Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aledia rozpoczyna produkcję diod LED GaN-on-Si w Grenoble do 2022 roku

ghost666 29 Sep 2020 09:19 678 0
phoenixcontact
 • Aledia rozpoczyna produkcję diod LED GaN-on-Si w Grenoble do 2022 roku
  Aledia, firma projektująca i produkująca diody LED nowej generacji w technologii 3D do zastosowań w wyświetlaczach, ogłosiła zamiar budowy nowego zakładu produkcyjnego w Champagnier, w aglomeracji Grenoble. Plan zakłada rozpoczęcie produkcji do 2022 roku. W globalnej walce producentów diod LED o obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności świetlnej Francji od dawna nie ma. Aledia spodziewa się zmiany tej sytuacji, twierdząc, że technologia WireLED dzieli cenę jednego lumena przez dziesięć, jednocześnie poprawiając wydajność oświetlenia.

  Pod koniec 2019 roku Aledia zainwestowała 20 milionów euro w zakład badawczo-rozwojowy o powierzchni 4000 metrów kwadratowych w Échirolles, niedaleko Grenoble, aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe i szybko dostosować swoje produkty do specyfikacji klientów. Dziś startup robi kolejny krok w kierunku masowej produkcji, tworząc zakład produkcyjny LED o powierzchni 52 000 m². Oczekuje się, że w ciągu 4 lat stworzy 550 nowych miejsc pracy, a początkowa inwestycja kosztować będzie 140 mln euro.

  Aledia, wyodrębniona z laboratoriów CEA-Leti w 2011 roku, opracowuje i produkuje diody LED oparte na architekturze 3D z wykorzystaniem nanoprzewodów z azotku galu na krzemie (GaN-on-Si). Diody LED firmy Aledia są produkowane na standardowych 8-calowych (200 mm) podłożach krzemowych, a proces jest skalowalny do 12-calowych (300 mm) podłoży krzemowych. Większość producentów LED stosuje 6-calowe podłoża szafirowe. Podejście Aledia znacznie obniża koszty produkcji firmy.

  Firma twierdzi, że jej technologia 3D LED zapewnia wysoką jasność (do x1000 dzisiejszej jasności przeciętnego ekranu), wysoką rozdzielczość, niski pobór mocy i ekonomiczne wyświetlacze. Wszystko to to kluczowe parametry w wielu istniejących i przyszłych aplikacjach wyświetlaczy mobilnych, w tym w laptopach, tabletach, telefony komórkowe, rzeczywistość rozszerzona/wirtualna (AR / VR) i inteligentne zegarki. Technologia WireLED firmy Aledia jest oparta na ośmiu patentach będących własnością Leti.

  W grudniu 2019 roku Aledia i TowerJazz ogłosiły partnerstwo na rzecz rozwoju opisanego procesu, aby wprowadzić technologię nanodrutów GaN do technologii LED firmy Aledia i do komercyjnej produkcji seryjnej. Ten rozwój jest oparty na własności intelektualnej Aledia i korzysta z usług optymalizacji transferu i rozwoju procesów TowerJazz. Aby wesprzeć swoją działalność i projekty, Aledia zebrała ponad 38,4 miliona euro w dwóch rundach finansowania w 2012 i 2015 roku oraz 30 mln euro w rundzie finansowania C w 2018 roku, z Intel Capital jako nowym inwestorem. Aledia była także jednym ze 123 startupów o dużym potencjale, które zostały wybrane w ramach programu La French Tech 120 i skorzystały z dedykowanego programu akcelerowanego.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/aledia-to-start-gan-on-si-led-production-in-grenoble-by-2022/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11792 posts with rating 9936, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • phoenixcontact