Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk

rob447 30 Sep 2020 23:37 1110 13
Bosch
 • #1
  rob447
  Level 3  
  Witam.
  Potrzebuje wymienić łożyska w silniku odkurzacza Zelmer Meteor typ 1117.6 bo wyją ale przed odkreceniem tej nakrętki na wirniku trzeba chyba zdjąć tą metalową osłonę turbiny? Jeśli tak to jak ją zdjąć w tym modelu?


  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
 • Bosch
 • #2
  ToJestNick
  Level 31  
  Osłona jest na wcisk, zbijasz ją delikatnie młotkiem przez drewienko. Z drugiej strony osi wirnika masz nacięcie na klucz bodajże 8. Silnik prosty i przyjemny w serwisie.
 • Bosch
 • #3
  rnb_bolii
  Level 38  
  Witam. Wiele tematów z tym, tym... Poszukaj. To jest tylko nabite i trzeba delikatnie tępym płaskim narzędziem lekko bić w punkty gdzie widać wycięcia z czterech stron, po trochu ściągać.
  PS. Ja ostatnio popsikałem delikatnie tą krawędź wd-40("przegryzło sie" po parunastu minutach) i poszło dużo lepiej. Potem wyczyszczenie i nabicie na nowo. A i wyczyść dobrze silnik z tego marasu, ba! ten kielich też. Tam pełno drobinek kurzu. Tam przelatuje całe powietrze ssące.
  A zdjęcie łożysk to czasem nie taka prosta robota. Powodzenia.
 • #4
  rob447
  Level 3  
  Dzięki za odpowiedź. Ja mam trochę inny model chyba starszy (prod 12.96) niż te na forum.
  Jak zdjąć tą podstawę pod turbiną, która jest nieruchoma z łożyska? Od strony turbiny był seger, a od strony wirnika jest pierścień chyba sprężynowy bo jest wcięty w ścianki bo po zahaczeniu szpikulcem lekko się podgiął ale trzeba by było chociaż z jednej strony ze 4 jednocześnie podważyć i słaby dostęp, łatwo można zahaczyć o wirnik. Może jest jakiś prostszy sposób wyjęcia?

  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
 • #5
  grzeskk
  Level 34  
  A może wyjąć wirnik a łożysko do przodu się wyciska.
 • #6
  ToJestNick
  Level 31  
  Wirnik wyciśnij na sporym imadle. Nie wybijaj ;) Ewentualnie oprzyj na czymś twardym i swoim ciężarem naciśnij. Łożyska 608Z jak coś lub 608RS
 • #7
  rob447
  Level 3  
  @grzeskk - położyłem na rozwartym imadle i próbowałem wybić sam wirnik ale nie drgnęło a jak nie chciało wyjść to przyłożyłem dość solidnie (oczywiście przez drewno nakrętkę na gwincie) i nic, jeszcze mocniej na razie nie ryzykowałem.

  @ToJestNick - Niestety tak prosto nie wychodzi. Już próbowałem wcześniej wybijać :) j/w więc swoim ciężarem niestety też nie idzie. Ten "ośmio-zębny" pierścień można wcisnąć w jedną stronę bo w drugą się rozbiera o ścianki dlatego nie chce wyjść.
  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk

  Edit.
  Ty masz na myśli to samo co @grzeskk czyli żeby nie wyjmować tego pierścienia, a wycisnąć sam wirnik z tego łożyska na imadle, a później samo łożysko w stronę segera?
 • #8
  ToJestNick
  Level 31  
  Dokładnie, wyprasuj sam wirnik z łożyska, a potem na spokojnie wybijesz sobie łożysko nie bojąc się o uszkodzenie wirnika. Zresztą z tymi silnikami to na dwoje babka wróżyła. Remontowałem wczoraj jeden z rozwalonymi łożyskami. Wszystko super składane delikatnie. Odkurzył mieszkanie i samochód i padł. Smród spalenizny i wirnik padł.
  Moderated By TONI_2003:

  Cytuj selektywnie lub wcale gdy odpowiadasz po osobie cytowanej!

 • #9
  rob447
  Level 3  
  Sam wirnik przy dużej sile imadła nie chciał wyjść, więc odłożyłem sprawę bo nie miałem czasu kombinować, a nie chciałem zepsuć. Teraz zabrałem się za to i lepszej opcji nie było więc zaryzykowalem i wirnik wystrzelił z lożyskiem. Puścił ten 8-zębny pierścień, lekko wyszczerbilo w gnieździe ale na szczęście nie dużo.

  1. Jakiej firmy zamówić łożyska żeby to pochodziło tyle co fabryczne :D ? Zwykle czy z luzem c3?
  2. Te szczotki jeszcze by pochodziły chwilę ale jaknjuz rozegrane to wymienie. Czy mogę szczotki dobrać po rozmiarze i przylutować do wsuwki? Jeśli tak to jakiej długości powinny być?


  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
 • #10
  ToJestNick
  Level 31  
  Szczotki do wymiany, wystają mniej niż 1cm. Ja łożyska ładuję SKF 6082RS i nigdy nie było problemów ani zwrotów a trochę tego ludziom robiłem. Z tańszych to FŁT (jak Ci się uda dostać).

  Jak wsadzisz nowe łożysko zobacz czy nie obraca się w gnieździe bo np w bliźniaczym silniku 305,5 (dwuturbinowym) łożysko było wklejane.
 • #11
  rob447
  Level 3  
  Kupiłem dzisiaj łożyska które podobno były montowane w meteor 2 czyli NSK 608 Z3 - 608 DW - Indonezja. Zastanawiam sie jak je obrócić. Stroną z zielonym uszczelniaczem gumowym dać od strony zasysanego powietrza, a blaszane od strony wydmuchu?
  Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
 • #12
  ToJestNick
  Level 31  
  Raczej jest to bez znaczenia aczkolwiek ja dałbym gumą w stronę przeciwną do przepływu powietrza. Czyli blaszkami ,,do zewnątrz".

  Nie zapomnij wstępnie dotrzeć szczotek
 • #13
  rob447
  Level 3  
  Witam ponownie. Powiem Wam jaka była później historia tego odkurzacza.
  Odkurzacz w pełni działał ale wył głośno więc uznałem, że ma swoje lata i wymienię łożyska i szczotki. Pytałem się tutaj kilka rzeczy i wymieniłem więc łożyska i szczotki. Odkurzacz pochodził 2 odkurzania, w pewnym momencie był dziwny dźwięk jakby coś pluło i zaśmierdziało, został wyłączony. Po rozebraniu komutator był cały czarny i mocno iskrzyło po podłączeniu na krótko. Więc pomyślałem, że może przy wymianie uszkodził się wirnik (chociaż kilka razy już wymieniałem łożyska czy wirniki w elektronarzędziach i takiego problemu nigdy nie było). Kupiłem więc nowy wirnik, łożyska i szczotki. Szczotki takie jak wcześniej, wymiarowo identyczne, w sklepie mówiono że do zelmera ale innego modelu, że trzeba przelutować blaszki. Tak więc zrobiłem. Założyłem łożyska na nowy wirnik, szczotki, złożyłem wszystko. Silnik chodził normalnie, lekko iskrzyło jak poprzednim razem ale tym razem zrobiłem docieranie szczotek na niskich obrotach pumeksem. Przy niskich obrotach prawie zniknęły, robiłem to dość długo bo cały czas iskrzyło na wysokich obrotach. Po dłuższym czasie myślę, że lepiej już nie będzie. Włożyłem go co odkurzacza. Założyłem mu nawet układ "wolnego startu" żeby miał dobrze bo ten model nie miał regulacji prędkości. Teraz myślę, że powinno być wszystko OK. Odkurzał kilka razy i znowu w pewnym momencie zaczął chodzić jakby pluł i zaczęło śmierdzieć. Po rozebraniu znowu to samo, osmoliło komutator, wygląda jakby na jednej blaszcze komutatora lekko podskakiwały szczorki więc wirnik do wywalenia bo jest tyknięcie zawsze w tym samym miejscu. Po tej przygodzie obstawiam, że w oby przypadkach przyczyną są ujowej jakości szczotki, które po niedługim czasie rozmazywały się na komutatorze.

  Dodano po 2 [minuty]:

  ===

  Jeśli ktoś wie jaki dokładnie można silnik do tego odkurzacza dopasować to jeszcze dam mu ostatnia szansę. W tym odkurzaczu jest silnik 306.2, po wyjęciu z plastikowej obudowy ma około 13,4cm wysokości.
 • #14
  ToJestNick
  Level 31  
  Pisz na priv, mam kilkadziesiąt silników do zelmera