Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kondensatorów na płycie gł. - technika lutowania[?]

11 Paź 2005 13:43 15917 13
  • Poziom 2  
    Kolega poprosił mnie, żebym wymienił mu kondensatory w płycie głównej i natrafiłem na dziwny problem, nie jestem wstanie rozlutować punktów lutowniczych w płycie (MSI) cyna (czy inne lutowie) nie staje się płynna a raczej plastyczna. Lutownice nabyłem nową Pensol SL30CESD (chyba jedna z lepszych) temperatura jaką ustawiam to około 430 stopni.
    Myślałem, że lutownica nie trzyma temperatury, ale cynę ze szpulki topi szybko i sprawnie.

Mam w takim razie pytanie jak sobie poradzić, jak usunąć tę cynę ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    Jaką moc ma lutownica?Ja robię takie rzeczy Wellerką 70W i ustawiam 400 stopni.Fakt że trudno stopić cynę na ścieżkach o dużej powierzchni bo dobrze odprowadzają ciepło ale da się ,można sobie pomóc dokładając cyny do punktu lutowniczego żeby poprawić kontakt termiczny grota z punktem ,wtedy o wiele szybciej się topi.Po tym trzeba wyjąć końcówki kondensatora i odessać cynę z otworu.Najlepiej na wylot czyli jedną stronę grzejesz a z drugiej strony płyty odsysasz.Jednak te 70W lutownicy to minimum ,jak miałem Wellerkę 40W to nie dawało rady...
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A nie są to przypadkiem luty bezołowiowe?? ja najpierw zalutowuje punkty normalną cyną a puźniej dopiero używam rozlutownicy.. szybciej i łatwiej się wysysa cyne.. co do lutownic ja używam tego http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?isbn=DL-SC-7000Z
    odsysanie cyny odsysaczem.. ech.. druga sprawa że laminaty płyt głównych konstruowane są tak żeby dobrze odprowadzać ciepło.. więc moze być tak że twoja lutownica a właściwie grot ma za małą pojemność cieplną i cyna po prostu się nie nagrzewa
  • Poziom 37  
    Luty bezołowiowe dopiero się zaczną ,na razie płyty są lutowane stopem SnPb.Ale dokładanie zwykłego tinolu przy odsysaniu faktycznie pomaga.
  • Poziom 11  
    Lutowanie bezołowiowe już jest i coraz więcej firm je stosuje, tym bardziej, ze od połowy przyszłego roku nie będzie można stosować lutowania SnPb.
  • Poziom 37  
    Raczej nie dotyczy jednak płyt 2-3 letnich... a w takich wymienia się elektrolity bo nawet roczne są na gwarancji i się je reklamuje a nie naprawia.
  • Poziom 2  
    Lutownica ma około 48W mocy. Próbowałem dolutować cyny, ale robi się kulka z dodatkowej cyny (coś jak zimny lut). Niestety nie posiadam odlutownicy więc będę musiał poszukać końcówki odsysacza i chyba spróbuję rozlutować to jakąś starą radziecką lutownicą (60W), transformatorową (75 W - 100 W) wolałbym nie dotykać płyty głównej. Jeżeli są jeszcze jakieś pomysły będę wdzięczny.
  • Poziom 21  
    Lutowanie obecnych plyt glownych to faktycznie udreka ale jak musze wymienic kondensatory to zabezpieczam okolice wokol punktow lutowniczych papierem samoprzylepnym tak aby nie udziabac sciezki rozgrzanym grotem. Pomaga tez dodanie roztopionej cyny.
  • Specjalista elektronik
    Jak się robi kulka z dodatkowej cyny, to znaczy, że lut jest czymś pokryty (np. lakier bezbarwny).

Ciekawi mnie jak będzie z trwałością lutów bezołowiowych, cyna jest trwała w temperaturze pokojowej,
    ale w nieco niższej rekrystalizuje (z metalu zmienia się w półprzewodnik) - tzw. trąd cynowy - wszystko
    co jest zrobione z cyny rozsypuje się przy tym w proszek. Trzeba będzie uważać na temperaturę...
  • Poziom 37  
    Spoiwo bezołowiowe to nie jest czysta cyna więc trąd nie powinien go dotyczyć.Gdyby tak było to bezołowiowa elektronika nie przetrwałaby pierwszych przymrozków.Zdaje się że w skład takiego stopu wchodzi oprócz cyny bizmut i srebro.
  • Spec od drukarek
    TheTomb napisał:
    ....... Jeżeli są jeszcze jakieś pomysły będę wdzięczny.

Witam ! pisałem o tym co prawda na forum w dziale "Komputery Hardware" ale powtórzę: do kondziołków używam wyłącznie transformatorówki 75, a nawet 100W z drutem 1,5mm²(solomona włączam do drobniejszej roboty, z uwagi na to że kondensatory są montowane do szerokich ścieżek, grot solomona i podobnych lutownic zbyt szybko traci temperaturę ) - im szybciej wyciagniesz czy wlutujesz kondensator, tym mniej ucierpi na tym przelotka, grot przed zetknieciem z miejscem lutowania zawsze pokryj kalafonią, montaż czy demontaż 1 sztuki nie powinien Ci zająć więcej niż 0,5min.Jeśli masz problem z ponownym umiejscowieniem kondensatorów, to najpewniej ich wyprowadzeniania nie trafiają w przelotki, dlatego przelotki od strony wierzchniej płyty możesz sobie przygotować, przed wlutowaniem kondensatorów-za pomocą plecionki, odessij cynę z każdej przelotki tak by powstało w niej wgłębienie-jesli teraz w nich oprzesz wyprowadzenia kondziołka i podgrzejesz przelotki od spodu - na przemian raz jedną, raz drugą- popychając jednocześnie kondensatorek-wskoczy ci na miejsce w czasie nawet krótszym niż podałem (10-15sek)- 3-5podgrzań.
    Groty wymieniaj zanim się przepalą! jeśli uszkodzonym grotem (przepalonym) zamkniesz na płycie jakiś obwód, to wiadomo co się może stać.Dodam że naprawami tego typu param się od 6-u lat, nie uszkadzając naprawianego sprzętu, wraz ze mną w firmie w której pracuję stosują powyższą metodę jescze 3osoby naprawiając czasem po kilka sztuk dziennie (płyt głównych)
    Odsysania cyny całkowicie z przelotki nie polecam-strataczasu i niepotrzebne dodatkowe przegrzewania płyty, oczywiście wyprowadzenia kondensatorom przed wlutowaniem odpowiednio skracam.
    Powodzenia.
  • Poziom 37  
    W zasadzie nie powinno się lutować elektroniki transformatorówką ale znam ludzi którzy lutowali scalaki SMD transformatorówką z konieczności na długo zanim były dostępne odpowiednie narzędzia do tego celu.Grunt to wypraktykowana metoda ,jeśli się ją opanuje to można robić nią to co jest niespecjalnie zalecane.Ja przyznam się że w domu ,gdzie nie mam Wellerki a muszę np. wymienić kondensatory w płycie też robię to transformatorówką.Idzie o tyle łatwo że dość szybko cyna się topi bo grot ma wysoką (dla drobniejszych ścieżek za wysoką) temperaturę i przy ostrożnym i wprawnym lutowaniu można dobrze to zrobić ,na tyle że po zmyciu kalafonii nie widać co było lutowane fabrycznie a co naprawiane.
  • Poziom 18  
    musisz uważać też aby nie usunąć/uszkodzić tulejek w otworach lutowniczych, łączą pare warstw
  • Poziom 11  
    Jestem po lutowaniu kondensatorów na płycie głównej, jednak płyta się zawiesza...tak myślę ze pewnie uszkodziłem te tulejki łączące warstwy płyty:/ Chyba ze to może być coś innego ... jeśli ktoś ma doświadczenie w takich przypadkach proszę o pomoc