Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmieszczenie czujek alarmowych

Mikhaił 28 Sep 2020 00:34 648 14
Computer Controls
 • #1
  Mikhaił
  Level 16  
  Witam,

  planuje sam wykonac instalację alarmową w domu, co sądzicie o rozmieszczeniu czujek? Rozmieszczenie czujek alarmowych Rozmieszczenie czujek alarmowych

  z góry dzięki za odpowiedź.
 • Computer Controls
 • Computer Controls
 • #3
  Mikhaił
  Level 16  
  Witam,

  a gdzie jest za dużo?

  na jakiej wysokosci zaklada się czujki, w samym rogu przy suficie, czy obnizone od krawędzi sufitu?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sharp wrote:
  Jest to bardzo interesujące spostrzeżenie. Mógłbyś rozwinąć temat?

  Kolega @dufek, chyba już skończył swój jakże interesujący wykład, z zasad instalowania systemów alarmowych. Teraz skupił się chyba na pomocy w elektryce i naprawianiu samochodów ;)
  A tak poważnie, to oczywiście wysokość montażu czujki ma znaczenie i w żadnej instrukcji nie podają że ma być pod sufitem. Proponuję zajrzeć do kilku instrukcji jakie znajdzie kolega np w naszym spisie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3687900.html
  Uzupełniając natomiast to co napisał kolega @s_h_a_r_p, to nawet jeżeli nie chce kolega robić systemu obwodowego, to warto pomyśleć o kontaktronach chociażby na drzwi garażowe i wejściowe. Chyba i ta czujka w garażu umieszczona z tyłu za samochodem to taki sobie pomysł.
  Trochę prostych, czasami praktycznych porad, zasad tworzenia systemu alarmowego znajdzie kolega w naszym poradniku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570896.html
 • #7
  Mikhaił
  Level 16  
  Witam,

  dzieki za odpowiedzi,

  Quote:
  dlaczego tylko jeden kontaktron


  jezeli chodzi o okna zostaly zamówione bez kontraktonów,
  moze faktycznie powinieniem uzbroic jeszcze drzwi wejsciowe i brame garazowa, pozatym dojdzie po czujce dymu na piętro.

  Quote:
  Brak jest też zabezpieczenia łazienki na parterze, pomieszczenia z oknami połaciowymi


  myślicie że czujka pod wpływem pary/wilgoci nie będzie wariowac?
  myslicie ze wlamywacze sa tak zdesperowani zeby próbować wejsc przez okno dachowe?

  Quote:
  O tym, że brak ochrony obwodowej nie będę już nawet pisał.
  Sygnalizatory przewidziane? Centrala zabezpieczona?


  ochrona obwodowa- jak narazie nie bede szybko posiadal ogrodzenia, wiec nie chce sytuacji że zwierzeta bedą wyzwalać alarm, ale dobre pomysl, dam dodatkowe dwa przewody do domofonu.

  jakie sygnalizatory masz na mysli?

  jak centrala ma byc zabezpieczona? myśle ją ukryć u nas w garderobie, na strychu obawiam sie temperatury, w lato gorąco - w zimę zimno...
 • #8
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Mikhaił wrote:
  jezeli chodzi o okna zostaly zamówione bez kontraktonów,


  Raczej kontaktronów... ;) Można w ostateczności założyć zewnętrzne kontaktrony lub czujki inercyjne z wbudowanym kontaktronem...

  Mikhaił wrote:
  moze faktycznie powinieniem uzbroic jeszcze drzwi wejsciowe i brame garazowa,


  Nie chodzi tylko o to, żeby kontaktrony tam tylko były... Chodzi również o to, że system na podstawie stanu tych kontaktronów "będzie wiedział" czy np. było wyjście z chronionego obiektu... Albo, że wejście do obiektu następuje według przyjętego schematu i po kolei, a to już jest bardzo ważne.

  Mikhaił wrote:
  co to jest ochrona obwodowa?
  jakie sygnalizatory masz na mysli?
  jak centrala ma byc zabezpieczona? myśle ją ukryć u nas w garderobie, na strychu obawiam sie temperatury, w lato gorąco, w zimę zimno...


  Myślę, że jeszcze dużo lektury przed Tobą, nie porywaj się "z motyką na słońce" skoro jesteś "zielony" w temacie...

  Zrobić system "aby był" to nie sztuka. Ale taki system jedynie usypia czujność właścicieli obiektu... Jak dojdzie do włamania, to dopiero jest drapanie po głowie... No przecież miałem alarm... który nie zadziałał tak, jak powinien.

  Pozdrawiam.
 • #9
  Mikhaił
  Level 16  
  napewno masz racje, troche musze jeszcze poczytac.

  powiem tyle ze chce tylko rozprowadzic instalacje pod alarm, programowanie pozostawie firmie, bo instalacje elektryczna chce wykonac sam dlatego zbieram informacje co i jak xD.
 • #11
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Czujek nie umieszcza się pod samym sufitem, ale na wysokościach jakie są podawane przez producenta danego typu czujki. Wysokość ta zależy od budowy czujki i jej charakterystyki.
  W kotłowni czujka PIR będzie powodowała masę fałszywych alarmów. Nawet czujki dualne PIR + MW czy z poczwórnym piroelementem się nie sprawdzają, ponieważ przy kotle masz duże zaburzenia powietrza, a także elementy ruchome (wentylator, podajnik). Jak się domyślam będzie tam kocioł węglowy lub pelletowy?. Dlatego w kotłowni montuje się kontaktrony w drzwiach i oknach. W drzwiach kontaktron jest bardzo ważny, bo włamanie może nastąpić poprzez wybitą szybę bez otwierania okna, a włamywacz raczej nie włamuje się, aby ukraść kocioł. Gdyby nawet to i tak nie wyniesie go poprzez wybite szyby w oknie.
  Na klatce schodowej raczej nie umieszcza się czujek PIR, ponieważ klatką schodową przemieszczają się spore masy powietrza, a jak widzę dodatkowo masz tam okno, które będzie wprowadzało silne turbulencje zimnego i ciepłego powietrza. Czujek też nie umieszcza się w bezpośredniej bliskości okien, drzwi, otworów wentylacyjnych, grzejników oraz urządzeń termicznych.
  Czujka PIR w kuchni będzie powodować fałszywe alarmy, ponieważ "patrzy" ona na urządzenia kuchenne, wentylację w kuchni oraz okno. Układ kuchni masz bardzo trudny, dlatego ograniczyłbym się do samych kontaktronów w oknie. Oczywiście każde skrzydło okna musi mieć kontaktron.
  W wiatrołapie powinno się unikać czujek i temat załatwia się zazwyczaj kontaktronami w jednych i drugich drzwiach. Jeżeli się jednak upierasz na czujkę w wiatrołapie to daj czujkę dualną PIR + MW z funkcją AND lub PIR z poczwórnym piroelementem.
  Wg mnie na parterze jedynie w salonie i w gabinecie masz dobrze wybrane miejsca. Oczywiście wiesz, że czujki w rogach powinny być zamontowane pod kątem 45'?
  Jeżeli chodzi o piętro to rozlokowanie czujek PIR można zaakceptować. Oczywiście na korytarzu czujka korytarzowa.
  Nie napisałeś też jakie będziesz miał ogrzewanie - podłogówki czy grzejniki? Czy będą kiedyś klimatyzatory? To wszystko trzeba by było uwzględnić przy projektowaniu instalacji alarmowej.
  Jak chcesz mieć to zrobione dobrze i nie mieć w przyszłości problemów z instalacją alarmową to zleć to fachowcom od alarmów. Bywa, że na miejscu u klienta fachowiec zauważa dodatkowe problemy o których my tu po prostu możemy nie wiedzieć, ani się też domyślać.
  To tak na szybko.
 • #12
  sosarek

  Level 43  
  Plumpi wrote:
  Dlatego w kotłowni montuje się kontaktrony w drzwiach i oknach. W drzwiach kontaktron jest bardzo ważny, bo włamanie może nastąpić poprzez wybitą szybę bez otwierania okna, a włamywacz raczej nie włamuje się, aby ukraść kocioł. Gdyby nawet to i tak nie wyniesie go poprzez wybite szyby w oknie.

  Właśnie dlatego należy zamontować czujnik ruchu.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Plumpi
  Heating systems specialist
  sosarek wrote:
  Plumpi wrote:
  Dlatego w kotłowni montuje się kontaktrony w drzwiach i oknach. W drzwiach kontaktron jest bardzo ważny, bo włamanie może nastąpić poprzez wybitą szybę bez otwierania okna, a włamywacz raczej nie włamuje się, aby ukraść kocioł. Gdyby nawet to i tak nie wyniesie go poprzez wybite szyby w oknie.

  Właśnie dlatego należy zamontować czujnik ruchu.


  Ale na pewno nie standardowe szerokokątne. Jeżeli już to tylko kurtynowe dualne.
 • #15
  sosarek

  Level 43  
  Plumpi wrote:
  Ale na pewno nie standardowe szerokokątne. Jeżeli już to tylko kurtynowe dualne.

  To Cię zadziwię bo zdarza mi się montować Vanderbilta PDM-I12 i dają radę bez problemów...