Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Imagination Technologies stworzyło kurs RISC-V dla uniwersytetów

ghost666 23 Wrz 2020 09:36 333 0
 • Imagination Technologies stworzyło kurs RISC-V dla uniwersytetów
  Firma Imagination Technologies udostępniła kompletny kurs dotyczący architektury układów RISC-V do nauczania na poziomie licencjackim, aby pomóc studentom zrozumieć kluczowe elementy architektury tych procesorów, w tym rdzenie IP, modyfikację rdzenia RISC-V i ich mikroarchitektury.

  Kurs „RVfpga: Understanding Computer Architecture” obejmuje materiały dydaktyczne i ćwiczenia praktyczne. Jest dostępny dla uniwersytetów na całym świecie. Osiemnaście organizacji, w tym Western Digital, Xilinx, Digilent, RISC-V International i Chips Alliance, wspiera rozwój tego kursu.

  Partnerzy akademiccy prof. Sarah Harris i prof. Daniel Chaver pomogli stworzyć kurs, który obejmuje przewodnik dla nauczycieli, podręcznik dla studenta, 10 obszernych laboratoriów, testy, przykładowe pytania egzaminacyjne oraz wszystkie potrzebne licencje i oprogramowanie. Kurs oparty jest na rdzeniu Western Digital RISC-V SweRV implementowanym na układach FPGA Xilinx.

  Elastyczne i otwarte podejście do kursu RVfpga umożliwia instytutom akademickim prowadzenie w pełni funkcjonalnego kursu z możliwością rozszerzania lub dostosowywania zgodnie z wymaganiami każdego nauczyciela. Sarah Harris jest współautorką popularnego podręcznika „Digital Design & Computer Architecture”, który został opublikowany w ponad pięciu językach i jest istotnym elementem kursów architektury komputerów.

  Komentując kurs, profesor David Patterson powiedział: "RISC-V zmienia projekt procesora i wspólne projektowanie oprogramowania i sprzętu. RISC-V to otwarta architektura, która umożliwia implementacje sprzętowe typu open-source. Ta nowa opcja oznacza, że ​​rozwój oprogramowania może odbywać się równolegle z rozwojem sprzętu, przyspieszając ścieżkę projektowania. Kurs RVfpga pogłębia zrozumienie nie tylko procesorów RISC-V, ale także ekosystemu RISC-V i układów SoC RISC-V. Kurs ten zapewnia dogłębne zrozumienie architektury przemysłowej procesora i systemu o rosnącej popularności, które okażą się przydatne dla studentów w trakcie ich kariery akademickiej czy przemysłowej"

  Sarah Harris dodaje: "RISC-V ulepsza poprzednie generacje procesorów w każdy możliwy sposób, od zużycia energii po wydajność, a nawet zwiększone bezpieczeństwo. Jako kolejny ogromny krok naprzód w architekturze komputerowej, studenci powinni zrozumieć RISC-V na podstawowym poziomie. Kiedy Imagination Technologies poprosiło mnie o współpracę przy tworzeniu tego kursu, byłem podekscytowany, mogąc wnieść wyższy poziom zrozumienia technologii szerszej publiczności, pomagając im zdobyć praktyczne doświadczenie, aby mogli kształtować przyszłość architektury komputerowej".

  Dyrektor ogólnoświatowego programu uniwersyteckiego w Imagination Technologies, Robert Owen, powiedział: "RISC-V jest realne i będzie implementowane na każdym poziomie komputerów w ciągu najbliższych pięciu lat. Jego otwartość umożliwiła projektantom na wszystkich poziomach zaangażowanie się w rozwój procesorów bez martwienia się o licencjonowanie na wczesnych etapach projektowania. Do tej pory działalność akademicka koncentrowała się na projektowaniu SoC. Ten kurs jest pierwszym, który zapewnia najważniejsze podstawy do zrozumienia komponentów "silnika" RISC-V i sposobu, w jaki się ze sobą łączą".

  W ramach testów i recenzji Portland State University w stanie Waszyngton w USA jest pierwszą uczelnią, która skorzystała z tego kursu, zastępując poprzedni kurs MIPSfpga, który był również kursem Imagination University Program (IUP). Rzecznik Imagination powiedział nam, że ostatnia taka inicjatywa IUP, MIPSfpga, uzyskała 800 licencjonowanych pobrań, a około 400 uniwersytetów korzysta z tego kursu. "Spodziewamy się, że wszyscy będą chcieli przenieść się na RVfpga" - skomentował rzecznik.

  Czy sądzicie, że taki kurs mógłby się pojawić na jakiejś polskiej uczelni? A może uczyliście się na studiach o układach RISC-V?

  Źródło: https://www.eetimes.eu/imagination-releases-risc-v-course-for-universities/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10009 postów o ocenie 8268, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.