Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka Electrolux EDH13488GC - zaczęła słabo suszyć

30 Sep 2020 19:29 708 22
 • Level 2  
  Witam,
  Mam problem z suszarką Electrolux EDH13488GC zaczęła słabo suszyć, w środku panel jest cały zaparowany wodą, a po zdjęciu pokrywy pył, który miał trafiać do zbiornika na pył jest przyklejony dosłownie do wszystkiego.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 2  
  sprawdzę :)
  Dziękuję
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Kornelia15 wrote:
  zaczęła słabo suszyć, w środku panel jest cały zaparowany wodą, a po zdjęciu pokrywy pył, który miał trafiać do zbiornika na pył jest przyklejony dosłownie do wszystkiego

  Pora najwyższa na gruntowne czyszczenie urządzenia i to nie z wierzchu po łebkach, ale dokładnie, cały układ obiegu powietrza, zwłaszcza wymiennik ciepła.
  JAk już jest doprowadzona do etapu gdzie paruje cały panel to pora najwyższa zaprzestać jej użytkowania, nim zostanie ubity któryś moduł elektroniczny.
 • Level 11  
  Witam,
  Suszarka naprawiona? Mam ten sam problem
 • Home appliances specialist
  Najpewniej naprawiona, tylko za ciężko już było autorce napisać choćby zwykłe "dziekuje, pomogło" ...
 • Level 11  
  U mnie czyszczenie nie pomogło. Mam wrażenie że to brak czynnika. Wymiennik nie robi się zimny a powietrze w suszarce nie jest takie ciepłe jak kiedyś.
 • Home appliances specialist
  masz12 wrote:
  U mnie czyszczenie nie pomogło.

  Wymiennik z sprężarką wyjęty, czy czyszczony po wierzchu ?
 • Level 11  
  Do takiej operacji to już chyba serwis
  Wymiennik wyczyszczony bez wyjmowania myjką i jest czysty
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Guzik a nie jest czysty ;-) W ten sposób nie da się wyczyścić wymiennika który jest gęsty i niemal na głębokość całego urządzenia.

  Dla świadomości, tak wygląda wymiennik po rozebraniu wszystkiego, by do niego się dostać:

  Suszarka Electrolux EDH13488GC - zaczęła słabo suszyć

  Suszarka do rozebrania w klepki. Nie ma innego sposobu na czyszczenie wymiennika. Klapa serwisowa z przodu to zacny pic, tak by klient myślał, że może sobie czyścić wymiennik, a nie jak w rodzinie BSH, że dojścia nie ma. Tu dojście jest, ale i tak nic nie daje, bo wymiennik zapycha się cały.

  Generalnie robota nie należy do najprostrzych.
 • Home appliances specialist
  @mrice
  Dajesz radę to wyczyścić bez ściągania czynnika?
 • Home appliances specialist
  A po kiego grzyba czynnik ruszać ? To jest do czyszczenia zewnątrz a nie wewnątrz układu. Jest tylko sporo zabawy, żeby lamelek nie położyć jak lasu po tornadzie. Robota ręczna. Jakiekolwiek ciśnienia spowodują, że lamelki będą do czesania i prostowania przez kolejny tydzień, albo dwa.
 • Level 11  
  Rozebrana na części i wyczyszczona, a wymiennik był czysty tylko dookoła pełno. Inżynierom z elektrolux-a dałbym kopa za te przemyślenia nad konstrukcją.
  Wyczyszczone i dalej to samo. Jedno spostrzeżenie rurki z pomy od strony grzania na wejściu gorące na powrocie zimne, a chyba powinny mieć powyżej 50 stopni i to przesądza, że jednak albo mało czynnika albo pompa siada
 • Home appliances specialist
  Elux ma kiepską instalację, więc ubytek czynnika jest możliwy. Nie mniej tu już bez stacji dużo nie zrobisz.
 • Level 11  
  Pytanie czy jest sens bo jak się okaże, że gdzieś jest wyciek to klapa.
  Części wyjdą tyle co połowa nowej. czytałem w innym poście że wyszło 1800
  Ciekawe ile takie nabicie kosztuje ?
 • Home appliances specialist
  masz12 wrote:
  ile takie nabicie kosztuje ?


  Nabić to można komuś guza.
  Instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła można UZUPEŁNIĆ czynnikiem, (o ile zachodzi taka potrzeba) ale wcześniej należy zrobić przegląd, znaleźć powód ubytku czynnika (gaz pracuje w układzie zamkniętym), wyczyścić i osuszyć instalację gazową.

  A to ile kosztuje, to decyduje serwis bądź technik realizujący zlecenie a nie ludzie na "jakimś" portalu.
 • Home appliances specialist
  masz12 wrote:
  Pytanie czy jest sens bo jak się okaże, że gdzieś jest wyciek to klapa.

  W celu sprawdzenia układu trzeba go opróżnić i zostawić z próżnią pod manometrami, wówczas wyjdzie ewentualne szydło z wora. Może być również jakiś inny problem w układzie.

  masz12 wrote:
  Części wyjdą tyle co połowa nowej. czytałem w innym poście że wyszło 1800

  Jeśli się wymienia jak leci zamiast myśleć jak naprawić to na pewno.

  masz12 wrote:
  Ciekawe ile takie nabicie kosztuje ?

  Pytaj w lokalnych serwisach, każdy rejon kraju ma inne ceny. Szukaj ogarnietego serwisu który wie jak to zrobić.
 • Level 11  
  Diagnoza serwisu: słaba wydajność pompy ciepła. Tanio nie będzie :(
 • Level 2  
  Miałem dokładnie takie same objawy: wilgoć przy lamelach, resztki wody w pojemniku pod filtrami, mnóstwo kłaczki poza filtrem, niedususzone pranie, bardzo długie suszenie. Suszarka ma 5 lat.
  Akcja z problemami trwała z pół roku. Serwisanci nie pomogli. Sprawę sam rozwiązałem i rozwiązanie okazało się banalne.
  Najpierw wyczyściłem dokładnie lamele wykałaczką i odkurzaczem, ale nie na długo to wystarczyło (widziałem zdjęcie powyżej plus komentarz do niego, że niby takie czyszczenie nic nie da, ale to nieprawda. Jest to wlot powietrza, więc przy zapchanym wlocie powietrze nie dotrze dalej. Więc trzeba wlot oczyszczać okresowo odkurzaczem. Jednak to nie przyczyną, a skutek). W końcu wezwałem serwisanta, który płukał od tyłu, przelewał wodę ... Sporo kłaczków wypłynęło. Poprawa była krótkotrwała i niezbyt znacząca.
  Kolejny serwisant, przy okazji naprawy pralki, stwierdził, że trzeba zabrać na warsztat, rozebrać i kompleksowo wyczyścić. Tak doradził mu telefonicznie kolega, który się w tym specjalizuje. Ewentualnie można próbować samemu przepłukiwać.
  Kolejny raz sam płukalem i trochę kłaczków wylało się z wodą. W końcu żona stwierdziła, że suszarka bardzo długo suszy, czyszczenie jest upierdliwe, więc znów niechętnie pochyliłem się nad problemem.
  Wpadłem na proste rozwiązanie. Sprawdziłem odkurzaczem drożność filtrów. Wystarczy przytknąć rurę odkurzacza do filtra. Jeden przepuszczał powietrze, ale kłaczkowy wręcz blokował odkurzacz. Fakt, nie wymieniałem go od nowości. W sklepie Electroluxa była informacja, że filtry podlegają okresowej wymianie. Kupiłem nowy filtr za 106 zł (poza sklepem firmy, bo taniej i darmowa przesyłka). Teraz suszarka działa jak nowa! Wszystkie kłaczki zbierają się w filtrze, a nie na bokach i nie na lamelach. Nie trzeba czyścić lameli, bo kłaczki zostają w filtrze. Nie trzeba rozbierać suszarki do kompleksowego czyszczenia, jeśli okresowo wymienia się filtry. Wychodzi na to, że inżynierowie z Electroluxa dobrze zaprojektowali urządzenie i nie są tacy głupi. Problem jest za to z nieumiejętną obsługą i kiepskim serwisem.
 • Home appliances specialist
  Adamj112 wrote:
  Wszystkie kłaczki zbierają się w filtrze, a nie na bokach i nie na lamelach. Nie trzeba czyścić lameli, bo kłaczki zostają w filtrze. Nie trzeba rozbierać suszarki do kompleksowego czyszczenia, jeśli okresowo wymienia się filtry.

  Mało jeszcze widziałeś... a filtry jeżeli występują, to oczywiste, że podlegają wymianie, ale mało która suszarka je ma.
 • Level 2  
  Nie rozważamy tutaj co kto widział, więc komentarz niestosowny, niepotrzebny i w sumie nic nie wnosi.
  Ten model suszarki ma takie same filtry jak moja suszarka, a ja podałem proste rozwiązanie, gdy suszarka wydawałoby się że działa, ale nie suszy. Podstawą, jak zawsze, jest właściwa obsługa. Warto zajrzeć w instrukcję czego też nie lubię robić.
  Na forum szukałem rozwiązania mojego problemu, ale oprócz sugestii, aby wezwać serwis i że skomplikowana jest budowa kondensatora, nic nie znalazłem.
  Zanim wezwiesz fachowca sprawdź na spokojnie wszystko, a jego wizyta może nie będzie potrzebna. Nie stracisz kasy, czasu i nerwów.
 • Home appliances specialist
  Wnosi, z doświadczenia, 95% przypadków niedosuszań to właśnie zawalone wymienniki.
  Gdybyś opisał, ze twój przypadek był inny, to nie miał bym się czego czepiać, ale z twojej wypowiedzi wynika, że jak suszarka nie dosusza to a pewno nie jest to wymiennik, co wprowadzi potencjalnych czytających w spory błąd. Później taki Janusz się naczyta i będzie szedł w zaparte, ze wymiennika czyścić nie trzeba bo tak jeden na forum w internetach napisał. Inna kwestia, na forum bez urządzenia nikt diagnostyki pełnej też nie zrobi. Zwykle w ramach porad zaczyna się od typowych spraw.

  Teraz oddaje klientowi suszarkę po naprawie. Też poczytał w internetach, że jak nie suszy to wymiennik do czyszczenia. Rozebrał całość, wyczyścił i dalej nie suszyła. Rozebrał raz jeszcze pojechał z układem do znajomego chłodniarza, zrobili napełnienie i dalej nic. Finalnie okazało się, że uszkodzony był rozruch sprężarki, 5 minut roboty. To był właśnie przypadek z tych 5% tak jak twój... No i wygląda na to, że na kiepskich serwisantów trafiłeś...