Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeprowadzenie kabla do garażu pod kostką brukową

michu7362 27 Sep 2020 10:41 7989 13
    michu7362
    Level 3  
    Witam. Muszę podciągnąć kabel 5x4mm² do garażu, niestety jedyna droga przechodzi przez kostkę brukową, pod którą jest sporo betonu, a pod betonem kamienia i gruzu. Standardowe rozebranie kostki, wykopanie rowu w tym przypadku będzie drogie, pracochłonne z masą bałaganu, a na końcu kostka siądzie pod naciskiem ciężarówek, które czasem muszą do mnie wjechać(niektórzy mówią, że jak się dobrze zrobi to nic nie siądzie, ale kiedyś musiałem rozebrać kawałek kostki, wykopać dół i pomimo porządnego zagęszczenia materiału, kostka siadła w tym miejscu), więc to na 100% odpada i prędzej poprawdzę kabel drogą powietrzną.
    Ale, wpadłem na pomysł, by wyciągnąć rząd kostki, wyciąć rowek na głębokość około 10cm, w nim umieścić arot lub rurkę PE, a następnie zalać betonem. Tylko zastanawiam się nad tym, czy nie będzie tam zbierać się woda, co w zimę mogło by uszkodzić kabel. A może połozyć sam kabel ziemny, bez dodatkowej ochrony? Ale wtedy obawiałbym się, że mógłby się przetrzeć o beton. Wiem, że to nie jest fachowe wykonanie i powinno się wykopać dół, położyć przewód ziemny na głębokości 90 cm, przyspać piaskiem, ale robię to u siebie, u kogoś nie odważyłbym się na takie kombinowanie. Co o tym myślicie? Pozdrawiam.
    Załączam obrazek, który trochę przedstawia moją wizję.
    Przeprowadzenie kabla do garażu pod kostką brukową
    zadam64
    Level 39  
    Ta rurka za jakis czas skruszeje . Predzej zastosowal bym peszel .
    Moderated By Topolski Mirosław:

Peszel nie nadaje się do tego typu prac.Rura osłonowa Arot na odpowiedniej głębokości: https://www.wavin.com/pl-pl/katalogty/energetyka
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Rhaavir
    Level 13  
    Rura AROTa !!!!!!! A nie peszel czy rurki !!!!

Ja bym dał dedykowaną sztywną rurę osłonową (na przykład : Rura SRS produkcji TT Plast - lub coś podobnego innej firmy) - przewód w wersji "do ziemi" czyli YKY, jak jesteśmy bardzo paranoiczni to do rury sztywnej możemy dać Rurę AROTa i do niego wciągamy kabel :) :)
    https://onninen.pl/pl-PL/srs-110-oslona-rurow...a-gladkoscienna-6m-11008500100000-arot,HEO181
    Jak zrobisz rowek i zalejesz rurę betonem to powinna wytrzymać - powinna - to słowo klucz :)
    michu7362
    Level 3  
    Też myślę, że powinno wytrzymać, bo kostka będzie jeszzce opierać się na betonie, który nie byłby wycięty, ale zastanawiam się czy tam nie będzie zbierać się woda, co w zimę może spowodować przy zamarzaniu uszkodzenie izolacji kabla.
    Michał643
    Level 25  
    kkas12 wrote:
    Na jakich standardach ma się ta proponowana partanina opierać???

Na żadnych, ale nie chodzi tu o standardy, bo i tak z poziomu forum tego nie dopilnujemy. Od siebie nadmienię, że kabel YKY 0,6/1 kV 5x4mm² ma średnicę tylko 1,5 cm, a więc szczelina potrzebna na jego ułożenie jest na prawdę mała. Zamiast zalewać szczelinę betonem na prawdę wystarczyłoby zasypać to nawet piaskiem i położyć kostkę. Woda nie stanowi zagrożenia dla tego kabla.
    kkas12
    Level 43  
    Martwisz się o to iż z poziomu forum niczego nie dopilnujemy a sam jeszcze bardziej partackie rozwiązanie zamieszczasz.
    Podpiszesz się jako wykonawca pod tym co zaproponowałeś???

Zastanów się więc ile osób nie chwaląc się takie rozwiązanie wcieli w życie biorąc je za dobrą monetę?
    To jest robienie wody z mózgu.
    michu7362
    Level 3  
    Wiem, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale robię u siebie i biorę za to na siebie odpowiedzialność.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    kkas12 wrote:
    To jedź do autora wątku i mu to zrób
    Przecież to autor. A 20-30 cm betonu pod kostką to jest na pewno beton przepuszczający wodę? Ja u siebie zrobiłbym jak na rysunku, ale w połowie betonu i mocny beton reszta jak koledzy wskazali. Piasek może być z czasem wypłukany a mimo to kostka i tak by pracowała. Oczywiście nie jest to teren gdzie może być nagły przelew wody z góry czy nie jest górniczy itp.?
    kkas12
    Level 43  
    Dobromir pomysłowy wrote:
    Ja u siebie zrobiłbym jak na rysunku...
    Więc rób.
    Jeszcze napisz, że wszelkie inwestycje w zabudowanym terenie gdzie rozbiera się chodniki, kopie rowy by kable ułożyć na odpowiedniej głębokości to głupota.
    A przecież skoro kabelek tak można to co stoi na przeszkodzie by i gaz tak położyć.
    Pytałem o standardy sankcjonujące takie partactwo.
    To, że pomysłowy Dobromir tak radzi nie jest żadnym standardem.
    michu7362
    Level 3  
    Rozbiera się dlatego, że wykonawca nie chce ponosić odpowiedzialności za odejście od norm, ma wykonany projekt, którego ma się trzymać, nad wykonawcą stoi kierownik budowy itd.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Może kolega kkas12 napisze jak ma być , bo jak narazie to 4 razy zabrał głos i nic. A jeszcze zapytam jak w Dublinie robią? Bo ja widziałem - robią baaardzo różnie. Poza tym nie pisz czegoś co nawet nie miałem na myśli. Dobrze że autor zapytał się jak zrobić , po to jest to forum, gdy ja robiłem u siebie , to były czasy gdzie nic nie było, forum elektroda też nie było - nawet w planach. W miejscach publicznych muszą być plany i bardzo restrykcyjne przestrzeganie ich. Uważam że nawet na moim terenie więc przywatnym należy mieć plan , robić wg norm. Co do gazu to w Szczyrku wielu ludzi popełniło dużo błędów. Byli to fachowcy:(
    kkas12
    Level 43  
    Dwukrotnie pytałem o standardy pozwalające na propagowane tu rozwiązanie.
    Odpowiedziano, że takowych nie ma bo w profesionalnych firmach porządku pilnuje kierownik budowy i ewentualna odpowiedzialność gdy partactwo wyjdzie na jaw.
    Więc nie piszcie, że na swoim terenie sprawdzone rozwiązania można zlekceważyć, bo nie ma jednych norm dla profi a drugich dla laików.

Czy uszkodzenie izolacji kabla ułożonego na odpowiedniej głębokości do czasu zadziałania zabezpieczeń niesie zagrożenie dla osób postronnych?
    Nie ma takiego zagrożenia, bo prąd "uciekający" do ziemi nie zostanie wyniesiony na powierzchnię gruntu.

A teraz rozważcie takie uszkodzenie w kablu ułożonym kilkanaście centymetrów pod powierzchnią, czyli w rozwiązaniu które na siłę usiłujecie przeforsować.
    Naprawdę nic nie dostrzegacie?

To proszę wziąść w łapki odbiornik w I klasie ochronności oczywiście przyłączony do sieci i przespacerować się po trasie uszkodzonego kabla w tej partaninie ktorej wykonanie tak wam się marzy.

Są na tym forum wątki na przykład o "kopiących" drzwiach wejściowych.
    To wasi "starsi bracia w wierze" bez wyobraźni są powodem ich powstania.