Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer"

mariuszml 01 Oct 2020 13:37 1620 35
    mariuszml
    Level 11  
    Potrzebuję pomocy w identyfikacji urządzenia jak na załączonych zdjęciach .

Do tego urządzenia (regulator tyrystorowy ? transformator tyrystorowy ?) wchodzą przewody siłowe i zmniejszane jest w nim napięcie z 360~420 na 200~230.
    Jest to stosunkowo lekka puszka zbudowana bodajże na tyrystorach i niższe napięcie uzyskiwane jest przez obcięcie sinusoidy napięcia wejściowego.

Napięcie wychodzące (zmienne) z kolei zasila przetwornicę serwo napędu elektrycznej maszyny wytrzymałościowej.
    Czy ktoś może wie gdzie u nas można dostać ekwiwalent tego "intelligent servo transformer'a" i jak toto fachowo nazwać po polsku ?
    http://www.sano-sano.com/Product-detail-id-12.html

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer" Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer"
    mariuszml
    Level 11  
    Tak wiem że są klony podobnych urządzeń dostępne na aliexpress'ie
    Link

ale w tym przypadku zależy mi na czasie dlatego szukam czegoś w Polsce. Jak nie znajdę to będę sprowadzał z Chin.
    Tyle że nadal nie wiem jak to po ludzku nazwać.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Obawiam się że to nie jest popularne urządzenie, pewnie sam producent miał problem jak to nazwać, więc nazwali "transformatorem", bo obniża napięcie, "do serw" bo pewnie jest pomyślane do współpracy z obwodami wejściowymi serwowzmacniacza (prostownik 3f), a z innymi obciążeniami może dobrze nie współpracować.
    Potrzeba obniżania napięcia w maszynach przemysłowych nie jest często spotykana, bo po prostu stosuje się osprzęt na odpowiednie napięcie, czasem widywałem transformatory 3f 400V/230V.

U nas kiedyś funkcjonowała nazwa "transformator elektroniczny do halogenów" ale tylko w tym jednym przypadku - przetwornicy (falownika) do zasilania żarówek halogenowych. Nie słyszałem żeby jakąkolwiek inną przetwornicę nazywano transformatorem elektronicznym.
    Możesz szukać czy istnieje na rynku coś takiego przetwornica 3f 400V/220V, ale nawet jak znajdziesz to pytaj producenta czy będzie pracować z takim obciążeniem jakie masz.

Zwykły falownik (taki prosty U/f=const) w teorii mógł by obniżyć napięcie, ale z obciążeniem pojemnościowym na 90% to nie zadziała i coś się uszkodzi, falowniki projektuje się do silników, a nie do zasilania innych falowników, dlatego mogą nie mieć filtrów na wyjściu.
    mariuszml
    Level 11  
    Quote:
    "Potrzeba obniżania napięcia w maszynach przemysłowych nie jest często spotykana, bo po prostu stosuje się osprzęt na odpowiednie napięcie, czasem widywałem transformatory 3f 400V/230V. "

Ten model maszyny co mam produkowany jest przez chińczyka na cały świat (różne standardy napięć 3-fazowych) więc takim odpowiednio dobranym do regionu "transformatorkiem" zapewne zastępują sobie konieczność tworzenia n-wersji zasilań uzależnionych od regionu gdzie trafia produkt. Spora oszczędność.

Quote:
    "zwykły transformator 3x400/230 wydaje się być najpewniejszym rozwiązaniem."

W maszynie nie ma miejsca na tradycyjny transformator, poza tym cena za 8kW była by daleko wyższa niż 150-200$.
    Czyli zostaje Aliexpress....
    tos18
    Level 40  
    mariuszml wrote:
    W maszynie nie ma miejsca na tradycyjny transformator, poza tym cena za 8kW była by daleko wyższa niż 150-200$.
    Czyli zostaje Aliexpress....

Więc kup Waść od razu kilka na zapas.
    Freddy
    Level 43  
    Żadne transformatory, ani regulatory fazowe się do tego nie nadają.
    Proszę nie zamieszczać szkodliwych porad.
    Tutaj potrzeba szybko konwerter poziomów (napięć i prądów) dużej mocy do sterowania impulsowego profesjonalnego serwomechanizmu.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Freddy zaglądałeś na stronę producenta tego urządzania?
    producent wrote:
    The present domestic servo motor technology is not reaching the international leading level, so what we are taking are mainly introduced from Japan, Europe etc. But due to the different voltage between the imported servo motor (200V) and China Industrial Voltage (380V), therefore, the 380V to 200V transformer is required to work in-between for ensuring the normal operation for the imported servo motor.

producent wrote:
    SANO Intelligent Servo Transformer is one kind of mini servo transformer introduced since year 2000. It is super-mini specialized servo transformer, specialized to the non-match of the voltages between China electrical mesh and AC servo motor. Such mini transformer has overcome the disadvantage of the traditional transformer: heavy, heating, high energy consumption, complex installation etc, which, totally different from the industrial frequency transformer, is the ideal product for solving the power adaptor in industrial controlling field, without any pollution to the electrical mesh.
    Freddy
    Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Tak, nawet do środka i wiem co piszę.

Moderated By Marek_Skalski:

Jaki sens pisać takie posty? Zostawiam, ku pamięci.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

jarek_lnx
    Level 43  
    Freddy wrote:

To napisz dlaczego to co wydaje się zamiennikiem transformatora nie może być zastąpione transformatorem.
    Jak zaglądałeś do środka to bardzo ciekaw jestem co oni tak naprawdę zbudowali, w wymiarach masie i cenie nieporównywalnie mniejszej od falownika, o zbliżonej mocy.
    Grzegorz740
    Level 36  
    Freddy wrote:
    jarek_lnx wrote:

To może jakieś zdjęcia byś wstawił. Chętnie byśmy zobaczyli co Chińczycy wymyślili.

A jak nie masz zdjęć to opisz budowę owego uprzędzenia.
    mariuszml
    Level 11  
    Quote:
    bardzo ciekaw jestem co oni tak naprawdę zbudowali, w wymiarach masie i cenie nieporównywalnie mniejszej od falownika, o zbliżonej mocy.

Chińskie skurkowańce zalały puszkę czarnym twardym jak skała epoksydowym glutem, ale spróbuję się do niej dobrać i mam na to pewien plan (mimo zakupu nowego na Aliexpress'ie). Zamierzam rozciąć obudowę szlifierką i dobrać się do płyty od spodu obudowy - być może w tym miejscu jest zalana w niewielkim stopniu lub w ogóle. Jeżeli tak, to rozlutownicą puszczę wszystkie luty, oderwę płytę od gluta i być może uda się wydłubać chociaż część elementów, a przynajmniej powinno się udać ustalić konstrukcję tego chińskiego cuda. Jeżeli coś z tego wyjdzie to podzielę się na forum.

A na marginesie - działało to bez zarzutu 3 lata, być może gdyby ten "transformatorek" miał większy zapas mocy, to by dłużej wytrzymał. Maszyna posiada silnik 5kW. Na pewno ten silnik (a więc i transformator) dostaje ostro w kość przy targaniu próbek o dużej wytrzymałości w okolicach górnej granicy zakresu pracy maszyny (tj max 300kN = 30,6 Tony).
    Grzegorz740
    Level 36  
    Czyli mają coś do ukrycia jak zalali czarną masą epoksydową :) .

Było by fajnie jakby udało się dostać do chińskiego urządzenia o ciekawej nazwie intelligent servo transformer.
    Freddy
    Level 43  
    Grzegorz740 wrote:
    To może jakieś zdjęcia byś wstawił. Chętnie byśmy zobaczyli co Chińczycy wymyślili.

A jak nie masz zdjęć to opisz budowę owego uprzędzenia.
    Niestety zdjęć nie mam, bo nie było czego robić. Całość zalana jakąś twardą masą zalewową.
    Rozbierałem jedynie w celu "poznawczym" za zgodą właściciela.
    Budowa - no cóż pudełko aluminiowe z zalaną elektroniką i kostki przyłączeniowe.
    jarek_lnx wrote:
    To napisz dlaczego to co wydaje się zamiennikiem transformatora nie może być zastąpione transformatorem.
    No to teraz bez urazy - Ty się zastanów i odpisz, dlaczego nie należy stosować transformatora do sterowania serwomotoru. Podpowiem - silnik może być sterowany szybko zmiennymi impulsami.

Moderated By Marek_Skalski:

Kolejna błędna wypowiedź. To urządzenie nie steruje bezpośrednio silnikiem. Proszę czytać ze zrozumieniem.

jarek_lnx
    Level 43  
    Freddy wrote:
    No to teraz bez urazy - Ty się zastanów i odpisz, dlaczego nie należy stosować transformatora do sterowania serwomotoru. Podpowiem - silnik może być sterowany szybko zmiennymi impulsami.
    Nikt nie mówi sterowaniu silnika tylko o zasilaniu sterownika serwonapędu, w tym urządzeniu są kondensatory które powinny złagodzić krótkotrwałe spadki i wzrosty napięcia na impedancji zasilania, jeśli transformator nie będzie przeciążany to spadki nie powinny być aż tak duże.
    Jeśli wiesz z praktyki że jest inaczej to napisz, ja nie wiem a mam powody przypuszczać że transformator będzie działać, a regulator fazowy nie będzie.
    Nie prowokuj niepotrzebnych sprzeczek - piszesz w takim stylu jakbyś to właśnie chciał osiągnąć, zero argumentacji i tylko "wiem co piszę" - nikt na forum nie wie, czy wiesz co piszesz, nikt rozsądny nie uwierzy na słowo, nie bierz tego do siebie mamy wielu idiotów, którzy by chcieli uchodzić za ekspertów, odróżnić można tylko po profesjonalnej argumentacji, jeśli taka się pojawi.

Quote:
    Budowa - no cóż pudełko aluminiowe z zalaną elektroniką i kostki przyłączeniowe.
    A miałem nadzieję na merytoryczną dyskusję, jednak zbyt wysoko cię oceniłem.
    Freddy
    Level 43  
    jarek_lnx wrote:
    Nie prowokuj niepotrzebnych sprzeczek - piszesz w takim stylu jakbyś to właśnie chciał osiągnąć, zero argumentacji i tylko "wiem co piszę" - nikt na forum nie wie, czy wiesz co piszesz, nikt rozsądny nie uwierzy na słowo, nie bierz tego do siebie mamy wielu idiotów, którzy by chcieli uchodzić za ekspertów, odróżnić można tylko po profesjonalnej argumentacji, jeśli taka się pojawi.
    Skoro uważasz mnie za idiotę, to przykre. Swoją wypowiedź oparłem na tym co wiem i co widziałem.
    Grzegorz740 wrote:
    A jak nie masz zdjęć to opisz budowę owego urządzenia.
    Jak inaczej mam opisać skoro to zalane pudełko z elektroniką. Grzegorz740 nie chciał poznać zasady działania, ale chciał zobaczyć zdjęcia wnętrza, ale ich nie mam, co też napisałem.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Freddy wrote:
    Skoro uważasz mnie za idiotę, to przykre. Swoją wypowiedź oparłem na tym co wiem i co widziałem.
    Nie uważam cię za idiotę, dlatego staram się cię przekonać, abyś nie prowadził dyskusji w taki sposób jak robią to idioci.
    Nie pisz rzeczy z których nic nie wynika, pisz jakie są fakty, pisz to co wiesz na pewno.

Praise from the moderator Marek_Skalski:

Właśnie o to chodzi na Forum. Odwołujemy się do faktów i piszemy wtedy, kiedy mamy wiedzę i znamy temat.
    Opinie, domysły i spekulacje nie są pomocne i mogą wprowadzać w błąd.

Podałeś że zaglądałeś do środka jako argument za tym że wiesz co piszesz, a później piszesz że zobaczyłeś masę zalewową, po co pisać rzeczy z których nic nie wynika?

Quote:
    Grzegorz740 nie chciał poznać zasady działania, ale chciał zobaczyć zdjęcia wnętrza, ale ich nie mam, co też napisałem.
    Właśnie o takim sposobie dyskusji mówię, albo udajesz idiotę, albo to zwykły trolling.
    Jesteśmy na forum elektronicznym, kolega powyżej, który pytał o budowę urządzenia na pewno nie był zainteresowany rodzajem czy grubością blachy, rodzajem kostek zaciskowych, ani zdjęciami do przyozdobienia warsztatu, po prostu inteligentny człowiek się domyśli o co chodzi, nawet jeśli któryś z dyskutantów użyje niewłaściwego słowa.
    Jak czepiamy się słówek, to to że nie napisał wprost, że chce poznać zasadę działania, to nie znaczy że nie chciał, to tylko twoja zła wola w interpretacji.
    Freddy
    Level 43  
    @Grzegorz740 mnie zapytał więc odpowiedziałem - metalowa obudowa i elektronika zalana żywicą. Tyle widziałem, więc odpowiedziałem. Nie odpowiadałem Tobie, lecz pytającemu, nie wiem więc po co się wtrącasz do dyskusji skoro nie masz nic do dodania.
    jarek_lnx wrote:
    Właśnie o takim sposobie dyskusji mówię, albo udajesz idiotę, albo to zwykły trolling.
    No właśnie - piszesz o swoich wypowiedziach chyba :) a mnie próbujesz obrazić takimi wypowiedziami?
    Proszę, żebyś zaprzestał takich wypowiedzi i takiego tonu.

Przeczytaj ze zrozumieniem inne wypowiedzi najpierw, a potem zacznij dyskusję, jeśli będziesz miał oczywiście coś do dodania.

Jeśli chodzi o zasadę działania, to nikt o to nie pytał, ale proszę.
    Quote:
    The intelligent servo transformer is an ultra-small three-phase servo transformer specially designed for the voltage mismatch between the power grid and the AC servo motor. It has changed the cumbersome, heat-generating, power-consuming, and difficult installation problems of traditional coil transformers; it does not cause pollution to the power grid. It is an ideal product to solve the problem of power adapters in industrial control systems. It is essentially different from power frequency transformers. There is also a qualitative leap forward.

Intelligent electronic servo transformers are undoubtedly special transformers for machine tools, robots, automation equipment servo systems, and servo motors. Chuangstable intelligent servo transformers have the advantages of anti-interference, enhanced heat dissipation, stability, small size, and exquisite appearance, and are the preferred servo products.
    mariuszml
    Level 11  
    Właśnie wydobyłem zwłoki tego "inteligentnego transformatora".
    Czy ja dobrze widzę że to po prostu trzy duże mostki prostownicze są i wykorzystane po dwie diody w każdym ?

Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer" Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer" Identyfikacja chińskiego urządzenia "intelligent servo transformer"

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

To cudo zalane żywicą w aluminiowej obudowie kosztuje 200USD...
    mariuszml
    Level 11  
    Nic więcej. Kable które widać idą prościutko do zacisków :)
    mariuszml
    Level 11  
    Tutaj oznaczyłem kierunek przewodzenia diod w mostkach po ich sprawdzeniu miernikiem. Co o tym myślicie ?
    Serio nie znalazłem w całym układzie niczego więcej.

A tu podobny transformator z podanymi scenariuszami połączeń między zaciskami (u mnie zastosowany był chyba scenariusz nr.3 ale 100% pewien nie jestem bo nie ja go wyciągałem z maszyny):
    Link
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    N połaczone z T - to ja już wiem jak to działa
    W większości urządzeń energoelektronicznych na wejściu mamy prostownik sześciopulsowy
    Który z 400V międzyfazowego robi 560V na kondensatorach.
    A z 208V międzyfazowego (120V L-N) zrobi 294V na kondensatorach.
    Prostownik trzypulsowy z 400V międzyfazowego zrobi 325V na kondensatorach (czyli mniej więcej pasuje)
    Więc wystarczy przed prostownik sześciopulsowy wstawić trzypulsowy (ten sześciopulsowy przestanie pełnić swoją funkcję) i mamy chiński "inteligentny transformator", a że w sieci pojawi się składowa stała, która spowoduje że wszystkie transformatory w tej sieci będą pobierać większy prąd magnesowania, a kogo to obchodzi ;)

Freddy wrote:
    Przeczytaj ze zrozumieniem inne wypowiedzi najpierw, a potem zacznij dyskusję, jeśli będziesz miał oczywiście coś do dodania.
    Jako podsumowanie, każdy może sam ocenić twoje wypowiedzi. Jak to było "Tutaj potrzeba szybko konwerter poziomów (napięć i prądów) dużej mocy do sterowania impulsowego profesjonalnego serwomechanizmu."
    "Tak, nawet do środka i wiem co piszę."
    Grzegorz740
    Level 36  
    Freddy wrote:
    Grzegorz740 nie chciał poznać zasady działania, ale chciał zobaczyć zdjęcia wnętrza, ale ich nie mam, co też napisałem.

Kolego jesteś w błędzie. Chciałem zobaczyć wnętrze aby po obejrzeniu zdjęć poznać zasadzę działania, a nie obejrzenie sobie zdjęć.

Kolega jarek_lnx wyjaśnił zasadę działania i zgadzam się z nim.
    mariuszml
    Level 11  
    Reasumując....jakie rozwiązanie proponujecie jako najrozsądniejsze do zasilenia serwonapędu z 3 faz 400V->200V ?

Tradycyjny transformator izolowany ? Czy budować we własnym zakresie za kilka groszy ekwiwalent tegoż "transformatora" ?
    Jestem za tym by było bezpiecznie i dla maszyny i dla innych urządzeń w sieci.