Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Reanimacja starego Radzieckiego prostownika

ferguson6600 02 Oct 2020 19:53 1254 24
 • #1
  ferguson6600
  Level 21  
  Witam szanowne grono. Wpadł mi w ręce stary radziecki automatyczny prostownik, i chcielem go zreanimować. Dodam tylko ze jutro będę go testowal pod napięciem (muszę dokupić mu gniazdo bezpiecznika). Ale do rzeczy, na tylnej sciance powinny być 2 diody prostownicze, KY202E9050, a jest tylko jedna, i mam zostawione 2 przewody, które powinny być podczepione pod 2 brakującą diodę. Teraz mam pytanie, czy można bezpiecznie podjąc próbę testową bez tej diody, celem sprawdzenia trafka czy wychodzi z niego potrzebne 36V zmienne.
  Reanimacja starego Radzieckiego prostownika Reanimacja starego Radzieckiego prostownika
 • #2
  bratHanki
  Level 31  
  КУ202Е to tyrystor 10A, 100V . Diody są oznaczane symbolem КД.
  .
 • #3
  ekspert100
  Level 16  
  Na początek odepnij to co stronie wtórnej trafa - celem sprawdzenia trafka
  i dokonaj pomiarów po stronie wtórnej trafa(napięcie zmienne).
 • #4
  wodzu_1
  Level 25  
  Sprawdź diodę, która pozostała, czy jest sprawna, odłączając ją wcześniej od uzwojenia wtórnego transformatora.
  Szeregowo z uzwojeniem pierwotnym wepnij tradycyjną żarówkę 60 do 100W i wtedy możesz bezpiecznie sprawdzić napięcia wtórne.
  W przypadku uszkodzonych uzwojeń transformatora żarówka zaświeci pełnym światłem oznaczającym zwarcie w uzwojeniach.
  Zachowaj szczególną ostrożność, pracujesz przy napięciu 230V, czyli niebezpiecznym dla zdrowia i życia.
 • #5
  ferguson6600
  Level 21  
  O widzicie koledzy, a ja myslałem że to diody. Oczywiście jutro tak zrobię po odpieciu kabli z wtornego, tylko muszę zakupić to gniazdo, albo zastosuje na szybko bezpiecznik automatyczny.

  Dodano po 2 [minuty]:

  @wodzu sprawdziłem ją miernikiem na brzęczyk, brak przejscia miedzy anoda i katodą,oraz do jej obudowy.
 • #6
  ekspert100
  Level 16  
  KY202 to Tyristor.jpg - musi by wyzwalany przez układ sterujący.

  Reanimacja starego Radzieckiego prostownika

  Dodano po 2 [minuty]:
 • Helpful post
  #7
  wodzu_1
  Level 25  
  Na zdjęciu widać trzecie wyprowadzenie, czyli bramkę.
  ferguson6600 wrote:
  sprawdziłem ją miernikiem na brzęczyk, brak przejscia miedzy anoda i katodą,oraz do jej obudowy.

  Tyrystora w ten sposób nie sprawdzisz.
 • #8
  ferguson6600
  Level 21  
  Ok, jasna sprawa. Ja za bardzo kumaty w tym nie jestem, ale na pierwszy rzut to ja sprawdzę jutro wyscie wtórne trafka. W tym tyrystorze bramka to obudowa prostownika. W sensie tyrystor przykręcony do tylnej sciany prostownika. Nie wiem jak, ale podczas testów miernikiem ustawionym na diody, miałem napięcie okolo 1V na mierniku w kierynku przewodzenia.
 • Helpful post
  #9
  ekspert100
  Level 16  
  Tu masz schemat

  Reanimacja starego Radzieckiego prostownika

  Optymalizcja do wersji uproszczonej to:
  R17 - jedna noga wylutowana
  T5 - zwarcie nóżki C-E

  Teraz masz mniej elementów do sprawdzenia, ale układ jest pozbawiony automatyki.
 • #11
  ferguson6600
  Level 21  
  Tu mam uryginalny schemat od naszych sąsiadów, ale jak pisałem, jestem nie za mocny w te klocki, więc potrzebuje pomocy i porady.
  Reanimacja starego Radzieckiego prostownika Reanimacja starego Radzieckiego prostownika
 • #13
  ferguson6600
  Level 21  
  @bratHanki tak to jest ten co podesłałeś schemat, on jest w 100 zgodny z moim co podesłałem.
 • #14
  aksakal
  Tube devices specialist
  Colego, ferguson6600! W tym tyrystorze obudowa to anoda . Po przeciwnej stronie anody katoda - (gruba ) i bramka (cienka i mniejsza długość). W sprawnym tyrystorze rezystancja między katodą a anodą jest nieskończona w obu kierunkach. Rezystancja między bramką a katodą wynosi 40-200Ohm, w obu kierunkach Odchylenie od tych wartości powoduje problemy ze sterowaniem i stabilnością. W prostowniku , zgodnie ze schematem, wykorzystuje sie tyrystory KУ(KU)-202Г(G).Możesz używać tyrystorów o różnych indeksach liter, z wyjątkiem A i Б(B) Reanimacja starego Radzieckiego prostownika
 • #15
  bratHanki
  Level 31  
  Literkę Б (B) też bym na wszelki wypadek omijał -50V. teraz mogą być problemy ze zdobyciem tych zarubieżnych elementów, można je zastąpić polskimi tyrystorami 10 A w identycznych obudowach. W razie problemów jest jeszcze coś ze starych zapasów.
 • Helpful post
  #16
  klamocik
  Level 31  
  A gdybyś chciał sprawdzić na prądzie zmiennym z twojego transformatora, to według schematu Aksakala zwarty przycisk =żarówka świeci, rozwarty= gaśnie.
 • #17
  ferguson6600
  Level 21  
  Witam ponownie, przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale dopiero dziś dostałem oprawkę bezpiecznika. Zrobiłem jak pisaliście, podłączyłem na (sucho) trafo i daje równe 36V zmienne. Potem podłączylem wszystkie kable jak powinno być. Zaświecila sie dioda zasilania, więc znowu zmierzyłem napięcie na wyjściu, i tak samo daje 36V, a na kablach pod akumulator 3,3V. Dodam tylko ze sprawdzalem bez brakującego 2 tyrystora. Co teraz według Was mam zrobić, ogarnąc i wlutować ten tyrystor i dopiero wtedy dokonywać dalzych pomiarow? Czy to napięcie 3,3V na wyprowadzeniu do akumulatora to tak ma być, a jak podłącze go to napięcie wzrośnie? Jakieś podpowiedzi koledzy?
 • #18
  aksakal
  Tube devices specialist
  Transformator prostownika ma uzwojenie wtórne 2X18V AC z odczepem od środka, lub 36V na skrajnych zaciskach. Bez 1 tyrystora prostownik 1 półowkowy. Testowanie prostownika na funkcjonalność należy przeprowadzić przy obowiązkowym podłączeniu akumulatora lub baterii o napięciu co najmniej 4 V.
 • #19
  ferguson6600
  Level 21  
  @aksakal to prawda, on ma odprowadzone 2 druty z wtórnego, ale po srodku trafka ma jeszcze jeden drut wyprowadzony ktory idzie na amperomierz. Czy ja dobrze rozumę Ciebie, ze mam teraz go podpiąc pod akumulator min 4V napięcia i dopiero wtedy wykonać pomiary na wyjściu?, mimo tego ze niema 1 tyrystora?
 • #20
  aksakal
  Tube devices specialist
  Ten drut, który idzie do + amperomierza, jest właśnie odczepem od środka uzwojenia wtórnego. Minus amperomierza jest podłączony do gniazda +. Z 1 tyrystorem lepiej nie włączać, bądź cierpliwy przed zakupem nowego. Wszelkiego rodzaju eksperymenty bez wystarczającego doświadczenia zwykle kończą się jeszcze większymi problemami.
 • #21
  ferguson6600
  Level 21  
  Jasna sprawa, a ten tyrystor ma być 10A na 300V?, bo takowe widziałem na znanym portalu, czy moze być na mniejsze napięcie?

  Dodano po 11 [minuty]:

  Juz doczytałem ze specyfikacji ze ten oryginał ma 10A na 100V, i takowych poszukam.
 • #22
  ferguson6600
  Level 21  
  Panowie wracam do tematu reanimacji. Zakupiłem tyrystory BTP 10A,700V. Z racji tego ze sa na wyższe napięcie, profilaktycznie wymieniam od razu 2. Jeden wstawiony, ale z drugim mam problem. Nie mogę rozszyfrować gdzie wlutować 2 kable. Jeden czarny idzie z elektroniki, a drugi czerwony idzie z odciągu trafka. Nie wiem gdzie mam podpiąć ten z odciągu trafka, pod katodę czy pod bramkę. Jeden odciąg jest wlutowany w katodę, a drugi nie wiem czy też pod katodę, a może odwrotnie, pod bramkę.
 • Helpful post
  #23
  bratHanki
  Level 31  
  Masz przecież schemat.
 • Helpful post
  #24
  aksakal
  Tube devices specialist
  Przewody z wtórnego uzwojenia transformatora na katody tyrystorow.
 • #25
  ferguson6600
  Level 21  
  Właśnie wczoraj doczytałem gdzie są wpięte. Po zamontowaniu tyrystorów nie podjął pracy, po oględzinach elektroniki namierzyłem 2 spalone diody. Po ich podmianie ładowarka wstała i podjęła prace,płynnie reguluje podawany prąd przez potencjometr. Dziękuje bardzo wszystkim za podpowiedzi.