Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24

23 Sep 2020 11:00 285 3
  • Level 14  
    Witam,

Mam zmywarkę jak w temacie. Zmywarka ma 6 lat. Pod drodze zaliczyła "doszczelnienie" bo zaczęła puszczać wodę.
    Przed paroma dniami jednak pojawił się kolejny problem a mianowicie błąd E-24 i pozostałą niewielką ilość wody w zmywarce.

Zmywarkę rozebrałem odpływ wyczyściłem - układ odprowadzenia wody był brudny ale nie jakiś "tragiczny" bądź zatkany. Uruchomiłem na nowo ale to samo. Puściłem dla testu program opłukiwania - ciągle błąd E-24 i pozostałość wody na dnie zmywarki. Jak odpalałem zmywarkę z wymontowaną pompą to widzę że wirnik się obraca, nie chodzi też szczególnie ciężko. W przypadku gdy odpływ zamiast do syfonu odpływowego przepiąłem do niskiego wiaderka pompa odpompowuje wodę ale jakość dziwnie krótko pracuje i nie wypompowuje do końca z znów E24. Jak umieściłem wiaderko w zlewozmywaku pompa nie odpompowała ani kropli (nie wiem czy to nie za wysoko?) Nie wiem też jak podpiąć pompę "na krótko" bo z tego co widzę pompa pracuje przy napięciu 54V ma trzy fazy i jest sterowana albo z inwertera albo z jakiegoś przesuwnika fazowego chociaż biorąc pod uwagę na wielkość sterownika to obstawiam raczej to pierwsze.

Macie może jakieś sugestie dotyczące dalszej diagnostyki?
    Czy to pompa/silnik pompy, układ sterowania silnikiem a może coś nie tak ze sterownikiem?
  • Level 14  
    Dzięki za linki. Wyjąłem również płytę sterującą. Widzę że do silników (głównej pompy myjącej oraz pompy brudnej wody) idą ścieżki na 2 przekaźniki. One chyba przełączają podłączenie między pompą główną a pompą wody brudnej (dwa sąsiadujące styki są zwarte więc jedna faza jest połączona na stałe, dwa przełączające zasianie do pomp) pod radiatorem są chyba 3 mostki CMOS / IGBT wszystkim steruje uC Renesasa 78R52136CAN.
    Więc generowania przebiegu sterującego silnikiem nie wymuszę.
    Pozostaje mi tylko zamówić nową pompę "Pompa odpływowa do zmywarki Bosch SMV53L50EU/34" np w north.pl i liczyć że to będzie to...
    Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24 Bosch Zmywarka SMV53L50EU/34 - Problem z odprowadzeniem wody błąd E-24
    No i na podstawie sugerowanych postów wynika, że to problem bardziej pompy myjącej niż pompy wody brudnej. Nie do końca rozumiem dlaczego? Czyżby to, że zasilane są tego samego inwertera?
    Pozdrawiam,
    Robert
  • Level 14  
    Wyczyściłem poskładałem pozapinałem węże i pompa ruszyła. Odpompowuje ładnie. Do pracy musi być kompletna (min założona plastikowa osłona
    na w poblizu wirnika - bez niej nie pompuje lub "zasysa" znacznie słabiej).

Dotknął mnie jeszcze jeden problem mianowicie wycieku wody pod komorę - błąd E? nie pamiętam już. Pomogo doszczelnienie połączenia komora główna <--> polny dekiel na, którym zamocowane są pompy - ja użyłem Soudal "Flexi" taki czarny gumowaty uszczelniacz.

Jescze jeden smaczek. Postanowiłem wyczyścić uszczelnienie drzwi. Nijak nie potrafiłem założyć ponownie uszeczelki. Okazuje się że potrafiła się wydłużyć ok. 2 cm i przy próbie zamontowania wyskakiwała z rowka. Skróciłem i póki co działa...

Niestety w zmywarce tej widać elementy wymuszające szybką awarię produktu po okresie gwarancji ale to taki trend obecnie...