Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę do odbioru telewizji naziemnej wybrać i jak ją szybko ustawić?

CzarnyKoleszka 23 Sep 2020 21:46 1839 62
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Witam.
    Przychodzę z pytaniem bo jestem na zakupie anteny do odbioru telewizji naziemnej. Z racji tego, że chciałem wymienić w antenie starą płytkę i antena się rozsypała z racji swojego wieku to poszukuje anteny. Antena ustawiona na nadajnik Tarnów / g. Św. Marcina. Do dziś używana była antena siatkowa. Zostajemy przy niej ?

Drugie pytanie jak to jest z tymi częstotliwościami? Ostatnio byłem świadkiem jak gość przy ustawianiu anteny dodatkowo ręcznie wprowadzał częstotliwości. O co chodzi ?
    I trzecie pytanie jak najszybciej ustawić taką antenę bo doświadczenia w takich sprawach nie mam.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    Antena ustawiona na nadajnik Tarnów / g. Św. Marcina

Przybliżona lokalizacja miejsca odbioru?
    CzarnyKoleszka wrote:
    Do dziś używana była antena siatkowa. Zostajemy przy niej ?

A jaki był odbiór na tej siatce?
    CzarnyKoleszka wrote:
    Ostatnio byłem świadkiem jak gość przy ustawianiu anteny dodatkowo ręcznie wprowadzał częstotliwości. O co chodzi ?

W funkcji wyszukiwania ręcznego, na określonym kanale (częstotliwości) najczęściej są dostępne parametry sygnału - siły i jakości.
    CzarnyKoleszka wrote:
    jak najszybciej ustawić taką antenę

Nie najszybciej , a najlepiej! Od tego zależy ilość i stabilność odbieranych kanałów.
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Są to okolice Kazimierzy Wielkiej. Co do odbioru na tej antenie nie wiem bo bardzo długo stała bezużyteczna z racjj tego, że zdecydowaliśmy się na satelitę, a antena została na dachu, a teraz znów potrzebujemy jej użyć.
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    okolice Kazimierzy Wielkiej
    CzarnyKoleszka wrote:
    Antena ustawiona na nadajnik Tarnów / g. Św. Marcina

Teoretycznie w tej okolicy lepszym wyborem powinna być Chorągwica k. Wieliczki, ale być może w tej lokalizacji korzystniej jest ustawić antenę na Tarnów. :?: Do obydwu nadajników jest zbliżona odległość. Z Chorągwicy masz świętokrzyską wersję mux-3.
    Jakie anteny są u najbliższych sąsiadów i w którym kierunku ustawione? Który kierunek masz bardziej odsłonięty - wolny od przeszkód typu drzewa, budynki?
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    U Nas większość jak nie wszystkie anteny w okolicy kierowane są właśnie na Tarnów. Być może ukształtowanie terenu nie pozwala bądź gorszym wyborem jest kierowanie na Wieliczkę.

Skoro antena siatkowa tutaj była i z tego co wiem wszystko grało to chyba można zaryzykować i kupić również siatkową.
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    z tego co wiem wszystko grało

Skoro tak, to masz odpowiedź. Pozostaje tylko pytanie - z jakimi parametrami?
    Co masz na myśli pisząc "wszystko"? Mux-y 1-3, czy także mux-8?
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    No właśnie nie mam wiedzy na temat tych MUX-ów i jaką antenę wybrać.
    Na oku mam zwykłą siatkową, ale o MUX-ach nic nie pisze.

Link

I ktoś powie jak poprawnie czytać daną tabelkę ? I jak to jest z tymi MUXami ? Jest możliwość odbioru kilku MUXów jednocześnie ? Jeśli tak to co w przypadku kiedy odbieramy jednego MUXa ? Mniejsza ilość programów?
    LeDy
    Level 43  
    CzarnyKoleszka wrote:

Skoro antena siatkowa tutaj była i z tego co wiem wszystko grało to chyba można zaryzykować i kupić również siatkową.

To nie ryzyko a postawienie na sprawdzoną antenę.
    Podane masz nr. kanału na jakim nadaje MUX, częstotliwość tego kanału, moc nadajnika ,odległość do nadajnika.
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Z tego co widzę to wszystkie 4 muxy można odbierać czyli analogicznie muszę kupić antenę taką która te 4 muxy odbierze ? I jak to się ma w praktyce ? Ustawie antenę na Tarnów i z automatu te 4 muxy powinienem odbierać?
    LeDy
    Level 43  
    Skoro miałeś już starą to jedynie może być lepiej.
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    nie mam wiedzy na temat tych MUX-ów

mux-1 > https://forum.satkurier.pl/topic/14676-multip...olskie-w-polsce/?tab=comments#comment-1106058
    mux-2 > https://forum.satkurier.pl/topic/14676-multip...olskie-w-polsce/?tab=comments#comment-1106498
    mux-3 > https://forum.satkurier.pl/topic/14676-multip...olskie-w-polsce/?tab=comments#comment-1107031
    mux-8 > https://forum.satkurier.pl/topic/14676-multip...olskie-w-polsce/?tab=comments#comment-1108955
    CzarnyKoleszka wrote:
    Jest możliwość odbioru kilku MUXów jednocześnie ? Jeśli tak to co w przypadku kiedy odbieramy jednego MUXa ?

Mux-8 nadawany jest na innym paśmie tv niż mux-y 1-3. Na dodatek w różnych polaryzacjach - np. z Chorągwicy w pol. pionowej, a z Tarnowa w pol. poziomej. Jako że mux-y 1-3 nadawane są w pol. poziomej, zatem na siatce łatwiej będzie odebrać wszystkie mux-y z Tarnowa. Ale nie ma gwarancji, że odbierzesz je z jednakowymi parametrami.
    Siatka jest anteną szerokopasmową i teoretycznie jest szansa odbioru na niej wszystkich mux-ów, ale może zajść konieczność zamontowania dodatkowej anteny pasmowej VHF do odbioru mux-8.
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Niestety lipa. Antena zainstalowana, podłączona pod tv i zero reakcji. Nie wiem gdzie szukać przyczyny
    jerry1960
    Level 36  
    Przewód antenowy jest dobry.
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Przewód antenowy nówka sztuka. Dobrze zaprawiony z jednej jak i drugiej strony.

Ktoś wie może co tutaj wpisać? Jaką antenę do odbioru telewizji naziemnej wybrać i jak ją szybko ustawić?
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Niestety druga wartość pozwala na wpisanie tylko do 99
    _kli_
    Level 39  
    Jeżeli antena ustawiona na Tarnów, to wpisujesz np. w pierwszym polu 482, w drugim 00 i wybierasz "Szukaj". Jeżeli tv wyszuka jakieś kanały to trzeba je "zapisać".
    Analogicznie 490 - 00, 666-00 i 191-50.
    LeDy
    Level 43  
    CzarnyKoleszka wrote:
    Niestety lipa. Antena zainstalowana, podłączona pod tv i zero reakcji. Nie wiem gdzie szukać przyczyny

Jaka? TV jaki? Przecież częstotliwości masz w tabelce.(MHz)
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    TV Philips 50pus8535/12.
    Antena z media expert TechniSat Link
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    Antena z media expert TechniSat
    CzarnyKoleszka wrote:
    Dobrze zaprawiony z jednej jak i drugiej strony

Na jednym końcu złącze F, na drugim separator zasilacza. Jesteś pewien poprawnego montażu i tego że zasilanie dociera do wzmacniacza?
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Pewien 100%.
    _kli_
    Level 39  
    Jezeli tak, to wpisaniu w/w częstotliwości na paskach siły i jakości coś powinno się pojawić ...
    CzarnyKoleszka wrote:
    Skoro antena siatkowa tutaj była i z tego co wiem wszystko grało
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Ale jak dokładnie te pola mają być uzupełnione? Bo wpisuje, ale nie jestem pewien czy do końca dobrze.
    k2.juras
    Level 19  
    No to wpisz te częstotliwości, zrób fotkę i wstaw tutaj.
    To najprostszy sposób dowiedzenia się czy dobrze wpisujesz
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    Ale jak dokładnie te pola mają być uzupełnione?

Na przykład:482 > 00 > OK

Nie próbowałeś stroić automatycznie?
    CzarnyKoleszka
    Level 8  
    Ja odbieram to tak. Wg tabelki którą wysłałem wyżej wpisuję częstotliwość, a w drugiej kolumnie analogicznie do częstotliwości #xx. Np. 482 | 22 odpowiadający nadajnikowi Tarnów.

Dodano po 2 [minuty]:

Problem na 99% leży w złym ustawieniu anteny. Jutro lecę na dach i będę się bawił. Momentami gdy delikatnie ruszyłem anteną w TV pojawiło się 6 programów, ale bez żadnego obrazu. Sama lista i to wszystko
    _kli_
    Level 39  
    CzarnyKoleszka wrote:
    Wg tabelki którą wysłałem wyżej wpisuję częstotliwość, a w drugiej kolumnie analogicznie do częstotliwości #xx. Np. 482 | 22 odpowiadający nadajnikowi Tarnów

W odpowiednie pola wpisujesz częstotliwość w MHz - 482 l 00. 22 to kanał tv odpowiadający tej częstotliwości. Np. dla mux-8 wpisujesz 191.5 MHz, czyli 191 l 50.
    W Philipsach wpisuje się tylko częstotliwość, a nie kanał.
    k2.juras
    Level 19  
    Prawidłowo zamontowałeś wzmacniacz w puszcze anteny?

_kli_
    Level 39  
    Pytanie, którą ma antenę? Bo na drugiej fotce pod w/w linkiem jest dipolowska ASP-8 z drutami za puszką. Czyżby były one sprzedawane pod marką Technisat-a?
    LeDy
    Level 43  
    Link jest przecież do anteny co druty wchodzą do puszki a nie się doszukujesz jeszcze ASP..
    Do autora.
    Quote:
    Przecież częstotliwości masz w tabelce.(MHz)

W tabelce masz i nr. kanału i częstotliwość i na co pozwala TV tak się wpisuje.
    Ten twój , niestety, ma wpisywanie częstotliwości więc wpisuje się tylko częstotliwość.
    Quote:
    Np. 482 | 22
    Takiego czegoś na pewno ci TV nie odbierze.
    482000
    490000
    205500
    Ustaw właściwie częstotliwość i pewno pokaże się sygnał a jak nie to zdjęcia jak to podłączyłeś w antenie i przy TV.
    @_kli_, tak ma TV 482 00 a nie 482 000 ?