Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Peugeot 205 - kostki przy bezpiecznikach

m4xon 23 Sep 2020 21:13 474 25
    m4xon
    Level 15  
    Cześć,

Próbując dobrać się do sterownika centralnego zamka otworzyłem w mojej niedawno nabytej 205'ce osłonę bezpieczników. Znalazłem tam trzy gniazda, które nie są do niczego podłączone. Z elektryką nigdy nie było mi po drodze, więc bardzo Was proszę o doradzenie w jaki sposób mogę sprawdzić od czego są te podłączenia, bo bardzo mnie to intryguje?

Pozdrawiam
    Max
    beryas
    Level 30  
    w starszych autach czesto byla instalacja robiona na "wyrost"

w niektorych autach stercza puste kostki, a np w mojej c5 x7 w obudowie gdzie mam ECU sterownik skrzyni i bsm mam 4 luzne kable obciete nie zaizolowane (w innych tez tak jest bo sprawdzalem :D)
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:

tym bardziej, może można 'doposażyć' :-)

przeglądałem sporo zdjęć tego miejsca w innych 205ach i nie spotkałem się z wolnymi kostkami, a przynajmniej nie 3 :-)
    beryas
    Level 30  
    m4xon wrote:
    beryas wrote:

przeglądałem sporo zdjęć tego miejsca w innych 205ach i nie spotkałem się z wolnymi kostkami, a przynajmniej nie 3 :-)

Citroena czy peugeota zawsze mozna doposazyc, tylko pytanie w co mozna doposazyc 205 xD

Dodano po 1 [minuty]:

podaj jakies dane tej 205 i numer z kabli tych kostek to moze znajde po schematach xD
    sam jestem ciekawy bo w 205 nie bylo za duzo elektryki
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:
    m4xon wrote:
    beryas wrote:

Citroena czy peugeota zawsze mozna doposazyc, tylko pytanie w co mozna doposazyc 205 xD

Dodano po 1 [minuty]:

podaj jakies dane tej 205 i numer z kabli tych kostek to moze znajde po schematach xD
    sam jestem ciekawy bo w 205 nie bylo za duzo elektryki

Jest to 205 1.8D GLD z 1991 roku :-) Jutro zrobię dokładne zdjęcia i wrzucę - z góry dziękuję za pomoc!
    pepe150
    Level 36  
    Podasz numery z przewodów to zweryfikuje się co można było dołożyć.
    michal_rybka
    Level 32  
    Ściągnij sobie Haynesa i tam masz pełno schematów:
    https://autoinfo24.ru/rukovodstva-po-remontu/inomarki/peugeot/205/

PS: 205tka z XUD-em to niezniszczalne auto, nie gnije, niema się co zepsuć, wymień tylko pasek rozrządu bo stare bardzo lubią się urywać w tych silnikach, a wtedy wałek rozrządu pęka w 3 miejscach.
    Jeśli tylko nie będziesz wozić ciężarów i nie rozwalisz tylniej belki to będzie to jeździć do końca świata :)
    m4xon
    Level 15  
    michal_rybka wrote:
    Ściągnij sobie Haynesa i tam masz pełno schematów:
    https://autoinfo24.ru/rukovodstva-po-remontu/inomarki/peugeot/205/

Książkę mam, ale mieć schematy a umieć je odczytać to inna para kaloszy dla osoby która nie miała doczynienia z elektryka poza wkrecaniem żarówek :-) stąd moja prośba o pomoc, zawsze mam nadzieję się czegoś nauczyć
    michal_rybka
    Level 32  
    no to najwięcej się nauczysz samemu rozkminiając dokąd idą kable z tych kostek, jak Ci ktoś to powie to niczego się nie nauczysz na przyszłość ;)

Elektryka to nic strasznego, działa jak woda - w kablu płynie prąd, w wężu płynie woda
    zaleta prądu że nie cieknie, zaleta wody że nie kopie :)
    m4xon
    Level 15  
    michal_rybka wrote:
    no to najwięcej się nauczysz samemu rozkminiając dokąd idą kable z tych kostek, jak Ci ktoś to powie to niczego się nie nauczysz na przyszłość ;)

Elektryka to nic strasznego, działa jak woda - w kablu płynie prąd, w wężu płynie woda
    zaleta prądu że nie cieknie, zaleta wody że nie kopie :)

W życiu mnie dwa razy prąd kopnął za młodego, stąd pewnie podświadoma awersja :-)
    michal_rybka
    Level 32  
    w samochodzie nic Cie nie kopnie poza cewką-kablami-kopułką-świecami w benzyniaku, ale Ty masz diesla, więc tam Cie absolutnie nic nie kopnie, byle językiem nie sprawdzać :)
    m4xon
    Level 15  
    pepe150 wrote:
    Podasz numery z przewodów to zweryfikuje się co można było dołożyć.

beryas wrote:

Wrzucam zdjęcia, próbowałem po kablach dojść ale nie udało mi się bez rozkręcania całej centralki. Jedynie poprzez pociąganie zauważyłem że żółta prowadzi do zielonej kostki od licznika jak na zdjęciach.

bazując na tej stronie Link dowiedziałem się, że ten żółty przewód w zielonej kostce odpowiedzialny jest za wskaźnik zużycia klocków hamulcowych :-) tylko że nie jest podłączony nigdzie :P

może idzie lepszy licznik wstawić do mojego Lwa :-)
    beryas
    Level 30  
    panie na kazdym kablu masz nadrukowany numer, zapodaj chociaz po jednym z kazdej kostki
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:
    panie na kazdym kablu masz nadrukowany numer, zapodaj chociaz po jednym z kazdej kostki

Z małej czerwonej: brązowy 6J, biały chyba 6M

Z żółtej: 75

Z czerwone duzej: biały 214, drugi biały 213,czerwony chyba 2134, zielonego nie mogę dojść
    beryas
    Level 30  
    Git jutro wezme sb laptopa z pracy do domu to akurat posprawdzam ;)
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:
    Git jutro wezme sb laptopa z pracy do domu to akurat posprawdzam ;)

Dzięki!
  • Helpful post
    beryas
    Level 30  
    Ze schematami ori bida z nyndzom, sa tylko schematy podpiecia ECU.

W ogolnej opisowce kodow podzespolow psa:
    kabli 6j, 6m i 75 nie ma
    214: sterowanie doodatkowego swiatla stopu
    213 brak opisu
    2134 nie ma
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:
    Ze schematami ori bida z nyndzom, sa tylko schematy podpiecia ECU.

W ogolnej opisowce kodow podzespolow psa:
    kabli 6j, 6m i 75 nie ma
    214: sterowanie doodatkowego swiatla stopu
    213 brak opisu
    2134 nie ma

Ktoś mógł coś samodzielnie grzebać? Jakiś alarm czy cos?
  • Helpful post
    beryas
    Level 30  
    Nie, te kostki wygladaja na fabryczne.
    Problem w tym ze autko ma swoje lata i nawet w sedre nie ma schematow :D
    m4xon
    Level 15  
    Mam jakieś książki w pdf w stylu sam naprawiam z tamtej epoki, są tam schematy, próbowałem coś z nich wyczytać ale się nie dogryzlem. Może pomoże?
    beryas
    Level 30  
    Raczej nic takiego tam nie bedzie, wiekszosc rzeczy jest tam zapisana bardzo ogolnikowo
    m4xon
    Level 15  
    beryas wrote:
    Raczej nic takiego tam nie bedzie, wiekszosc rzeczy jest tam zapisana bardzo ogolnikowo

Szkoda ;-) ciekawe jakie tajemnice kryje jeszcze mój Peugeot :-)

Dziękuję Ci ogromnie za pomoc i poświęcony czas! Pozdrawiam serdecznie!
  • Helpful post
    beryas
    Level 30  
    nmzc
    btw popatrz jeszcze w skrzynce bezpiecznikow pod maska czy przypadkiem tam tez cos nie ma :P
    m4xon
    Level 15  
    Rzucę jutro okiem i dam znać :-)
  • Helpful post
    michal_rybka
    Level 32  
    ps: to nie są kostki docelowe, to są kostki wpinane w złączki dalszej części instalacji (opcji-której tu nima) do jakiś różnych głupot typu jakieś lampki dodatkowe, zegarki, głośniki itp. a ta zielona to wygląda jak by do licznika była (205 miał mnustwo różnych wersji liczników)
    m4xon
    Level 15  
    Dzięki wszystkim za pomoc!