Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LAN Gbps - UTP/FTP uziemienie? - Jak DOBRZE zrobić LAN gigabit?

zmechu 24 Sep 2020 23:54 1485 7
Przewód Toplex
    zmechu
    Level 10  
    Witajcie!
    Sprawa niby prosta, a możliwe że niekoniecznie.

Wiadomo, na zwykłym UTP bez większych problemów gigabit działa - ale w planach mam położenie w domu nowego okablowania. Ma być "na lata" więc chciałbym zrobić to jak dobrze jak się da. Oczywiście nie technologie kosmiczne, ale z zachowaniem pewnego poziomu :-)

Planuję więc kabel CAT 6a, switche gigabitowe, karty gigabitowe. Widzę to następująco:
    1. Kabel w ścianę, gniazdko STP (UTP+folia+siatka), 8 kabli do gniazdka + ekran do obudowy gniazdka
    2. Drugi koniec w patchpanelu (8 kabli do gniazda + ekran do ekranu)
    3. Podłączenie do switcha kablem ekranowanym
    4, W switchu gniazda z metalową obudową (ekran!) i uziemiony.
    5. Można pójść na całość i zastosować F/FTP lub S/FTP (pary w skrętce w dodatkowej folii), tu rozumiem na końcach wszystkie folie i siatki łączą się w ekran.
    Wówczas skrętka idzie w ekranie, a ekran jest połączony elektrycznie z uziemieniem (w switchu)

Podejrzewam, że brak podłączenia ekranu w switchu/patchcordzie kładzie sens całej instalacji, bo mamy ekran wiszący w powietrzu czyli de facto wielką antenę. Mam rację?

Czy "zwykły" kabel do komputera (bez ekranu) podłączony do komputera wystarczy i nie "popsuje" całej idei ekranowania? Rozumiem że o sile będzie decydował najsłabszy punkt, czyli jak nie użyję patchcordu pokroju CAT6a S/FTP to również psu na budę taka zabawa?

Pozdrawiam
    A.
  • Przewód Toplex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Przewód Toplex
    zmechu
    Level 10  
    Dzięki za fachową odpowiedź!
    Dlatego ten temat poruszyłem, bo z różnorodnej praktyki wiem, że teoria jest prosta, i w 90% przypadków nawet zrobienie na "aby-aby" ekranowania się sprawdzi. Problem jest właśnie w tych 10%, gdzie - zgodnie z prawem Murphyego - nagle okazuje się że coś sieje EM, coś się wzbudza, gniazdko "kopie" a sieć pada w dziwnych momentach. Dlatego też, mając możliwość zdobienia "od zera", chciałbym zminimalizować wszelkie potencjalne źródła problemów :-)

Czyli dobrze by było zrobić tak (wersja minimum):
    - kable 6A, FTP/STP, bez zginania i kombinowania
    - kable w peszelach
    - gniazdka 6A, FTP/STP plus uziemienie. Tu pytanie - to uziemienie to gdzie ma być? Rozumiem że nie zielono-zółta listwa przy każdym gniazdku RJ45, ale jakiś dodatkowy przewód tak jak w gniazdku 230V?
    - patchpanel 6A z uziemieniem

Wówczas cały długi kabel jest ekranowany na drodze patchpanel-gniazdko, i to należy traktować jako rozsądne minimum.

Byłoby lepiej (wersja midi), aby gniazdko-komputer było też patchcordem 6a (STP, metalowy wtyk), karta sieciowa z metalowym gniazdem i komputer podłączony do uziemienia. Zakładamy, że producent nie zawalił sprawy i rzeczywiście komputer i karta jest podpięta do bolca uziemienia w gniazdku 230V :-)

A byłoby jeszcze lepiej (wersja maxi), aby switch był uziemiony i miał metalowe gniazda, plus połączenia patchcordem 6a z metalowymi końcówkami.

Do tego staramy się, aby uziemienia w gniazdkach zasilających, gniazdkach RJ45 oraz skrzynce z patchpanelem, switchem itd. były podpięte do jednego uziomu. Wówczas możemy pozwolić dobie, aby np telewizor podpiąć zwykłym UTP do gniazdka w ścianie. O czymś jeszcze zapomniałem? :-)

LAN Gbps - UTP/FTP uziemienie? - Jak DOBRZE zrobić LAN gigabit?

Pozdrawiam!
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Robiąc tak futurystycznie 18 lat temu( gigabitu nie było jeszcze "pod strzechą", zdarzało się robić sieci jeszcze 10 Mb/s) położyłem do projektora na suficie salonu:
    1. dwie skrętki s/stp cat 6 ( w tych czasach jeszcze nie było jednolitej normy na cat 6) do szafki IT
    2. Światłowód wielomodowy dwa włókna do szafki IT
    3. Dwie skrętki s/stp cat 6 do miejsca RTV w salonie ( na nich sklonowałem potem 15 m kabel HDMI bo nie było takich długich) i to było jedyne medium wykorzystywane do obsługi projektora
    4. Kabel audio .
    5. Zdalnie sterowane rolety w oknach, bo ówczesne projektory "lubiły półmrok"

Do projektora zawiesiłem elektryczny ekran ze sterowaniem na pilota.

Po trzech latach używania projektora, tylko na większe okazje - mecze, premiery filmowe, technologia go przegoniła, TV 42 cale full HD był łatwiejszy w obsłudze, nie trzeba było opuszczać rolet

Jako że projektor był zamontowany w lampie salonu, pozostało mi tam teraz centrum IT i Audio Video tylko zupełnie nie potrzebne. Za pomocą jednej z linii LAN obsługuję teraz zdalnie myszką rejestrator zamontowany w centrum IT. Inna linia przez extender HDMI/UTP podaje sygnał na TV z rejestratora.

Pisze to dla poparcia teorii o nieprzewidywalności kierunku rozwoju techniki,
    W budynkach prywatnych, które teraz realizujemy nie kładzie lanu i tylko jeden kabel sat w ringu po całym domu.
    W deweloperkach lan utp 5 lub 6 i światłowód do mieszkania, dalej tylko na życzenie inwestora.
    Wszystko przechodzi na wifi, 5G, IPTV
    Tak wiec nawet rurki ( drożne !!) ułożone pod instalację przyszłościową uważam za takie autostrady po których nic więcej nie będzie jechało :D :D :D .
    Oczywiście nie zaszkodzi je mieć, w kilku miejscach domu też zamontowałem :D
    Pozdr. J.
  • Helpful post
    symeks
    Level 14  
    adamjur1 wrote:
    tylko jeden kabel sat w ringu po całym domu.

Wg mnie to kiepski pomysł.
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Też nie popieram tego okablowania pod unicable, ale jak mogą na czymś zaoszczędzić......
    Pozdr. J.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    Multiroom już chodzi po wifi ( w nc)
    A zaraz pojawią się nakładki na GSM...( jak już nie ma :D )
    A i IPTV pewnie pojaw się w każdym odbiorniku
    Pozdr. J.