Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amazon Sidewalk - sieć o niskiej przepustowości do łączenia urządzeń IoT

ghost666 24 Wrz 2020 08:35 432 0
 • Amazon Sidewalk - sieć o niskiej przepustowości do łączenia urządzeń IoT
  W 2019 roku Amazon wprowadził Sidewalk - sieć z prywatnością i bezpieczeństwem u podstaw. Amazon Sidewalk jest protokołem bezprzewodowym o niskiej przepustowości i dalekim zasięgu, który ma zapewnić nowy sposób utrzymywania łączności przez urządzenia, zwłaszcza gdy opuszczają one zasięg sieci Wi-Fi lub Bluetooth. Interfejs ten korzysta z komunikacji w pasmie 900 MHz.

  Amazon Sidewalk najprawdopodobniej będzie siecią typu LPWAN, ponieważ obiecuje łączność urządzeń najdujących się w większym zakresie. Sytem ma wykorzystywać Bluetooth Low Energy (BLE) na krótkie dystanse, a pasmo 900 MHz i inne częstotliwości przy większym zasięgu.

  Sidewalk próbuje sprawić, że urządzenia BLE mogą nadal łączyć się z siecią domową, nawet gdy oddalasz się od domu. Według Amazona, użytkownicy mogą łatwo uzyskać dostęp do sieci Sidewalk za pomocą dwóch typów urządzeń: Sidewalk Bridges i urządzeń obsługujących Sidewalk. Amazon ogłosił teraz, że kompatybilne urządzenia Echo mogą teraz działać jako mosty, a niektóre wybrane kamery Ring Floodlight i Spotlight Cams będą również obsługiwane przez sieć, oczekuje się również, że Tile dołączy również do urządzeń obsługujących interfejs Sidewalk.

  Amazon Sidewalk - sieć o niskiej przepustowości do łączenia urządzeń IoT


  Amazon Sidewalk - sieć o niskiej przepustowości do łączenia urządzeń IoT
  Pakiet danych
  Amazon Sidewalk


  Do potencjalnej ekspansji Amazon Sidewalk dołączają produkty z Silicon Labs, które także będą współpracować z tym interfejsem, aby umożliwić programistom tworzenie produktów IoT obsługujących Sidewalks dzięki rodzinie EFR Wireless Gecko, która obsługuje protokoły Sidewalk sub-GHz i Bluetooth Low Energy. "Silicon Labs i Amazon łączą siły, aby pomóc producentom OEM w tworzeniu niesamowitych, nowych doświadczeń użytkowników z bezpiecznymi, prywatnymi i łatwymi w konfiguracji urządzeniami Sidewalk IoT" powiedział Jake Alamat, wiceprezes i dyrektor generalny produktów IoT (domowych i konsumenckich) w Silicon Labs.

  Jednym z istotnych obszarów zainteresowania Amazon Sidewalk jest prywatność i bezpieczeństwo. Sieć ma wbudowane trzy warstwy szyfrowania, a Amazon opublikował na ten temat raport. Dokumentacja interfejsu zawiera również więcej informacji o naturze protokołu Sidewalk.

  Wygląda na to, że Sidewalk próbuje konkurować z takimi technologiami jak Zigbee, Zwave, Thread i innymi podobnymi systemami sieci kratowych (mesh), ale według dyrektora generalnego Sidewalk, Manolo Arany, tak nie jest. "Nie powinniśmy traktować Sidewalk jako konkurenta dla Thread lub innych protokołów sieciowych typu mesh" mówi Arana. "I rzeczywiście, myśląc o aplikacjach takich jak ZigBee i Z-Wave, widzę, że można wykorzystać Sidewalk w ten sam sposób" zauważa. Twierdzi on jednak, że zespół nie próbuje zastąpić istniejących protokołów, a jedynie chce stworzyć inny mechanizm przesyłania danych i sposób na zarządzanie radiami łączącymi urządzenia.

  Semtech zapowiedział również współpracę z Sidewalk. "LoRa firmy Semtech to sprawdzone rozwiązanie IoT, które obsługuje platformę dalekiego zasięgu sieci rozległej o niskim poborze mocy (LPWAN) i spełnia podobny cel, jak Amazon Sidewalk, jakim jest zapewnienie obsługi sieci potrzebnej do podłączenia szerokiej gamy domowych urządzeń lub czujników o małej mocy. Współpraca z Amazon umacnia fakt, że LoRa jest de facto platformą dla aplikacji IoT LPWAN i rozszerza LoRa na nowe aplikacje konsumenckie" powiedział Mohan Maheswaran, prezes i dyrektor generalny Semtech.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/09/24/amazon-sidewalk-a-low-bandwidth-network-for-connecting-smart-devices-and-iot/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 10009 postów o ocenie 8268, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.