Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wytwornica dymu S1200 MKII 1200W BeamZ, spalona pompka oleju

czarekiop 25 Sep 2020 10:17 1167 12
    czarekiop
    Level 3  
    Posiadam wyżej wymienioną wytwornice dymu. Użyta ostatnim razem 2 miesiące temu dość intensywnie (ok. 7 godzin ciągłej pracy). Leżała w garażu do dziś aż naszła mnie chęć uruchomienia i sprawdzenia sprzętu. Po włączeniu słychać charakterystyczny dźwięk zwarcia oraz czuć zapach topiących przewodów.
    Rozkręciłem ów maszynę i łatwym było stwierdzić, że spaleniu uległa pompka oleju. Przeglądałem sieć i można znaleźć takie pompki do kupienia lecz chciałbym mimo wszystko dowiedzieć się czy istnieje możliwość wymienienia tylko tego elementu , który w pompce się spalił.
    Przechodząc do meritum:
    1. Czym jest to coś co się spaliło w pompce (czy to jest cewka? Wytwornica dymu S1200 MKII 1200W BeamZ, spalona pompka oleju5.png Download (422.14 kB) )
    2. Czy jest możliwość kupienia tylko cewki? i wymienienia jej by wszystko działało
    3. Na jakiej zasadzie działa taka pompka
    4. Wszystkie dane jakie posiadam są na pompce, czy da się to jakoś rozszyfrować (o ile taka możliwość istnieje) i kupić zamiennik.
    Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi
    W załącznikach przesyłam zdjęcia
    teskot
    Level 34  
    Te pompki są dostępne na aledrogo. Sam takiej wczoraj szukałem bo identyczne są w niszczarkach do smarowania noży.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Na jakiej zasadzie działa? Na takiej samej na jakiej działają pompki akwariowe t.zw. "brzęczyki". Na cewkę (jest to uzwojenie elektromagnesu) podawane jest napięcie zmienne (sieciowe), wewnątrz uzwojenia (cewki) jest rdzeń stalowy, który - po podaniu na cewkę napięcia) zaczyna wibrować z częstotliwością sieci. Wystarczy rdzeń umieścić w komorze zamknietej zaworkami działającymi tak jak w "dużej" pompie - i działa.
    Co p0rawda przewiniecie spalonego uzwojenia jest możliwe, ale wymaga posiadanie odpowiedniego drutu i wiedzy ile zwoi należy nawinąć. Sam drut w detalu może być droższy od nowej pompki....
    czarekiop
    Level 3  
    Kupiłem I wymieniłem pompkę na nową 18W lecz nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Na starej pompce po włączeniu maszyny zapalała się niebieska dioda, która oznaczała nagrzewanie. Po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury dioda gasła I można było zacząć zadymianie. W obecnym przypadku po włączeniu dioda zapala się na 1 sekundę I od razu uruchamia się pompka. Czy może być to spowodowane brakiem oleju do dymu I próbą zaciągnięcia lub pompka ktora kupiłem jest za słaba do mojego modelu?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    czarekiop wrote:
    Czy może być to spowodowane brakiem oleju do dymu I próbą zaciągnięcia lub pompka ktora kupiłem jest za słaba do mojego modelu?
    Na pewno nie. W tej maszynie za wszystkie funkcje odpowiada elektronika - to ona załącza pompkę po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i wysłaniu rozkazu (z pilota bądź programowo - jeśli jest taka opcja dymienia cyklicznego jakąś ustaloną dawką dymu) do uruchomienia pompy, elektronika decyduje o włączeniu grzałki i wszelkich innych czynności. Jeśli pompa załącza się bez wysłania rozkazu to albo jej sterowanie (triak jak Kolega wyżej wspomniał) jest uszkodzony, albo sama elektronika sterująca triakiem.
    Schematu nie ma, ale można się domyślać jak jest to realizowane chociażby po znalezieniu DS układów użytych w elektronice sterującej. Prześledź połączenia od pompki poczynając, poprzez triak i optotriak, a do układu który nim steruje.
    Na początek jednak należy umyć w IPA całą płytkę z obu stron. Dokładnie.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    czarekiop wrote:
    brakiem oleju do dymu

Tak gwoli ścisłości płyn do dymiarki nie jest olejem (tłuszczem), tylko wodnym roztworem gliceryny (która jest alkocholem).
    czarekiop wrote:
    W obecnym przypadku po włączeniu dioda zapala się na 1 sekundę I od razu uruchamia się pompka.

Zwykle uruchomienie grzałki uniemożliwia uruchomienie pompki.
    Zerknij sobie na schemat:

Wytwornica dymu S1200 MKII 1200W BeamZ, spalona pompka oleju

Edit
    Na 95% schemat samej części grzejącej jest bardzo podobny. Jeżeli tak to wskazywało by to również na problem z termostatem. Bo w 1 sekundę żadna dymiarka się nie zagrzeje.
    Zrób jakieś zdjęcia i pokaż co tam siedzi w środku.
    czarekiop
    Level 3  
    Wstawiam dodatkowe zdjęcia płytki oraz filmik prezentujący opisywaną sytuację. Płytkę zgrubnie umyłem alkoholem izopropylowym przu użyciu szczoteczki do zębów. Dziś lub jutro wymienię triaka. Mam nadzieje, że to on jest winowajcą tego wszystkiego. Czym jest ten element Wytwornica dymu S1200 MKII 1200W BeamZ, spalona pompka oleju20201005_1..134.jpg Download (1.1 MB) ?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    czarekiop wrote:
    Czym jest ten element
    Dioda. Najprawdopodobniej 1N4148 - czyli zwykłą impulsowa dioda - a co z nią?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Woow, dawno nie widziałem tak dobrze opisanej płyty, i jeszcze z wartościami elementów. Od lat producenci tego unikają.
    4148 to zwykła dioda. Można ją tutaj z łatwością sprawdzić miernikiem.
    czarekiop
    Level 3  
    Dziękuję ślicznie wszystkim za pomoc. Udało się naprawić wymieniając pompkę oraz triak. Zadymiarka wydaje się pracować poprawnie ponieważ wszystko chodzi jak na początku.
    czarekiop
    Level 3  
    Dziękuję ślicznie wszystkim za pomoc. Udało się naprawić wymieniając pompkę oraz triak. Zadymiarka wydaje się pracować poprawnie ponieważ wszystko chodzi jak na początku.

Dodano po 5 [minuty]:

Wymieniona została pompka podawcza cieczy oraz triak sterujący. Zadymiarka wydaje się działać poprawnie, po uruchomieniu wszystko pracuje jak na początku. Triak BTA16 600B koszt ok. 3zł, pompka ok. 60zł.