Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł wybrać: Junkers Cerapur Compact czy Termet Ecocondens Gold Plus?

dannyr 23 Sep 2020 00:10 1728 1
 • #1
  dannyr
  Level 15  
  Witam

  Proszę o poradę jaki kocioł gazowy wybrać i dlaczego?

  Rozważam dwie opcje (choć nie jedyne):

  Junkers Cerapur Compact

  https://www.junkers.pl/produkty/kotl...r-compact.html

  lub

  Termet Ecocondens Gold Plus

  https://www.termet.com.pl/pl/produkt...s-gold-plus/63

  Ogólnie przyzwyczajony do Junkersa i nie zawiedziony trwałością wolałbym kupić Junkers'a. Jeśli chodzi o Termet'a to jakoś nie jestem przekonany do polskich produktów (choć słyszałem, że wnętrzności to, w zdecydowanej większości identyczne podzespoły).  Za Termetem przemawia jedno.....Opcja 20kW..Mam tutaj na myśli przepisy, które pozwalają przy mocy kotła do 21kW "wypuścić" rurę "z plastiku" na zewnątrz, w poziomie (na wysokości min. 50cm od podłoża do bodajże 2 metrów lub bez ograniczeń. A mam około 2 metrów aby wyjść na podwórko). Takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejszyło by koszty inwestycji (wypuszczenie przez komin nierdzewki...U mnie ok. 8 metrów to zupełnie inne koszty).

  Dodam, że montaż nowego kotła jest, w starym domu, nie występuje również o żadne dotacje (raczej nikt mi nie będzie zaglądał do kotłowni, ale pomimo byłbym wówczas, w zgodzie, z przepisami).

  Kolejną sprawą jest moc kotła. Obecny Junkers ZW 20KE posiada moc nominalną 20 kW (fabrycznie skręcony na 14kW- info, z instrukcji. nie wiem jak jest odkładnie u mnie ustawiony. W każdym razie wystarcza. Powierzchnia ok. 90-100 m2.

  Więc taki Ecocondens 20kW by wystarczył i dlatego biorę pod uwagę wersję 20kW, a nie 25kW (Cerapur to 24kW). Przy okazji rozumiem, że Ecocondensy 20kW i 25kW to identyczne konstrukcje różniące się tylko mocą?

  Kolejną sprawą jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, w obecnym kotle: 7-23kW (zazwyczaj korzystam, z jednego kranu, który jest oddalony od kotła o ok. 3-4 metry właściwie, w pionie, z piwnicy. Na ciepłą wodę czekam dość długo ok. 30-60 sekund)

  Jeśli chodzi o kocioł Termeta o mocy 20kW nie wiem jaką ma on wydajność wytwarzania ciepłej wody (na stronie producenta nie ma takiej informacji), czy jest to ok. 20 kW czy może nieco więcej np. 21-23kW. Chodzi mi o to czy "wydoła"...Czy jeśli ma tylko 20kW to będzie sporo gorzej niż, w obecnym kotle czy też podobnie (technologia się zmieniła). Tak jak wspomniałem obecny ma 23kW (i taka moc mi wystarczy, choć zapewne przy 25kW byłaby szybciej ciepła woda).

  Czy ktoś posiada info na temat mocy dla c.w.u dla kotła Termet Ecocondens Gold 20kW?

  I ogólnie który kocioł wybrać? Co "za...Co "przeciw"? I jak mają się przepisy do mocy kotła?

  I jeszcze jedno....Czy, w przypadku zakupu Temeta nie trzeba będzie przerabiać obecnej instalacji,aby podłączyć Nowy kocioł (podejrzewam, że Junkers pozostaje bez zmian)?

  Dodam, że wolę kocioł, z minimalną "ilością" elektroniki (zbędne mi sterowanie poprzez internet, instalacja wyłącznie grzejniki).
  Ze względu na opinie itd. Wybrałem pomiędzy tymi kotłami, ale jeśli ktoś może polecić coś dobrego innej marki to jestem otwarty na propozycje (w szczególności gdyby to był kocioł o mocy ok. 16-20kW dla C.O. i ponad 23kW dla CWU.
  Budżet: ok. 4000zł

  Instalacja: Rury PPR; Grzejniki: Convector (Miedż-Alu).
 • #2
  TomekO1976
  Level 16  
  Przy wyborze kotła w pierwszej kolejności brałbym pod uwagę dobry serwis w okolicy. Później skupiłbym się na mocy minimalnej kotła. Junkers Cerapur Compact ma 3,8 kW przy 40/30. Dobrze by było gdyby moc grzejników była podobna przy tych parametrach. Jeżeli chodzi o wyprowadzenie spalin to ja mam rurę około metra od kotła przez ścianę na zewnątrz. Problem jest taki, że w duże mrozy kocioł uruchamia program antyzamarzeniowy (6 stopni) mimo około 15 stopni w piwnicy. Pewnie krótka rura wychładza kocioł. Odnośnie cwu to najlepszy osobny zasobnik. 24 kW powinno wystarczyć do przepływowego .