Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMART DOM / google home poszukiwanie sterowników

blotniaq 03 Oct 2020 11:00 519 4
Optex
 • #1
  blotniaq
  Level 9  
  Cześć, Panowie możecie poradzić jakie sterowniki można zainstalować by współpracowały z Google Home pomysł jest prosty

  Brama garażowa - otwieranie, zamykanie
  Piec gazowy - sterowanie temperatura, włączanie/wyłączanie
  Centrala alarmowa - uzbrajanie/rozbrajanie

  Docelowo jeszcze chciałbym dodać wkładkę gerdy vlock - chyba że mamcie jakieś ciekawe alternatywy,

  Jeszcze nie sprawdziłem ale chciałbym zamontować wkładkę zewnętrzną do furtki ale nie wiem czy coś takiego znajdę.
 • Optex
 • #2
  sk1977

  IT specialist
  Wybór urządzeń współpracujących z GH jest bardzo duży. Zależy od tego co masz - np. jak wygląda zasięg WiFi, jak sterowana jest brama/piec, w jaki sposób chcesz to połączyć (np. przewodowo, WiFi, Zigbee), jak daleko jest furtka, itp. Czynników wpływających na wybór jest dużo.
  Rozbrajanie alarmu przez GH to moim zdaniem nie jest dobry pomysł - może jeszcze głosowo - będzie mógł włamywacz rozbroić :).
 • Optex
 • #3
  blotniaq
  Level 9  
  Interesują mnie moduły wifi, zasięg wifi na całej posesji, brama aktualnie sterowana jest radiowo (z pilota), piec beretta gazowy nie ukrywam że jestem laikiem :) Na pierwszy cel ustawiłem sobie bramę garażową
 • #4
  sk1977

  IT specialist
  Wybór urządzeń jest duży - to też kwestia budżetu. Urządzenia na WiFi mają wady - z bezprzewodowych rozważ lepiej Zigbee - w porównaniu z WiFi są stabilniejsze, szybsze, mniej wrażliwe na zakłócenia, nie obciążają sieci.
  Ogólnie Google Home to praca w chmurze - ma to swoje wady. Urządzenia dotyczące bezpieczeństwa, jak np. alarm czy brama, drzwi wejściowe - lepiej wykonać jako osobne systemy ze względu na bezpieczeństwo. Centralką alarmową możesz sterować np. bramą garażową. Ciekawą propozycją jest np. NeoGSM Ropama - poza funkcjami alarmu, sterowania z aplikacji umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami. Bezpośrednio nie ma możliwości integracji z poleceniami głosowymi, ale można wykorzystać wejścia centrali i sterować nimi głosowo za pośrednictwem urządzeń na WiFi lub Zigbee. Oczywiście w zakresie zapewniającym bezpieczeństwo.

  Z tańszych np. urządzenia Tuya - mają np. wkładki do zamków, ale też klamki otwierane odciskiem palca, kartą magnetyczną, kodem i przez GH lub Alexę (ze względu bezpieczeństwa nie umożliwiałbym otwierania głosowo). Do ogrzewania termostaty ścienne i grzejnikowe. Poza tym sterowanie oświetleniem i gniazdkami. Można tworzyć automatyzacje, scenariusze, połączyć z GH czy Alexą. Pracuje w chmurze.
  Z trochę droższych zobacz np. Homematic IP - centrala CCU3 pozwala na lokalne programowanie automatyzacji.
  To tak na początek...
 • #5
  xury
  Automation specialist
  Jeśli chodzi stricte o sterowanie głosowe poprzez Google Home to praktycznie da się sterować każdym urządzeniem które można kontrolować za pomocą MQTT lub Node-Red. Co za tym idzie trzeba mieć w swojej lokalnej sieci przynajmniej broker MQTT i nodejs. A jak już to mamy to równie dobrze możemy mieć jeden z otwartych systemów Smart Home. Powtarzam to wielokrotnie - Hassio, Domoticz, OpenHAB i inne. Jest ich wiele, jedne łatwiejsze drugie trudniejsze. Wybór jest twój. Namawiam jedynie do nauki Node-Red, które uważam za najlepsze narzędzie do automatyzacji na ziemi.