Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System sterowania ogrzewaniem do Vitodens 200 (problem z tem. w pokojach)

Jacek009009 30 Sep 2020 15:42 231 1
Legrand
    Jacek009009
    Level 1  
    To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich użytkowników.

Posiadam od niedawna kocioł Viessmann Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym . Steruję on ogrzewaniem podłogowym w całym domu na jednym obiegu. Na chwilę obecną próbowałem obiegi wyregulować ręcznie ale problem pojawia się w zimie gdy np. świeci słońce i salon nagrzewa się mocno od słońca a podłogówka ma sterowanie z piwnicy i tam jest chłodniej więc grzeje stale. Ustawiłem krzywą grzewczą, kilka razy była modyfikowana ale czasem salon nie do wytrzymania a łazienki zimne. Potrzebuję porady odnośnie rozbudowy systemu. Czy możecie mi polecić jakieś rozwiązanie.
    Zastanawiam się nad zakupem termostatów do poszczególnych pomieszczeń (mam wypuszczone przewody) i osprzętu potrzebnego aby działały:P ale kompletnie nie wiem co będzie do tego pasować. Czy ktoś może mi polecić jakieś rozwiązanie które ogarnie mi temperatury pomieszczeń tak aby piec działał prawidłowo z tą pogodówką i jednocześnie termostatami w pomieszczeniach?

Z góry dzięki za pomoc. Instalację będzie wykonywał instalator ale chcę rozeznać się w temacie sprzętu i systemu.

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Legrand
    ROWE
    Level 31  
    Jacek009009 wrote:
    problem pojawia się w zimie gdy np. świeci słońce i salon nagrzewa się mocno od słońca

W pozostałych pomieszczeniach, indywidualne zwykłe zawory termostatyczne winny to rozwiązać.

Jacek009009 wrote:
    Ustawiłem krzywą grzewczą, kilka razy była modyfikowana ale czasem salon nie do wytrzymania a łazienki zimne.

W regulatorze pogodowym nie można dowolnie eksperymentować nie mając o nim wiedzy.
    Dziś w nim zrobisz nastawy a niekiedy jego odpowiedz jest jutro.
    A w skrócie, regulator pogodowy to przede wszystkim zapewnia komfort użytkowania i winien być stosowany m.in. w inst. podłogowych - duża bezwładność cieplna.
    Wbrew pozorom przy błędnych nastawach może on nawet nie generować znaczących oszczędności, tylko zapewni wysoki komfort użytkownikowi.
    Tu jest coś za coś.
    Po za tym regulator pogodowy to skomplikowane urządzenie typu PID, (porcjonalno- całkująco- różniczkujący) wymaga wiedzy technicznej i jego poprawnego użytkowania.

Dlatego lepjej jego nastawy zlecić dobremu fachowcowi.
    On nauczy użytkownika poprawnej obsługi i zmian niektórych parametrów, aby były też i oszczędności a nie straty, z nastawy w nim wysokiego komfortu użytkowania inst. podłogowej, czy też przy produkcji c.w.u.