Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

esp8266 automatyczne wyłączenie wody w domu

doopa 28 Sep 2020 14:19 978 14
Testo
    doopa
    Level 13  
    Witam,
    Buduję sobie smart dom :) w oparciu o Domoticza w którym mam między innymi czujniki zalania.
    Postawiłem zrobić system oparty o esp8266, który:
    będzie zliczał zużycie wody
    będzie odcinał wodę od budynku

I tutaj moja prośba o polecenie
    licznika zużycia wody/przepływomierza z możliwością impulsowego zliczania
    zaworu elektromagnetycznego (i tutaj proszę o opinię czy NO NZ czy może taki co się zamyka jak jest impuls i otwiera też na impuls)

ESP podpięty do powyższych sprzętów i zintegrowany z domoticzem.
    Jeśli zadziała czujnik zalania odetnie wodę.
    jeśli wykryje w dziwnej porze zużycie wody ponad normę (czyli 1 wannę) zamknie wodę
    jeśli nikogo nie będzie w domu i nie będzie chodziła pralka lub zmywarka zamknie wodę ;)
    może macie jeszcze jakieś pomysły...
    pozdrawiam
  • Testo
    User removed account
    Level 1  
  • Testo
    p4v3u
    Level 27  
    pier wrote:
    Zawór taki polecają.

Kupiłem to do testów i fajnie wygląda, jest względnie cichy i ma sporo siły.
    doopa
    Level 13  
    KrzysztofS wrote:

Na foto jest wersja na 230V ja mam opcje na 12V. Bezawaryjne i dostępne od ręki w kraju.Na niego podajesz napięcie i się zamyka. Po zamknięciu staje. Jest krańcówka w środku. Na drugi pin napięcie i się analogicznie otwiera. A wada, trochę brzęczy podczas pracy :P

Ile ma przewodów do sterowania i zasilania?
    U mnie problem bo będę musiał specjalnie do niego zasilanie 12V robić, ale wygląda ciekawie.
    pozdrawiam
    p4v3u
    Level 27  
    Mój na 12v ma 2 - odwracanie polaryzacji daje obrót w 2gą stronę
    User removed account
    Level 1  
    Erbit
    Level 41  
    KrzysztofS wrote:
    Witam od lat mam taki zamontowany w domu i działa :P Ten Chiński słabo wygląda.
    ...

"Ten chiński" ma jeszcze WiFi i Tuyę - czyli ma na pokładzie Esp8266 i można tam wgrać także Tasmotę. To idealne rozwiązania dla automatyki i Domoticza.

Poza tym nie wymaga prac hydraulicznych i zakręcania głównego zaworu gdyż jest to nakładka na istniejący zawór.

Można go również zastosować na zawór gazowy.
    User removed account
    Level 1  
    Erbit
    Level 41  
    KrzysztofS wrote:
    ... Aż normalnie pałka mięknie jak patrzę na to mocowanie :P

Nikt nie nakazuje Tobie tego kupować. Masz własny rozum i masz wybór. Możesz sobie kupić taki, na widok którego pałka będzie Tobie twardniała :P

KrzysztofS wrote:
    ... Ulatnia mi się gaz nie ma mnie w domu a tu zaworek akurat przekręca się w bok zamiast zamknąć zawór .... Bo był kłopot zrobić jakiś profesjonalny uchwyt np. skręcany na śruby.

Nie używałeś to nie opisuj bzdur. Zapewniam Cię, że poprawnie zapięta opaska a wcześniej odpowiednio wygięty (wyprofilowany) uchwyt, w który wchodzi opaska nie powoduje takich objawów jak opisałeś, za to takie rozwiązanie powoduje, że uchwyt napędu pasuje na wszystkie "standardy" i rozmiary rur czyli jest uniwersalne oczywiście w pewnym zakresie.

Jak pisałem - do niczego Cię nie namawiam.
    doopa
    Level 13  
    Powiem tak :) na razie wybrałem rozwiązanie prowizoryczne i mam nadzieję że ta prowizorka nie będzie na lata.
    A wszystko zależy tak na prawdę od licznika który ma wyprowadzone kabelki z możliwością zliczania impulsów.
    Bo jak go kupię to wtedy konieczne będą zmiany w instalacji i możliwość zamontowania profesjonalnego zawroru.

możecie polecić licznik/przepływomierz?
    pozdrawiam
    Erbit
    Level 41  
    doopa wrote:
    ... ale nie wiem jak w esp ogarnąć wzór :) F=5*Q {Q=[L/m] F=[Hz]} żeby liczył mi litry :)

Lejesz wodę do wiadra, liczysz impulsy. Po nalaniu sprawdzasz ile nalałeś i masz gotowy przelicznik (dzielisz ilość zliczonych impulsów / ilość odmierzonej wody).

[edyta]
    Piętro wyżej w opisie:
    Quote:
    Przelicznik objętościowy: 225 imp/L ±10%

Używam tańszych, plastikowych z turbinką wewnątrz. Ich dokładność nie powala. Zresztą w cytowanym przez mnie fragmencie wyraźnie podają "±10%".
    ber_and
    Level 1  
    doopa wrote:
    Podbijam pytanie :)
    szukam licznika impus/litr minimum
    myślę o przepływomierzu .......................... ale nie wiem jak w esp ogarnąć wzór :) F=5*Q {Q=[L/m] F=[Hz]} żeby liczył mi litry :)

Witam Kolegów
    Poszukuję podobnego wodomierza, ze zliczaniem zewnętrznym impulsów. Niestety podany link już nie działa. Planuję wykorzystać ten wodomierz do kontroli podlewania ogrodu. Nie musi być zbyt dokładny (+-10% powinno wystarczyć) Raczej liczy się trwałość i przyłącza hydrauliczne na gwint. Plastikowe gadżety spotykane w sieciach handlowych nie są dla mnie właściwym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam
    Andrzej