Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy poniższy układ do panelu fotowoltaicznego będzie działać?

Mateuszkordi23 24 Sep 2020 23:42 612 7
    Mateuszkordi23
    Level 3  
    Dzień dobry,
    Mam pytanie dotyczące układu ze schematu, czy będzie działał poprawnie?
    Nie mam możliwości narysowania schematu na komputerze, więc nie każdy może dać radę rozczytać więc punktami opiszę poniżej.
    Zainstalowany mam mini system fotowoltaiczny z 1 panelu 100w i akumulatorami li-ion chciałbym go rozbudować tak aby automatycznie w razie potrzeby przełączał się na zasilanie z sieci/ jeżeli będzie taka możliwość żeby "dobierał sobie brakujący prąd".
    To co zaznaczone jest: *, jest tym co chciałbym do funkcjonującego już od 0,5 roku systemu "dołożyć"
    Podpisy ze schematu:
    1.Panel Fotowoltaiczny (ok.21V)
    2.Przetwornica Step Down z 21V do 17V, (ponieważ tyle wymaga ładowarka + BMS do akumulatorów li-ion)
    3.Akumulatory Li-ion 18650 4S5P (Ładowane za pomocą ładowarki +BMS Li-ion 18650)
    4.Przetwornica Step Down z ok.16V do 13V (tyle wymaga przetwornica DC-->AC230V)
    5.Przetwornica 13VDC--->230VAC 350W(z powodów finansowych zakupiłem przetwornicę o sinusoidzie prostokątnej)
    *6.Zasilacz ATX 350W
    *7.Arduino Nano, które będzie mierzyło natężenie z 2 amperomierzy i 1 Woltomierza a następnie będzie odpowiednio sterowało microserwem, które będzie "puszczało natężenie brakujące"/Całkowicie przełączało na zasilanie z zasilacza ATX.
    *8.Regulator prądu stałego (link: https://allegro.pl/oferta/ar162-regulator-pradu-stalego-dc-softstart-pwm-kit-8197571880)
    *9.Servo mechanizm SG90
    *A)Amperomierz mierzący natężenie dające panel
    *B)Amperomierz mierzący natężenie, które pobiera przetwornica DC--->AC
    *C)Woltomierz mierzący napięcie, które w danej chwili jest na akumulatorach
    Program, który chciałbym aby sterował poszczególnymi podzespołami:
    1.Jeżeli napięcie na akumulatorach jest mniejsze niż 13V to wtedy następuje automatyczne przełączenie na zasilanie z sieci; wtedy serwo ustawia natężenie maksymalne. I tu mam pytanie czy jest jakiś przełącznik który da się sterować z Arduino? Tak aby zasilacz nie pobierał cały czas prądu z sieci domowej tylko w wypadku braku napięcia akumulatorów włączał się zasilacz.
    2.Różnica między natężeniem z gniazda ac w systemie fotowoltaicznym i natężenia jakie daje panel zostaje uzupełnione poprzez regulację serwa natężenia z ATX.
    Przepraszam za tak długi może troszeczkę nie logiczny post ale chciałem opisać dokładnie to co zaplanowałem, żeby nie było błędów. Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką więc proszę o wyrozumiałość i jak najszybszą pomoc.
    PS.Zbliża się zima coraz mnie energii z systemu często braki, a są urządzenia które potrzebują prądu bez żadnych przerw. stąd prośba o szybką pomoc ;)
    Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
    Czy poniższy układ do panelu fotowoltaicznego będzie działać?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    zbychmg
    Level 31  
    Bardzo to skomplikowałeś, mogłeś chociaż wyraźnie opisać ten schemat.
    Przetwornica 16-> 13. żeby to potem podnieść do 230V i jeszcze ta sinusoida "prostokątna".
    Przetwornica powinna działać przy 15V i na pewno wydajność większa niż przy 13V.

Jeśli masz 2 źródła napięcia, to obciąży się bardziej to, które ma wyższe napięcie.
    Więc najlepiej dać te 16V, czy nawet 17V na przetwornicę DC/AC
    a załączać zasilacz 230/12, jeśli napięcie spadnie poniżej 13V.

Tylko pytanie po co zasilać przetwornice 12/230V z zasilacza 230/12V po to,
    żeby z tego napięcia przetwornica zrobiła 230V ?

Dopóki ogniwa + akumulatory mogą zasilać przetwornicę, to niech to robią,
    a jak nie dają rady, to przełączamy się na 230V z sieci, a akumulatory niech się ładują z paneli.

Zasilacz ATX obciążony tylko 12V może nie pracować prawidłowo trzeba by obciążyć wyjście 5V.
    Mateuszkordi23
    Level 3  
    Jeżeli na akumulatorach spada napięcie czyli nie ma tych 15V to przetwornica step down dezaktywuje się i od razu wyłącza przetwornicę na 230V. Jeżeli napięcie na akumulatorach jest ok.16V to już przetwornica na 230V się wylącza ponieważ zakres napięć jest od 12-15,5V i z obserwacji wynika że najlepsze napięcie dla przetwornicy 230V jest =13V.

Tylko pytanie po co zasilać przetwornice 12/230V z zasilacza 230/12V po to,
    żeby z tego napięcia przetwornica zrobiła 230V ? Na to pytanie nie mam argumentu po prostu mam na zbyciu i tak wydawało mi się najłatwiej.

Dopóki ogniwa + akumulatory mogą zasilać przetwornicę, to niech to robią,
    a jak nie dają rady, to przełączamy się na 230V z sieci, a akumulatory niech się ładują z paneli. - też rozważałem taką opcję lecz z drugiej strony z akumulatorów jestem w stanie pociągnąć max 80w( oczywiście żeby w ciągu 1min się nie rozładowały). Gdyby system „dobierał sobie brakujący mu prąd” mógłbym pociągnąć trochę więcej. Czyli mógłbym podłączyć na raz więcej urządzeń a nie w kółko przełączać (tak jak to robiłem do tej pory) .

Zasilacz ATX obciążony tylko 12V może nie pracować prawidłowo trzeba by obciążyć wyjście 5V- wydaje mi się ze to nie będzie problemem zawsze można obciążyć

Dodano po 9 [minuty]:

Bardzo to skomplikowałeś
    Niestety zdaję sobie z tego sprawę nawet bez przełączania na zasilanie z sieci system jest bardzo skomplikowany ale zamysłem tej instalacji nie było zapłacić worek pieniędzy tylko wykorzystać to co miałem (akumulatory, wszystkie przetwornice) dokupiłem balansery i panel. A teraz chciałbym troszkę ulepszyć system.
    Za chwilę spróbuję narysować wyraźniejszy schemat (bez podpisów, podpisy są już zamieszczone powyżej w poście)
    zbychmg
    Level 31  
    Rozumiem, że chcesz dołożyć trochę energii z panelu, do sieci 230V.
    Ale jeśli ten panel ma 100W, co osiągnie tylko w południe przy prostopadle ustawionym do słońca, a w rzeczywistości może to być 40-80W.

To jest porównywalne ze stratami jakie będą w układzie Zasilacz ATX (zasilany z 230) - przetwornica (zasilana z zasilacza)

Jeśli nawet udałoby się osiągnąć średnio 60W z panela przez 8 godzin, to po przetwornicy będzie to góra 40W x 8h
    (optymistycznie) to będzie 0,32 kWh/dzień, czyli ok.9 kWh na miesiąc.

Może lepiej użyć tego panelu do ładowania power banków,z których potem będzie można ładować telefony, ewentualnie zasilać oświetlenie led, laptopy, elektronarzędzia.
    zbychmg
    Level 31  
    Przychodzi mi na myśl pomysł na "anty-UPS".
    UPS pracuje odwrotnie niż normalny.

Czyli jak napięcie baterii (panelu) jest wyższe niż 13V pracuje przetwornica,
    jak spadnie poniżej UPS przełączy się na zasilanie z sieci.
    A jak wzrośnie powyżej powiedzmy 15V, to znowu wyłacza zasilanie z sieci i włącza przetwornicę.

To wygląda jakbyśmy mieli małe źródełko które napełnia nam zbiornik,

Jeśli zużywamy jej mniej niż daje źródełko, zbiornik się napełnia, ale jak zużywamy jej więcej zbniornik się opróżnia,
    jak osiągnie minimum odkręcamy zawór i ciągniemy wodę z wodociągu, pozwalając, aby zbiornik troche się napełnił, aby znowu brać wodę ze źródełka... :)
    zbychmg
    Level 31  
    Nie wiem jak bardzo jesteś mocny w elektronice, ale jak chciałeś użyć arduino, to pewnie coś kumasz.
    UPS normalnie podłączony do sieci załącza przekaźnik, który łączy wej. z wyj. i to napięcie podaje na wyjście.
    Gdyby zmienić logikę załączania tego przekaźnika, to załaczałby przetwornice na wyj. a po spadku napięcia na akumulatorze przełączałby na sieć.

akumulator byłby ładowany z panelu, a nie z zasilacza, który jest w UPS.