Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ekspres do kawy Tassimo Bosch TAS4014EE - naprawa przecieku z grzałki

młody641 25 Sep 2020 02:01 762 9
 • #1
  młody641
  Level 4  
  Witam wszystkich!

  Parę dni temu kupiłem używany ekspres do kawy Bosch Tassimo model: TAS4014EE. Ekspres działał bardzo dobrze do momentu aż wczoraj ekspres przestał nalewać kawę do kubka (mimo, iż słychać było pracę pompy- na wyświetlaczu błędów brak). Po otwarciu obudowy okazało się, że winny zajściu okazał się przeciek wydobywający się ze spodu grzałki przepływowej (woda wylała się ze spodu ekspresu po podniesieniu do góry). Nie czekając dłużej rozebrałem ekspres na części pierwsze, zdemontowałem moduł grzałki z pompą, wyciągnąłem z modułu i rozebrałem grzałkę. Po rozebraniu grzałki okazało się, że uszczelki od tego plastiku, do którego podłączone są wężyki (nie znam nazwy niestety) po prostu uległy uszkodzeniu (pękły), ponadto plastik z wężykami rusza się w grzałce po włożeniu swobodnie na boki (co chyba tak być nie powinno). Grzałkę wyczyściłem, gdyż znajdowało się na niej w środku dużo kamienia .

  W związku z tym mam pytanie, czy uszkodzona uszczelka mogła powodować wyciek wody z grzałki i przy tym samym brak parzenia kawy? Czy wymiana uszczelek załatwi problem? Mam jeszcze pytanie, czym uszczelnić ten fragment, gdzie plastik z podłączonymi wężykami łączy się z metalową blachą grzałki? Dać w to miejsce silikon czy raczej nic nie dawać? Dla poglądu dodaje zdjęcie (miejsce przecieku ewentualnego uszczelnienia na zdjęciu- niebieska strzałka)

  Proszę o poradę, nie chcę oddawać sprzętu do serwisu, jak już sam rozkręciłem, to chcę naprawić sam (z drobną pomocą forum)

  Pozdrawiam
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Producent przewiduje wymianę kpl. ogrzewacza: Link. Nie zmienia to faktu, że możesz dobrać oringi / uszczelki (odpowiednie do wybranego zastosowania) i to uszczelnić. Tam jest woda i to gorąca, pijesz to. Chcesz tam silikon dawać??
 • #3
  robarek
  Level 21  
  Spróbowałbym uszczelnić czymś takim:
  SEA-LINE MS Polymer
 • #4
  młody641
  Level 4  
  Odpowiadając na pytania panów, zapytałem o silikon bo zastanawiam się czym uszczelnić tą grzałke, w sumie jest to beznadziejny pomysł racja bo grzałka się nagrzewa a dodatkowo leci woda (co rozpuści i może zabrać ze sobą ten specyfik do kawy)- nie pomyślałem. Co do wymiany grzałki to niestesty ten zabieg nawet jakbym go robił sam to przewyższy mi koszt zakupu tego sprzętu, więc wolę zreanimować starą grzałkę likwidując wyciek. Więc pytanie mam czy wpakowanie uszczelek załatwi problem że woda nie będzie sączyć się ze spodu grzałki?
 • #5
  młody641
  Level 4  
  Dobra uszczelki nowe kupiłem, samą grzałkę porządnie wyczyściłem (bo kamienia trochę było), wszystko złożyłem (razem z nowymi uszczelkami), włączyłem i... i woda dalej leci z tego samego miejsca (ale w przeciwieństwie do poprzedniego wycieku strumień jest o wiele mniejszy a w dyszy podczas próbie parzenia pojawia się woda z kawą). Ma ktoś patent skąd ta woda może się wydobywać skoro uszczelki nowe? Patrzyłem na ten plastik co mocuje się do niego wężyki od pompy i wszystko jest szczelne, żaden wężyk nie jest uszkodzony. Problem wycieku przypomnę pojawia się w momencie kiedy ekspres zaczyna proces parzenia/ czyszczenia (kiedy zaczyna pracować po włożeniu kapsułki)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Na górze grzałki (gdzie jest identyczne mocowanie wężyków tyle że wylotowych) problem nie występuje, wszystko jest suche

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeszcze jedno pytanie, czy można zamienić ewentualnie grzałkę stronami (żeby sprawdzić czy wyciek będzie się pojawiał u góry)?
 • Helpful post
  #6
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Jakbyś zrobił dobre zdjęcie i to pokazał, to może by coś wyjaśniło.
  Raczej unikam naprawy takich ekspresów, więc nie wiele modeli z nich miałem. Ale w podobnych konstrukcjach lubiły od temperatury / naprężenia pękać złączki. Bywało, że obejma węża była dziadowska i ciekło między wężem, a złączką.

  Myślę, że na czas testu można obrócić grzałkę.
 • Helpful post
  #8
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  młody641 wrote:
  Proszę bardzo, zdjęcie porządne zrobione, stąd właśnie leci woda


  To jest strona wlotu wody? Widać jakby osad wapienny. Spróbuj drobnym papierem 800+ oczyścić na wilgotno.
  Uszczelki / oringi jest dobrze delikatnie przesmarować smarem, który jest dopuszczony do kontaktu przypadkowego z żywnością. Wtedy swobodnie wchodzą, dopasowują się należycie.
 • #9
  młody641
  Level 4  
  Dobrze spróbuje jak Panowie piszą oczyscić, kupie taki smar i nasmaruje oringi
 • #10
  młody641
  Level 4  
  Dobrze spróbuje jak Panowie piszą oczyscić, kupie taki smar i nasmaruje oringi

  Dodano po 9 [godziny] 52 [minuty]:

  Okazało się, że nowe uszczelki puściły, pomogło założenie innych uszczelek z innej partii (może tamta była po prostu pechowa). Ponadto uszczelniłem moduł wężyków (czyli to łączenie między wężykami a grzałką) kawałkiem grubej koszulki termoizolacyjnej. Ponadto grzałkę jak i moduł wężyków dobrze wyczyściłem z kamienia i wszelkiej chemii, poprawiłem mocowania wężyków dodatkowo . Po tych zabiegach woda się nie leje a ekspres parzy jak nowy (i mam nadzieje że na długo to wystarczy :))
  Może to pomoże niektôrym naprawiać ten szajs zamiast wymieniać całe moduły grzałki :)

  Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
  Temat jak na razie zamykam