Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Curtis 20M1 nie startuje (dioda pulsuje)

arteko 10 Paź 2005 23:15 1412 8
  • #1 10 Paź 2005 23:15
    arteko
    Poziom 24  

Po wymianie uszkodzonego pionu TDA8170 i FR=1ohm nadal nie startuje i dioda pulsuje. FR zwiększył R do 1,5k ohma, bo scalak dostał zwarcie na zasilaniu z trafa. TV jakby miał chęć wystartować ( to słychać i wynika z pomiaru prądu zasilaniu 120V), ale natychmiast sie blokuje. Czy to trafo, czy jeszcze coś należy sprawdzić przy takich objawach? Jeśli trafo to jakie bo nie można odczytać.

0 8
  • #2 11 Paź 2005 03:16
    huk90
    Poziom 23  

proponuje sprawdzic uklad zasilania tego scalaka dioda tez mogla poleciec jesli mial zwarcie nie mam schematu ale diody na wtornym oraz te ktore pracuja na zasilaniu z trafa wn.

0
  • #3 11 Paź 2005 08:36
    biniu
    Poziom 19  

Ja bym stawiał na trafo. Miałem ostatnio thomsona i grundiga z podobnymi objawami (start i koniec) i okazało się że trafo.

0
  • #4 11 Paź 2005 10:29
    arteko
    Poziom 24  

diody na wtórnym trafa sprawdziłem wszystkie to podstawa, wiem że w przypadku zwarcia diody trafo byłoby obciążone na zwarciu przez elektrolit za uszkodzona diodą.

0
  • #5 11 Paź 2005 12:49
    janomo
    Poziom 24  

arteko napisał:
    ( to słychać i wynika z pomiaru prądu zasilaniu 120V)

Zmierzony prąd w gałęzi zasilania 120V czy zmierzona tylko wartość tego napięcia?
    Jeśli chcesz sprawdzić trafo to poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic71097.html

A elki w zasilaczu zmienione, bo nie doczytałem się tego?
    Pozdrawiam.:D

0
  • #6 11 Paź 2005 13:02
    arteko
    Poziom 24  

Prądu oczywiście nie mozna zmierzyć ale widać przez bardzo krótką chwilę że jest pobór i natychmiast spada do zera, czyli próba załączenia i blokada. Przetwornica dziala poprawnie , sprawdzilem na sztucznym obc., dzięki za link dopisałem jak ja sprawdzam trafa, moja metoda jest 100% o ile nie ma zabezpieczeń.

0
  • #7 11 Paź 2005 22:11
    Jurek56
    Poziom 17  

zwykle w takich przypadkach uszkadza sie D401 lub D402

Dodano po 8 [minuty]:

Trafo w tych modelach nie wysiada z powodu ramki ale może być zły TDA pomierz na ohm do masy wylutowany układ .

0
  • #8 14 Paź 2005 22:27
    arteko
    Poziom 24  

Powracam do tematu , bo czekałem na trafo, kolega , który napisał że trafa w tym modelu nie siadają przynamniej w moim przypadku mial zdecydowanie rację. Telewizor na chwile startuje, bo na tda 8137 napięcie 5V występuje przez jakieś 1,5 sek. póżniej znika i jest to ściśle związane ze stanem z prosesora, czyli tylko na 1,5 sek pojawia sie stan wysoki. TDA8170 i diody są sprawne.

0
  • #9 07 Lis 2005 23:22
    arteko
    Poziom 24  

Chciałem poinformować jak zakończyła się naprawa. Trochę minęło czasu i nie mam w tej chwili schematu, ale może te uwagi się przydadzą. Wystarczy że odizolowałem pin stanby na procku i już miałem obydwa +5V z TDA. W ten sposób zasiliłem gen. H, ale to nie wszystko musi jeszcze nastąpić załączenie gen H przez szynę z procka. Impulsy H są prawidłowe jesli odłącze BU lub scalak sterujacy BU, po przyłączeniu odchylania impulsy H zanikają, jest chwilowa próba startu wysokiego. Obnizyłem napięcie zasilania linii i podałem H z innego źródła wysokie wystartowało i jednocześnie zobaczyłem rozbłyski w szyjce kineskopu. Niestety ale nawet przy 8KV anodowego w kineskopie nastepowało przebicie.

0