Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania

26 Sep 2020 20:01 438 11
  • Level 7  
    Witam.
    Zmywarka nie dawała oznak życia. Na forum znalazłem informacje o podobnych problemach eksplozja przetwornicy i przepalona ścieżka przy kondensatorze. Po wymianie przetwornicy i naprawie ścieżki zmywarka ożyła zaświeciły się kontrolki. Załączyłem program zmywania – zmywarka zaczęła płukanie, trwało to ze 2 minuty i jakby chciała przejść do następnego etapu i pstrykanie przekaźnika w panelu sterowania. Nie może ruszyć dalej. Na płycie sterownika sprawdziłem diody zasilacza – wszystkie sprawne, sprawdziłem rezystancje na stabilizatorze 2,4kΩ, rezystor sprawny. Nie świecą kontrolki na panelu sterowania i nie wiem gdzie dalej szukać.
    Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania
  • Level 35  
    marek2014w wrote:
    pstrykanie przekaźnika/triaka w panelu sterowania. Nie może ruszyć dalej.
    Triak z pewnością "nie pstryka". Jak ma "ruszyć dalej" skoro jak sam napisałeś...
    marek2014w wrote:
    Nie świecą kontrolki na panelu sterowania.
    Czyli można wnioskować, że brak zasilania na płycie sterownika. Czy TNY264 który wlutowałeś był z pewnego źródła? Czy na dużym kondensatorze jest napięcie ok. 325V DC?
    Przy pomiarach uwaga! na płycie sterownika występuje napięcie sieci 230V AC.
    Daj dobre zdjęcie obu stron płyty sterownika, bo jak wygląda TNY264 z odstrzeloną "czapką" większość z nas wie.
  • Level 7  
    To inaczej, coś pstryka na panelu sterowania. Myślałem, że triak bo tam nie ma żadnych przekaźników. Po wymianie świeciły się kontrolki i zmywarka ruszyła płukała. Teraz jak podepnę napięcie to pstrykanie przekaźnika na sterowniku i wydaje mi się na płycie sterującej. Jak wypinam wtyczkę od panelu sterowania to cisza.

Na dużym kondensatorze jest napięcie, nie wiem czy dobrze mierzę, ale więcej niż 250V. Układ scalony kupiłem jednym z serwisów RTV i chyba nie jest to zamiennik ma opis na górze. W razie czego kupiłem jeszcze jeden.
    Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Level 35  
    Sprawdź napięcia tak jak na zdjęciu.
  • Level 7  
    Tam gdzie powinno być 5V jest 1,17V, a tam gdzie powinno być 13,8V jest 0,65V.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Level 35  
    Czy w miejscu zaznaczonym na zdjęciu okręgiem nie jest pęknięcie w obudowie TNY264?
    Czy rezystor 100Ω/2W (szary, obok przekaźnika) jest sprawny?
    Co to za szare ślady (strzałki na zdjęciu) w miejscu lutowania kondensatora elektrolitycznego? Jeśli na dużym kondensatorze elektrolitycznym (100µF/400V) przy podłączonym sterowniku jest napięcie ok. 325V DC to wyłącz wtyk zasilania(czarne gniazdo), odczekaj aż kondensator rozładuje się i sprawdź rezystancje na stabilizatorze 78M05(≧1,5MΩ i ok. 1,5 - 2,5kΩ), potem sprawdź czy sprawne są diody oznaczone żółtymi strzałkami. Jeśli wszystko będzie OK. to wymień TNY264 i sprawdź napięcia 13,8V i 5V na stablizatorze78M05.
    Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania Bosch SMV50E30EU/31 - nie uruchamia się pstryka w panelu sterowania
  • Service technician RTV
    Witam

Czasami naprawa przetwornicy nie ogranicza się tylko do wymiany tych dwóch elementów, ale trzeba posprawdzać, pomierzyć wszystkie elementy pracujące w aplikacji TNY strona pierwotna i wtórna. Możliwe, że masz powtórkę naprawy, a zatem czy rezystor na wejściu ma przerwę?
  • Level 7  
    Zrobiłem zdjęcie innym sprzętem bo nie mogłem sprawdzić czy pęknięty, wydaje mi się, że nie natomiast jest jakiś odprysk na górze przy cyfrze 2. Rezystor ma 100Ω. Ślady lutowania to moja sprawka wylutowałem kondensator aby sprawdzić czy nie ma przebicia. Diody wydają się ok. Na stabilizatorze jeden 2,4kΩ drugi trochę dziwnie bo nie pokazuje od razu tylko zwiększa się do 10,6 kΩ (strona gdzie napięcie powinno być 13,8V). Wymienić ten TNY?
  • Helpful post
    Service technician RTV
    Witam

Możliwe ,że układ jest uszkodzony ale na pewno trzeba się przyłożyć z lutowaniem, jeżeli nie masz 5V na zasilaniu procesora to do naprawy powtórnie przetwornica.
  • Helpful post
    Level 35  
    marek2014w wrote:
    Wymienić ten TNY?

Być może mylę się ale podejrzewam że wlutowany przez Ciebie TNY264G może być podróbką. Nie podoba mi się łuszcząca się farba z napisów na układzie. Logo na układach scalonych firma Power Integrations zmieniła w 2015, a brak litery N na końcu symbolu układu oznacza wykonanie w technologii SnPb a więc niezgodnej z RoHS. Czy ten drugi układ który masz jest identyczny? Jeśli tak to nie wymieniaj.
    Jeśli masz możliwość zakupu TNY264 z innego źródła to kup i wymień.
  • Level 7  
    Wczoraj wieczorem podmieniłem TNY264G zmywarka działa. Nie wiem czy problemem nie było lutowanie zwykłą transformatorówką.
    Gdzie mogę kupić TNY264G pełnowartościowy? Chciałbym aby jeszcze trochę popracowała ta zmywarka :D
    Dzięki za pomoc i zaoszczędzenie kasy, a Wasze wskazówki pomogły uruchomić zmywarkę.
  • Service technician RTV
    Witam

Na rynku w obecnych czasach to jest loteria.