Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMV50E70EU/59 - długo myje i czasem buczy

TK18 28 Sep 2020 14:04 1263 13
 • #1
  TK18
  Level 2  
  Witam posiadam zmywarkę Bosch SD6P1B SMV50E70EU/59.
  Problem polega na tym iż od jakiegoś czasu zaczęła długo myć i nie kończyć programu jak również czasami buczy. W czym może być problem i czy da radę samemu to naprawiać?
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  Buczy pewnie któraś z pomp, trzeba by to sprawdzić organoleptycznie.
  Co do długiego mycia, proszę sprawdzić, czy grzeje wodę.
 • #3
  bestboy21
  Level 39  
  Buczenie może być również objawem padającego kondensatora pompy, jeszcze ma na tyle pojemności że czasami silnik startuje a czasami "buczy" bo nie miał siły wystartować, zmywarka przerywa po ustalonym czasie i próbuje ponownie, wtedy startuje (bo już się np. nagrzał i odzyskał kilka µF).
  Moderated By TONI_2003:

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu.


  I tak trzeba się dostać do środka, przy okazji sprawdzić grzałkę.

  Jak mniemam pyta laik, więc sam za pewne sobie z tym nie poradzi a nie wspomnę o wysokim napięciu.

  Odpowiedź więc powinna brzmieć, naprawa z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie możliwa i nie szczególnie mocno kosztowna.
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  bestboy21 wrote:
  Buczenie może być również objawem padającego kondensatora pompy

  Którego ta zmywarka nie posiada.
 • #5
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  bestboy21 wrote:
  Buczenie może być również objawem padającego kondensatora pompy, jeszcze ma na tyle pojemności że czasami silnik startuje a czasami "buczy" bo nie miał siły wystartować, zmywarka przerywa po ustalonym czasie i próbuje ponownie, wtedy startuje (bo już się np. nagrzał i odzyskał kilka µF).

  Proszę nie wprowadzać autora tematu w błąd , jeśli nie ma się pojęcia o czym się pisze. :not:
 • #7
  Internetowastrona.pl
  Level 7  
  Jak buczy to nie starują śmigła? Moim zdaniem wywalone grafitowe panewki pompy.
 • #8
  TK18
  Level 2  
  Był Dzisaj fachowiec i stwierdził, że to programator. Koszt podobno około 800zl, a znajdzie ktoś tańszy?
 • #9
  kecajk49
  Level 34  
  Ciekawy ta diagnoza "fachowca", co innego koszt naprawy bo chyba jednak chodziło o "załatwienie tematu" i skasowanie klienta podczas jednej wizyty połączonej z utratą kontaktu przez telefon, który więcej nie odpowiada. Kręcą się takie "modele" po kraju, a wystraszeni klienci płacą za "suche piwo", a czy miał jakieś narzędzia ze sobą, czy tylko ręce i nogi dwie?
  Moderated By TONI_2003:

  3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.

 • #10
  TK18
  Level 2  
  Mnie akurat w domu nie było tylko żona, ale podobno narzędzia miał, jesteś w stanie pomóc czy tylko chciałeś zabłysnąć komentarzem?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #11
  Internetowastrona.pl
  Level 7  
  Ale już bardzo Ci pomógł, przede wszystkim poddając tę diagnozę pod wątpliwość. Ja też miałem dodać, że gdyby to był fachowiec, to by wziął moduł, sprawdził i naprawił. Jest tu na elektrodzie kilku takich co to się ogłaszali z naprawą tego typu modułów i ich programowaniem, więc pewnie przy dobrych wiatrach można załatwić temat na kilka sposobów za mniejszą część kwoty którą podałeś. Nowe są słabo dostępne i drogie. Czy 800 zł to cena ze wszystkimi czynnościami niezbędnymi do uruchomienia zmywarki z nowym modułem, czy sama cena modułu, bo to też zmienia postać rzeczy.
  Pytanie zasadnicze czy to na pewno moduł, bo też mi się nie chce w to wierzyć. Mówisz, że buczy i jeden z kolegów zasugerował Ci słusznie już na początku by sprawdzić pompy. Najpierw na starcie pracuje odpływowa zanim zmywarka zacznie pobierać wodę. Potem zaczyna pracować druga pompa i trzeba ustalić, która pompa buczy. Choć 99%, że to ta druga -pompa myjąca. Kiedy zaczyna buczeć trzeba sprawdzić czy podaje wodę na śmigła. Często jest tak że z początku pompa nie startuje tylko raz na kilka uruchomień, więc może nawet wystartować i wydawać się dobra, ale potem zdarza się jej to coraz częściej. Uruchomień podczas jednego programu jest przynajmniej kilka i dlatego może nie ruszyć za którymś razem w trakcie programu. Kluczowy jest moment kiedy zaczyna buczeć. Wtedy sprawdzić podawanie wody. Napisałeś, że zmywarka nie kończy programu, więc powinna sygnalizować to jakimś błędem. A może kończy normalnie tylko naczynia są nie umyte i kapsułka nie rozpuszczona? I ostatecznie, czy serwisant był świadkiem tego buczenia i określił co buczy?
  Widać, że jest tu kilka osób które chciałyby Ci pomóc, ale to wymaga niestety odrobinę dobrej woli z Twojej strony, sprawdzenia i odpisania. A jeśli chodzi o takie diagnozy to zdarza mi się często odkupić od kogoś uszkodzony sprzęt, który ma rzekomo zepsute drogie podzespoły, a w rzeczywistości okazuje się, że naprawę można przeprowadzić za kilka złotych, więc tak jak napisał wcześniej kolega widać to częsta praktyka.
 • #12
  mrice
  Home appliances specialist
  Internetowastrona.pl wrote:
  Choć 99%, że to ta druga -pompa myjąca.

  Niekoniecznie, w tych zmywarkach spustowe też potrafią dać popis.

  Internetowastrona.pl wrote:
  Kiedy zaczyna buczeć trzeba sprawdzić czy podaje wodę na śmigła. Często jest tak że z początku pompa nie startuje tylko raz na kilka uruchomień, więc może nawet wystartować i wydawać się dobra,

  Nie ten adres, nie te silniki do takich zachowań.
 • #13
  Internetowastrona.pl
  Level 7  
  Dlatego napisałem, że 99% i to moje subiektywne odczucie, ale zaznaczyłem przecież, że trzeba to ustalić.
  Natomiast jeśli chodzi o silnik pompy myjącej, to tam jest jakiś inny typ niż wirnik na grafitowych panewkach po stronie mokrej i uzwojenie na zewnątrz? Rozumiem, że koledze chodzi o to, że nie możliwa jest taka usterka elektryczna silnika, ale mi chodzi o zużycie panewek, odchylenie wirnika od osi obrotu i zacieranie się o obudowę. Właśnie wtedy zdarza się, że pompa zatrzymując się w pozycji styku wirnika silnika z obudową nie może wystartować i wystarczy jej pomóc np. uderzając w nią. Mam kilka takich pomp.
 • #14
  mrice
  Home appliances specialist
  Przy tych pompach prędzej wysypie się błąd niż pompa stanie, chyba, że ktoś wie jak oszukać czujnik wirtualny, wówczas da się do takiego stanu to doprowadzić, ale w każdym innym przypadku prędzej elektronika przerwie prace.