Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EWT 1215 - Przerywa pranie (na każdym programie) po kilku minutach.

kloma57 25 Sep 2020 10:32 894 11
    kloma57
    Level 9  
    Witam Forumowiczów.
    Pralka - Electrolux EWT 1215, prod.nr 91320283102 - przerywa pranie po kilku minutach, na każdym programie.
    Można normalnie wybrać Program, drzwi się blokują, pralka z ochotą nabiera wodę i rusza żwawo i.... zatrzymuje się po 3 minutach. Zegar leci dalej, a pralka stoi. Czasami mignie dioda - IMMEDIATE OPENING (1-sza od góry), ale nic się nie dzieje.

Z porad na tym Forum: - grzałka sprawdzona (ok. 28-30?, do masy - >20 mega) i sprawna, wymienione - tyrystor, kondensatory (przed wymianą okresowo pojawiał się błąd E52), pompa sprawna, szczotki OK, "tacho" raczej sprawne - napięcie generuje, błędów w trybie serwisowym brak.

Podejrzewam przekaźniki. Nie wiem, czy słusznie rozumuję, ale jakbym coś słyszał, że zworka chyba stuka. Pytanie - który przekaźnik na płytce jest od czego i jeszcze jedno - przestała wirować. Wodę wypompuje i... stop! Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, bo pralka mechanicznie jest w stanie prawie idealnym.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Możliwe że silnik napędowy ma upływność na masę. Zdemontuj silnik, oczyść go solidnie z pyłu węglowego że szczotek a następnie podsusz i zamontuj ponownie.
    Przy okazji oczywiście sprawdź stan szczotek węglowych silnika.
    kloma57
    Level 9  
    Pisałem wyraźnie, że szczotki sprawdzone i sprawne, silnik sprawny - czysty i bez upływności. Przecież "kręci się " (bez jakiegokolwiek iskrzenia - szczotki !) znakomicie, ale do pewnego momentu w programie - kiedy trzeba zmienić obroty, podejrzewam.
    Piotr2608

Level 40  
    E52 - No signal from tachogenerator ; Motor blocked; Motor cable defective
    W praktyce: upływność na grzałce (uszkodzona grzałka) lub upływność na silniku.
    kloma57 wrote:
    Pisałem wyraźnie, że szczotki sprawdzone i sprawne, silnik sprawny - czysty i bez upływności. Przecież "kręci się " (bez jakiegokolwiek iskrzenia - szczotki !) znakomicie, ale do pewnego momentu w programie - kiedy trzeba zmienić obroty, podejrzewam.

Proponuję prowadzić dyskusję o pół tonu niżej.
    kloma57 wrote:
    grzałka sprawdzona (ok. 28-30Ω, do masy - >20 mega)

Te pomiary nic nie mówią po za tym, iż miernik ma za mały zakres pomiarowy - do 20MΩ
    kloma57
    Level 9  
    Ok, a czy pomiar induktorem wystarczy ? Przypomnę, pytałem tylko o przekaźniki na płytce :) i pomiar >20 mega mówi mi, że raczej upływności nie ma :)
    Piotr2608

Level 40  
    Tak, induktor wystarczy. Wyeliminujesz problem z upływnościami i przewodami (kostkami),
    możesz zająć się przekaźnikami. Na module EWM1000 są trzy przekaźniki silnika ukryte pod radiatorem triaka.
    kloma57
    Level 9  
    Dziękuję.
    Mam dwa przekaźniki pod radiatorem i jeden obok.
    Electrolux EWT 1215 - Przerywa pranie (na każdym programie) po kilku minutach. Electrolux EWT 1215 - Przerywa pranie (na każdym programie) po kilku minutach.
    Piotr2608

Level 40  
    A zdjęcie od strony druku?
    kloma57
    Level 9  
    Nie mam foto, ale lutów zimnych nie powinno być, trochę sprawdzałem (lupa), gdzieniegdzie dolałem cyny.
    hedora
    Level 17  
    Typowe uszkodzenie TNY267 plus elementy dioda rezystor 4 kondensatory kup dedykowany zestaw naprawczy. Poszukaj na forum.
    Moderated By TONI_2003:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.

alekt77
    Level 38  
    hedora wrote:
    Typowe uszkodzenie TNY267 plus elementy

Tyle tylko że w tym module nie ma TNY267 a jest TNY253, to raz.
    kloma57 wrote:
    zatrzymuje się po 3 minutach. Zegar leci dalej, a pralka stoi.

Czyli zasilacz na TNY253 działa, to dwa.
    kloma57
    Level 9  
    Witam wszystkich.
    Długo się nie odzywałem, pralka stała w rozsypce jakiś czas, bo inne sprawy, ale tak to mają bohaterowie domu. Przyczyna awarii usunięta czyli zwora przekaźnika - tego środkowego, pod radiatorem - " wyskoczyła z zawiasów". Pralka zmontowana, właśnie leci testowe pranie.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie, a temat do zamknięcia.