydają się nawet jako klips (gdy potrzebne są wolne ręce), którym można złapać np. jakiś wystający element obudowy rozdzielnicy bo nie ma gdzie położyć miernika.
    Multimetr kupiłem na Ali, czekałem na jakąś promocję, z przesyłką wyszło ok. 330 zł, przyleciał w 2 tygodnie.
    Jednak niezastąpionym "przyrządem" na co dzień, jest dwukońcówkowy wskaźnik napięcia, ważne żeby obciążał obwód jakimś większym prądem min. 30 mA (akurat ta wartość też przydaje się do sprawdzenia różnicówek).
  • Poziom 31  
    Mam UT211B i też polecam, ale do pracy zawodowej bym polecił coś solidniejszego. Zarówno mechanicznie jak i pomiarowo, z lepszymi zabezpieczeniami na wypadek gdyby coś miało pójść nie tak.

Zaskoczyła mnie cena UT211B - pod 600zł! (2020.09.24) APPA MA5 ma taką samą rozdzielczość DC (1 mA) gorzej z AC - 1 mA gdy UT221B ma 0.1 mA. APPA jest nieco dokładniejsza, tańsza (sic! 430 zł brutto) bezpieczniejsza, mierzy temperaturę i ma kilka opcji ekstra - dlatego polecałem poczytać.

Da się kupić magnetyczne haczyki to mierników. Ogumowany magnes chwyta się szafki a pasek doczepia do miernika. Fajne akcesorium w teren. Koledzy mam nadzieję wybaczą link do sklepu:
    https://www.tme.eu/pl/katalog/mierniki-akceso...order=desc&search=magnetyczny&s_field=1000011
    P.S. fajny rozjazd cenowy. Od 20zł Brymena do 200 zł u Fluke :)
    P.P.S UT211B bardzo podrożał - kupowałem poniżej 400zł w PL. Ktoś wie czemu? Za rozdzielczość 0.1 mA AC?
  • Poziom 13  
    Fajna ta APPA, nie trafiłem na nią wcześniej, miałbym problem z decyzją zakupu.
    Dla mnie największą wadą UT211B jest zbyt duża czułość NCV (bezkontaktowe wykrywanie napięcia). Jest to fajna funkcja, ale wtedy gdy w plątaninie kabli mogę znaleźć ten pod napięciem. UT211B wystarczy wsadzić do rozdzielnicy i już piszczy, pod tym względem lepszy był UT210, ciekawe jak ta APPA.
  • Poziom 31  
    Nie używałem tej APPY. Z cęgowych tylko A1. Mała jest, trzeba przyznać ale trochę ograniczona (tylko pomiar prądu AC/DC i NCV) i na śmieszne bateryjki. Taki kompromis: malutka, 300 A AC/DC 1.5% + inrush + smart data hold :)
    Dzisiaj bym wziął MA5 zamiast UT211B bo ceny zwariowały.