Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk

30 Sep 2020 23:37 504 11
  • Level 3  
    Witam.
    Potrzebuje wymienić łożyska w silniku odkurzacza Zelmer Meteor typ 1117.6 bo wyją ale przed odkreceniem tej nakrętki na wirniku trzeba chyba zdjąć tą metalową osłonę turbiny? Jeśli tak to jak ją zdjąć w tym modelu?

Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
  • Level 36  
    Witam. Wiele tematów z tym, tym... Poszukaj. To jest tylko nabite i trzeba delikatnie tępym płaskim narzędziem lekko bić w punkty gdzie widać wycięcia z czterech stron, po trochu ściągać.
    PS. Ja ostatnio popsikałem delikatnie tą krawędź wd-40("przegryzło sie" po parunastu minutach) i poszło dużo lepiej. Potem wyczyszczenie i nabicie na nowo. A i wyczyść dobrze silnik z tego marasu, ba! ten kielich też. Tam pełno drobinek kurzu. Tam przelatuje całe powietrze ssące.
    A zdjęcie łożysk to czasem nie taka prosta robota. Powodzenia.
  • Level 3  
    Dzięki za odpowiedź. Ja mam trochę inny model chyba starszy (prod 12.96) niż te na forum.
    Jak zdjąć tą podstawę pod turbiną, która jest nieruchoma z łożyska? Od strony turbiny był seger, a od strony wirnika jest pierścień chyba sprężynowy bo jest wcięty w ścianki bo po zahaczeniu szpikulcem lekko się podgiął ale trzeba by było chociaż z jednej strony ze 4 jednocześnie podważyć i słaby dostęp, łatwo można zahaczyć o wirnik. Może jest jakiś prostszy sposób wyjęcia?

Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk Zelmer Meteor typ 1117.6 - wymiana łożysk
  • Level 34  
    A może wyjąć wirnik a łożysko do przodu się wyciska.
  • Level 3  
    >grzeskk - położyłem na rozwartym imadle i próbowałem wybić sam wirnik ale nie drgnęło a jak nie chciało wyjść to przyłożyłem dość solidnie (oczywiście przez drewno nakrętkę na gwincie) i nic, jeszcze mocniej na razie nie ryzykowałem.

> ToJestNick - Niestety tak prosto nie wychodzi. Już próbowałem wcześniej wybijać :) j/w więc swoim ciężarem niestety też nie idzie.
    Ten "ośmio-zębny" pierścień można wcisnąć w jedną stronę bo w drugą się rozbiera o ścianki dlatego nie chce wyjść.

Edit. Ty masz na myśli to samo co grzeskk czyli żeby nie wyjmować tego pierścienia, a wycisnąć sam wirnik z tego łożyska na imadle, a później samo łożysko w stronę segera?
  • Level 31  
    rob447 wrote:
    >grzeskk - położyłem na rozwartym imadle i próbowałem wybić sam wirnik ale nie drgnęło a jak nie chciało wyjść to przyłożyłem dość solidnie (oczywiście przez drewno nakrętkę na gwincie) i nic, jeszcze mocniej na razie nie ryzykowałem.

> ToJestNick - Niestety tak prosto nie wychodzi. Już próbowałem wcześniej wybijać :) j/w więc swoim ciężarem niestety też nie idzie.
    Ten "ośmio-zębny" pierścień można wcisnąć w jedną stronę bo w drugą się rozbiera o ścianki dlatego nie chce wyjść.

Edit. Ty masz na myśli to samo co grzeskk czyli żeby nie wyjmować tego pierścienia, a wycisnąć sam wirnik z tego łożyska na imadle, a później samo łożysko w stronę segera?

Dokładnie, wyprasuj sam wirnik z łożyska a potem na spokojnie wybijesz sobie łożysko nie bojąć się o uszkodzenie wirnika..

Zresztą z tymi silnikami to na dwoje babka wróżyła. Remontowałem wczoraj jeden z rozwalonymi łożyskami. Wszystko super skłaane delikatnie.. Odkurzył mieszkanie i samochód i.. Umarł. Smród spalenizny. Wirnik padł.
  • Level 3  
    Sam wirnik przy dużej sile imadła nie chciał wyjść, więc odłożyłem sprawę bo nie miałem czasu kombinować, a nie chciałem zepsuć. Teraz zabrałem się za to i lepszej opcji nie było więc zaryzykowalem i wirnik wystrzelił z lożyskiem. Puścił ten 8-zębny pierścień, lekko wyszczerbilo w gnieździe ale na szczęście nie dużo.

1. Jakiej firmy zamówić łożyska żeby to pochodziło tyle co fabryczne :D ? Zwykle czy z luzem c3?
    2. Te szczotki jeszcze by pochodziły chwilę ale jaknjuz rozegrane to wymienie. Czy mogę szczotki dobrać po rozmiarze i przylutować do wsuwki? Jeśli tak to jakiej długości powinny być?

• Level 31  
    Szczotki do wymiany, wystają mniej niż 1cm. Ja łożyska ładuję SKF 6082RS i nigdy nie było problemów ani zwrotów a trochę tego ludziom robiłem. Z tańszych to FŁT (jak Ci się uda dostać).

Jak wsadzisz nowe łożysko zobacz czy nie obraca się w gnieździe bo np w bliźniaczym silniku 305,5 (dwuturbinowym) łożysko było wklejane.
  • Level 3  
    Kupiłem dzisiaj łożyska które podobno były montowane w meteor 2 czyli NSK 608 Z3 - 608 DW - Indonezja. Zastanawiam sie jak je obrócić. Stroną z zielonym uszczelniaczem gumowym dać od strony zasysanego powietrza, a blaszane od strony wydmuchu?