Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Siłowniki elektryczne - jaki wymiar śruby pociągowej?

5050piotr 29 Sep 2020 21:37 906 10
Testo
 • #1
  5050piotr
  Level 11  
  Witam, kupiłem portalu aukcyjnym siłownik bez nazwy (18", 12V) o sile jak pisze w opisie 300kg. Oto on:
  Siłowniki elektryczne - jaki wymiar śruby pociągowej?
  Nic na nim nie pisze, ale całkiem podobne mają nalepkę Super Power Jack Czy ktoś go może rozbierał, interesuje mnie rozmiar śruby pociągowej - średnica i rodzaj gwintu, bo sam siłownik jest bardzo filigranowy.
  Drugie pytanie dotyczy tego samego, tzn, śruby, ale z siłownika FAAC 414. Siłownik jest popularny, to pewnie mimo problemów z rozbiórką, ktoś go rozebrał?
  Z góry dzięki za pomoc
  Pozdrawiam
 • Testo
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Sam zmierz - rozebranie go na tyle, żeby zsunąć osłonę to odkręcić 1 śrubę. Pomiar innego może mylić bo są różne wersje prędkości - i co za tym, o różnych skokach gwintu.
  W 414 do wymiany jako część zamienna idzie komplet śruba z tłokiem i założoną rurą osłonową.
  Coby wykręcić tłok ze śruby dla samodzielnego dorobienia nakrętki - musisz zdjąć główkę tłoka - rozwiercasz zapouktowania, zeszlifowujesz zatoczenie przy samej główce i masz. Dla założenia z powrotem - albo na śruby zamiast zapunktowań, albo spawanie.
  Samej teflonowej nakrętki nie dostaniesz bo jest fabrycznie odlana w tłoku a nadlewy służą jako bezpiecznik - w razie strzału w skrzydło śruba wyskakuje z tłoka zrywając się w konkretny sposób i nie niszcząc reszty mechanizmu. Jeśli śruba wyskoczyła z tłoka w całości - jest opcja założenia jej z powrotem i zamocowania śrubami z płaskim łbem.

  Opis rozbierania z fotkami : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16975021#16975021
 • Testo
 • #3
  5050piotr
  Level 11  
  Dzięki za chęć pomocy, ale niewiele mi pomogłeś. Parametry śrub pociągowych tych dwóch siłowników nie są mi potrzebne do ich naprawy, czy hobbystycznej rozbiórki. Mam tego nonamowego (?!) Powej Jacka i nie mam FAACa 414, a chcę po prostu porównać ich istotny element jakim jest śruba pociągowa. Chcę ustalić jak się ma ten pierwszy do FAACa, bo ceną różnią się prawie 4 krotnie, a bardziej lub mniej wiarygodne wyszukane w necie dane podają ich zbliżoną siłę uciągu: Power Jack od 100 do 300, a FAAC 350kg.
  Mając wymiary śrub i rodzaj gwintu mógłbym w miarę doklanie obliczyć chociaż wytrzymałość ich śrub.
  Dalej czekam, aż ktoś mi powie jaki jest gwint w FAAC 414. Przecież to podobno najbardziej popularny siłownik świata ;) i nikt nie widział śruby?

  Pozdrawiam
 • #4
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Tu zbytnio nie ma co porównywać, nie chodzi nawet o śrubę, te super power itd nie nadają się do bram zwłaszcza wersja 12V. Silniki się mocno grzeją, magnesy się odklejają, szczotki rozsypują do tego siłowniki bardzo wolno się poruszają.
 • #5
  5050piotr
  Level 11  
  Mam już wymiar śruby w Power Jacku, otrzymałem w ciągu 3 godzin od wysłania maila; być może dostałbym to w 3 minuty, ale w mailu źle opisałem posiadany typ - firma PowerJackMotion produkuje kilkadziesiąt typów siłownikow, z których my w Polsce jak mi się wydaje znamy jeden, bo tylko ten typ ktoś importuje. Poza tym formalnie tajwański producent sprzedaje to jako siłownik do ustawiania anteny (Satellite Dish Actuator/Regular Duty Actuator). Więc jest to gwint trapezowy 14x4. Z tej informacji jestem zadowolony, bo to kawał śruby, wg normy siła pociągowa takiej śruby to ca 7kN, czyli śruba jest tu mocnym elementem. Mam też informację o nakrętce wykonanej z nienazwnego tworzywa: jej długość i luzy są dobrane do roli jaką pełni w tm napędzie. To na razie tyle.
  Mam jeszcze uwagę nieco OT, modne i trendy jest o chińskich wyrobach mówić z przymrużeniem oka - jak przejrzałem stronę producenta tych Power Jacków i zobaczyłem asortyment produkcji, to daj nam Panie u nas takie biznesy.
  Pozdrawiam
 • #6
  yarpen86
  Level 25  
  Witam,

  To nie chodzi o przymrużanie oka bo chińskie, jestem pewien, że to świetne siłowniki... do anten, tak jak producent deklaruje. Bo do bram to się średnio nadają, do wad opisanych przez kolegę kood,
  dodałbym jeszcze brak rozryglowania awaryjnego (poza odkręcaniem śruby mocującej siłownik), oraz w większości wypadków konieczność fabrykacji uchwytów do słupka i bramy we własnym zakresie.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może i asortyment wielki, ale jakość tworzyw... . Do wad dorzucę prędkie wycieranie tej z "nieznanego tworzywa" gwintowanej tulei (do tego stopnia - że jak dobrze poszukać - tu na forum było kilka opisów przeróbek - od dotaczania z brązu samej tulei aż do wymiany całego zespołu - śruba trapezowa - nakrętka na elementy przemysłowe - to już sztuka dla sztuki DIY bo koszt czéści był większy od kosztu siłownika). Dorzucę jeszcze wycieranie plastikowych zębatek przekładni (mam do dziś siłownik od anteny satelitarnej Technisat, niemal identyczny zewnętrznie z SPJ i w nim, oprócz ostatniej zębatki odbiorczej wszystkie są metalowe) - i sądząc po sporej liczbie postów - czas życia takiego siłownika w zastosowaniu bramowym to circa about - 2 lata, sugeruję porównać z (jeszcze nie najwyższych lotów) Nice Wingo - ostatnio miałem pierwszą naprawę 15-letniego WG4000...
  Tekst z pierwszego postu zrozumiałem jako pytanie o sposób rozebrania Faaca....
 • #8
  lamerb
  Level 25  
  A ja ten wątek odbieram jako kryptoreklamę PJ :evil:
  Wymiary śruby kompletnie nic nie znaczą. Liczy się materiał i precyzja wykonania.

  Tutaj też śruba niczego sobie ;)
  https://youtu.be/3jiPUpLMUoY?t=2073
 • Helpful post
  #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  W Faacu jest gwint trapezowy, 17x3x4,4 - skok 13,6 mm (b.duży skok- gwint tzw wielowchodowy - dokładnie 3-krotny). Czyli śruba ma podobną szerokość nitki gwintu jak SPJ, za to 3 mm większą średnicę. Ale należy wziąć jeszcze pod uwagę, że długość nakrętki (tulei z gwintem) w tłoku SPJ to ok. 1,5cm, a w Faacu ta nakrętka ma niemal 6 cm długości.
 • #10
  5050piotr
  Level 11  
  @kotbury
  dzięki za informację, w tej sytuacji nie ma sensu donywanie jakichś obliczeń. Jeśli chodzi o gwint na śrubie FAACa, to IMO i tak nie będzie łatwo trafić na gotowca z jakimiś gotowymi obliczeniami wytrzymałościowymi, bo gwint jest poza normą DIN 103. Co do nakrętki, to sprawa jasna, koszt brązowej jest niebotyczny, a poliamidowej (teflonopodobnej) niewiele mniejszy. Na razie dla swojego projektu pojadę na tym co fabryka Power Jacka dała, a w międzyczasie może znajdę jakiegoś tańszego producenta nakrętek brązowych.
  Już poza tematem, napisałem do PJ maila z pytaniem o różnice tego co mam, czyli tego siłownika do anten w wersji "Economy" do identycznego z wyglądu ich produkcji, mającego jednak w nazwie "Heavy Duty", bo taki dojrzałem na ich stronie.

  Dodano po 16 [minuty]:

  lamerb wrote:
  A ja ten wątek odbieram jako kryptoreklamę PJ
  Tak, reklamuję firmę Power Jack Motion z Hongkongu oraz kilka innych, produkujących wyrafinowane technicznie przedmioty, które importowane są do Polski, bo widocznie ich produkcja nas przerasta. Są to m.in.
  Siłowniki elektryczne - jaki wymiar śruby pociągowej? stalowe kliny do rozłupywania drewna po 65 zł za kpl,
  Siłowniki elektryczne - jaki wymiar śruby pociągowej? gwoździe papiaki (7zł/kg, które jeszcze 50 lat temu klepał w garażu rzemieślnik
  Siłowniki elektryczne - jaki wymiar śruby pociągowej? i takie plastikowe jajca po 2,50 zwane śmigusówkami.
  Wchodzisz w ten interes?