Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] miernik L3-3 - awaria - kto naprawi miernik lampowy ?

acer2005 26 Sep 2020 15:48 789 8
 • #1
  acer2005
  Level 9  
  Potrzebny fachowiec do naprawy miernika lamp L3-3.

  Ogólnie jest sprawny tylko nie można ustawić potencjometrem UC1 stabilnego napięcia od 0 do -2V . Napięcie jest stabilne od -2,7 V

  Wymiana lamp w mierniku nic nie dała .

  Posiadam oryginalny schemat ideowy .
 • #2
  RitterX
  Level 39  
  W pierwszej kolejności wymień, sprawdź potencjometr gdyż dla niewielkich napięć być po prostu zużyty. Stracił wzdłużnie bieżnię pod stykiem. Czyli na wyłączonym urządzeniu mierzysz rezystancję między wyprowadzeniem do masy a suwakiem kręcąc powoli gałką.
  Bez zamieszczenia schematu, przynajmniej obwodu regulacji zapewne napięcia siatki niewiele da się zrobić.
 • #4
  RitterX
  Level 39  
  Sprawdź D11 i D12, R86 a C8 najlepiej od razu do wymiany. Pierwsza strona, na środku obok, po lewej od żarówki na trafo zasilającym z jej podłączeniem 20, 61.
 • #5
  acer2005
  Level 9  
  Ok.
  Dziękuję za podpowiedź.
 • #6
  TELERADIOMECHANIKA

  Level 29  
  Są widze przełączniki obrotowe, zacznij od potraktowania ich płynem spray kontakt s. Ja mam miernik polskiej produkcji i też była sprawa przełączników. A tak z ciekawości wstaw kolego zdjęcie tego miernika.
 • #7
  acer2005
  Level 9  
  Radziecki miernik z wojska . Ma dużo możliwości pomiarowych . Ja sprawdzam tylko parametry Ia . Mam jeszcze drugi ale jest rozkalibrowany i nie wiem czy wszystko jest w nim sprawne . Potrzebny dobry specjalista żeby go naprawić.
 • #8
  szmaragd i krokodyl
  Level 11  
  Mam taki miernik. To doskonała radziecka maszyna w wojskowym wydaniu, znajdująca się w światowej czołówce tego typu urządzeń. Nic dziwnego, że osiąga wysokie ceny na znanych serwisach aukcyjnych. W moim egzemplarzu był dokładnie taki sam problem. Wymiana potencjometru wystarczyła.
  W instrukcji którą posiadasz jest opisany dokładnie proces kalibracji. To trochę żmudne zajęcie, ale spokojnie do przejścia. Do tego jest potrzebna chociaż śladowa znajomość rosyjskiego alfabetu :). Lamp zbyt pochopnie bym nie wymieniał. Jest duża szansa, że skoro przetrwały 50 lat to będą działać dalej. Lampowe urządzenia pomiarowe zwykle nie były wysilone, ponieważ pracowały w krótkich cyklach. To nie telewizor czy radio, które pracowały godzinami.
 • #9
  acer2005
  Level 9  
  Witam .
  Na forum - trioda.pl znalazłem fachowca który swoją wiedzę i czas poświęcił dla naprawy mojego miernika . Wykonał naprawę i kalibrację a dodatkowo kilka kart dla lamp zachodnich . Padł potencjometr . Już jest wymieniony . Czekam na termin odbioru miernika z naprawy .
  Dziękuję wszystkim za udzielone techniczne porady z forum elektroda .pl .