Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie wiem czy wymyślona przeze mnie turbina wiatrowa będzie działać .

27 Wrz 2020 17:14 351 5
  • Poziom 3  
    Witam
    ostatnio Przerobiłem swój mikro hydrogenerator kupiony na Ali Express w turbinę wiatrową wykorzystując do tego celu wirnik z wentylatora od komputera hydrogenerator jak piszę producent wytwarza prąd 10 w, 12 V , 220 miliamperów,
    Po połączeniu wentylatorka z hydro generatorem obliczyłem że turbinka wiatrowa potrzebuję do rozruchu wiatru o sile 0,1 N obliczyłem również to że przy prędkości wiatru 4.7 m/s wiatr wywołuje na moją turbinę siłę o wartości 0,1 N , hydrogenerator do pełnej produkcji energetycznej potrzebuje 2300 obrotów na minutę jako iż nie zastosowałem żadnej przekładni to obliczyłem że turbinka potrzebuję wiatru o prędkości ok 13.9 m/s ponieważ obwód wirnika to 35 cm. Swoje obliczenia miałem okazję przetestować przy pierwszym teście turbinki wiatrowej i okazało się że obliczenia wykonałem poprawnie .
    Po pierwszych testach przyszła mi do głowy taka myśl czy jak połączy się jedną turbinę wiatrową z jedenastoma generatorami bez przekładni to czy próg rozruchu turbiny wiatrowej przesunie się do około 13.9 m/s oraz czy od razu po przekroczeniu 13.9m/s będą wszystkie produkowały prąd o wartościach 10 w, 12 v ,220 miliamperów ?

Dodano po 28 [minuty]:

Z góry chciałbym przeprosić za błędy ale mam 14 lat .

Dodano po 31 [minuty]:

Czy ktoś przeczytał ?
  • Poziom 23  
    4,7m/s to dosyć silny wiatr a 13,9m/s już wichura (ponad 50km/h).

W swoim przykładzie rozważasz przypadek niedopasowania turbiny do generatora. Przypadek dosyć częsty przy własnych konstrukcjach. Energia niesiona przez wiatr zmienia się z 3-cią potęgą prędkości wiatru. Napięcie wyjściowe (moc) generatora liniowo zależy od obrotów. Całą sztuka polega na takim dobraniu generatora vs turbina aby w zakresie użytecznych wiatrów uzyskać jak najwięcej mocy.

W Twoim przypadku mniejsza turbinka szybciej rozkręci się do 2300obr/min. Pewnie coś ~20cm, ale nie może być zbyt mała bo nie pokona momentu rozruchowego generatora (czyli 0,1Nm).
  • Poziom 24  
    Witaj!
    Cieszy mnie,że zajmujesz się elektroniką i zaczynasz od matematyki wyliczeniach.Proponuję Technikum Elektryczne.
    Co do tematu.Ja w latach 50 dla rolników mieszkających na koloniach przerabiałem prądnicy od samochodów dorabiając skrzydła przykręcone do osi wirnika. Wiatr kręcił a prądnica samowzbudna dawała napięcie i ładowała akumulator z którego było światło w pomieszczeniu.
    Dlatego proponował bum poszukać na złomie wentylator od chłodzenia cieczy w samochodzie zamontować go na wirniku Twojej prądnicy, lub samemu z odpowiedniego drewna wystrugać skrzydła i porządnie wyważyć.Dla pokonania oporu skrzydło powinno by długie ponieważ prądnica przy wzbudzeniu stawia duży opór.
    Inaczej wygląda prądnica z przekładnią.Skrzydło kręci się wolno a wirnik prądnicy szybko.
    Pozdrawiam Miro.Nas
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź

chciałbym się upewnić czy moje rozumowanie jest dobre.
    mój generator przy turbinie potrzebuje 0,1 Nm z taką siłą na moją turbinę oddziaływuje wiatr o prędkości 4,7 m/s pełna moc prądnicy jest przy prędkości wiatru około 50 km/h przy tych prędkościach wiatr na moją turbinę oddziaływał by z siłą około 1,2 Nm więc jeżeli z moją turbiną połączyłbym 10 takich samych generatorów każdy potrzebowałby 0,1 Nm połącz bym je prawdopodobnie bezpośrednio nie zmieniając żadnych przełożeń to efekt byłby taki że moja turbina aby rozpocząć swoją pracę potrzebowałaby wiatru o sile 1Nm taka siła oddziałująca na moją turbinę jest przy prędkości około 45 km/h a jak wiatr by się wzmocnił czyli osiągnąłby około 50 km na godzinę i oddziaływał by wtedy na moją turbinę z siłą około 1,2 Nm to ze względu na prędkość obrotową turbiny przy tej prędkości wiatru ( ok 50km/h )wszystkie podpięte do niej generatory miałyby swoją maksymalną moc.
    Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

Moją turbina rozpoczynała by swoją pracę przy prędkości wiatru około 45km/h przez połączenie dziesięciu takich samych generatorów a pełną moc osiągnęły by przy prędkości wiatru około 50 km/h ponieważ przy tej prędkości wiatru turbina osiąga taką prędkość jaką potrzebują zastosowane generatory czyli ok 2300 obr/min.
    W rezultacie różnica pomiędzy rozpoczęciem pracy turbiny a jej pełną mocą wynosiła by ok 5km/h prędkości wiatru
    Dobrze myślę ?
  • Poziom 23  
    Rozumowanie jest poprawne ale; trudno wyobrazić sobie takiego potworka czyli 10 generatorów połączonych wałami. Siłą rzeczy dojdą tarcia, niewspółosiowość itp. co sprawi że turbina nie "zakręci". Zdecydowanie korzystniej będzie zastosować jeden większy generator. Druga sprawa to tak się dobiera moment turbiny aby już od 2...3m/s kręcić wałem prądnicy. Przyjęcie za początek obrotów wiatr bliski mocy znamionowej sprawi że rzadko będzie produkcja tak rzadko jak wystąpi wiatr > 45km/h.

Polecam zakupić istniejące rozwiązanie, miernik prędkości wiatru i dobrze opomiarować.