Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogranicznik przepięć a ogranicznik mocy

30 Sep 2020 10:07 483 4
  • Level 1  
    Witam,

W karcie katalogowej ogranicznika typu T1+T2 podane jest, że maksymalne jego zabezpieczenie wynosi 160 AgL. Z tego co wyczytałem ograniczników nie powinno się zabezpieczać wyłącznikami nadprądowymi, ponieważ nie wytrzymują one całki joula występującej przy przepływie prądu piorunowego. Zastanawiam się jak to jest z ogranicznikami mocy, gdyż zazwyczaj w przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że ograniczniki zabezpieczone są przez wkładki bezpiecznikowe rozłącznika izolacyjnego w rozdzielnicy licznikowej które są poprzedzone ogranicznikiem mocy natomiast nigdzie nie znalazłem informacji na temat dopuszczalnego Iimp jakie taki ogranicznik mocy może przenieść.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand

• Level 32  
    Może szukasz tylko wśród firm, które specjalnie nie podają tego parametru, bądź typów ograniczników przy których się tego konkretnego parametru nie podaje?
  • LegrandLegrand
  • Level 25  
    tomasz.el wrote:
    ...
    W karcie katalogowej ogranicznika typu T1+T2 podane jest, że maksymalne jego zabezpieczenie wynosi 160 AgL. Z tego co wyczytałem ograniczników nie powinno się zabezpieczać wyłącznikami nadprądowymi, ponieważ nie wytrzymują one całki joula występującej przy przepływie prądu piorunowego. Zastanawiam się jak to jest z ogranicznikami mocy, gdyż zazwyczaj w przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że ograniczniki zabezpieczone są przez wkładki bezpiecznikowe rozłącznika izolacyjnego w rozdzielnicy licznikowej które są poprzedzone ogranicznikiem mocy natomiast nigdzie nie znalazłem informacji na temat dopuszczalnego Iimp jakie taki ogranicznik mocy może przenieść.

Zastanawiasz się po cichu, ale głośno nie podajesz ważnych dla twoich wątpliwości informacji. Domyślam się, że myślisz o przyłączu energetycznym z połączonymi w szereg ogranicznikiem mocy i rozłącznikiem izolacyjnym.
    Jeśli tak, to zapewne wkładki bezpiecznikowe rozłącznika izolacyjnego są mniejsze od 160A.
    Warunek zabezpieczenia ograniczników jest więc spełniony.
    A ogranicznik mocy ma typowo minimum 6kA prądu zwarcia, co wystarczy, bo poprzedza go rozłącznik izolacyjny o prądach zwarć min. 63kA.

pozdrawiam
  • Level 33  
    Pokaż co to za ogranicznik. Jeśli nie jest na iskiernikach, to nie jest T1.
  • Level 42  
    Jan_Werbinski wrote:
    Pokaż co to za ogranicznik. Jeśli nie jest na iskiernikach, to nie jest T1.
    Mowa jest o ograniczniku mocy,nie o ograniczniku przepięć.