Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec dwufunkcyjny Vaillant VUW PL 240/2-3 R1 - komora spalania

Awró 30 Sep 2020 10:44 1614 8
    Awró
    Level 3  
    Czy piec dwufunkcyjny Vaillant VUW PL 240/2-3 R1 ma zamkniętą komorę spalania? Jeśli to nie zależy od modelu, to jak to sprawdzić? Gdzie szukać informacji?
    ROWE
    Level 34  
    Poznajemy m.in. że nie ma wentylatora, nie ma rury komina symetrycznego, nie jest kondensacyjny....
    Ten jest z otwartą komorą spalania.
    BUCKS
    Level 39  
    w przypadku Vaillanta i tej serii zamknięta komora zakodowana jest w symbolu modelu.
    VUW oznacza kocioł 2-funkcyjny (1-funkcyjny miałby symbol VU)
    240 oznacza moc i rodzaj komory spalania.
    24 oznacza moc maksymalną, czyli 24kW,
    0 to otwarta komora spalania (zamknięta komora spalania miałaby cyfrę 2).
    Tylko to jest stara generacja kotłów, więc wybór był między otwartą (Atmo) i zamkniętą (Turbo) komorą spalania ale nie były to kotły kondensacyjne.
    ROWE
    Level 34  
    2-3 = ? wersja płyty głównej
    R1 = ? wersja wyświetlacza
    kz61
    Level 25  
    /2-3 R1. 2 to generacja kotła. Dwójka nie miała jeszcze magistrali bus, pojawia się dopiero w trójce.
    3 to rodzaj wykonania. Trójka to wersja "bieda", piątka to standard. Przykładowo model TEC. Trójka- mały wyświetlacz, wymiennik dolny 11 płytek, brak czujnika temp cwu, uproszczony zespół gazowy (kryza na wylocie). Piątka- duży wyświetlacz, wymiennik 19 płytek, jest czujnik cwu, zespół gazowy z programową regulacją min/max. Inne firmy też mają taką politykę i w przypadku jednego modelu produkowane są 2 lub 3 wykonania.
    R1 to kolejne modyfikacje w obrębie danego modelu.
    ROWE
    Level 34  
    Pytania z #4, było poniekąd prowokacyjne, bo:
    Gdzie te wszystkie informacje odnośnie kodowania Vaillant (po znaku ukośnika "/" ) są usystematyzowane, czy tj. kwestia analizy, domysłów, porównań, praktyki, czy uznaniowości f-my?
    Może do tego jest jakiś klucz?
    Czy Koledzy mają taką wiedzę?
    kz61
    Level 25  
    Oznaczenie rodzaju kotła:
    0 Atmosferyczne
    1 Zewnętrzne urządzenia ścienne
    2 Turbo
    3 Z modulacją i regulacją lambda lub VMC
    4 Atmosferyczne z redukcją NOx
    5 Turbo z redukcją NOx
    6 Kondensacyjne
    7 Kondensacyjne ze wspomaganiem katalitycznym
    BUCKS
    Level 39  
    kz61 wrote:
    Piątka- duży wyświetlacz, wymiennik 19 płytek, jest czujnik cwu

Moja "5" ma mały wyświetlacz, dopiero R3 miała duży wyświetlacz.
    Wymiennik fabrycznie był 12 płytowy i w ramach własnego moda montowałem 20 płytowy.
    Czujnika c.w.u. fabrycznie nie było ale po serii prywatnych testów i z dostępem do katalogu części zamiennych ustaliłem, że płyta obsługuje taki czujnik, więc go kupiłem w serwisie i samodzielnie zamontowałem.
    W efekcie mam wskazania temperatury pod kodem D.3, czego wcześniej nie było i podniósł się komfort c.w.u. Teraz już się do tego przyzwyczaiłem i jest to dla mnie standard ale pamiętam, że z c.w.u. było gorzej i nie wiem jak będzie jeśli w przyszłości pojawi się nowy kocioł 2-funkcyjny na fabrycznych bebechach ;)

ROWE wrote:
    Gdzie te wszystkie informacje odnośnie kodowania Vaillant (po znaku ukośnika "/" ) są usystematyzowane, czy tj. kwestia analizy, domysłów, porównań, praktyki, czy uznaniowości f-my?

jako amator i laik jak o sobie mówię to są to moje domysły i wnioski po analizie symboli znanych mi kotłów. Z racji, że mam atmosferyka to rozróżniałem podział na Atmo i Turbo, bo takie były za czasów kupna mojego kotła.

kz61 jako zawodowy serwisant/instalator posiada informacje z pierwszej ręki i nie musi się domyślać i analizować, czy szukać rozwiązań tak jak ja to robiłem ze swoim kotłem.
    W moim przypadku wymagało to trochę czasu itd. ale ja akurat lubię takie analizy oraz prace techniczne, więc poznawanie symboli, budowy kotła oraz jego modernizacja była dla mnie frajdą i pewnego rodzaju hobby :)
    ROWE
    Level 34  
    kz61 wrote:
    Oznaczenie rodzaju kotła:

... /3-3 M R1 ?