Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa

Art78pl1 03 Oct 2020 12:19 1110 1
e-mierniki
 • #1
  Art78pl1
  Level 11  
  Witam serdecznie.

  Mam mały problem z kuchenką mikrofalową Zelmer ZMW3000W. Ten sprzęt na chwilę obecną ma już około 4 lat, używany codziennie, średnio intensywnie. Kilka dni temu kuchenka zaczęła wyraźnie słabiej podgrzewać potrawy. Aby osiągnąć ten sam efekt podgrzania co poprzednio muszę wybrać wyższy stopień mocy / grzania.
  Zastanawiam się czy na przyczynę obecnego stanu rzeczy ma wpływ stan płytki mikowej znajdującej się w komorze wewnętrznej. Na pierwszy "rzut oka" płytka nie jest przypalona, ale wygląda na lekko zabrudzoną, zatłuszczoną.
  Po zdjęciu płytki mikowej nie widać, aby aby były pod nią jakieś ślady zabrudzeń, uszkodzeń na elementach metalowych.

  Zrobiłem zdjęcie płytki mikowej i chciałbym zapytać o waszą opinię co sądzicie na temat jej stanu i czy sugerujecie jej wymianę?
  Z góry dziękuję za Waszą opinię i pozdrawiam
  Artur
  Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa
 • e-mierniki
 • #2
  Art78pl1
  Level 11  
  Witam,

  Mała aktualizacja: w dniu dzisiejszym rozkręciłem kuchenkę mikrofalową, wykręciłem magnetron i dokonałem wizualnej inspekcji anteny magnetronu, która wydaje się być w stanie idealnym.

  Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa

  Dokonałem pomiaru rezystancji pomiędzy stykami magnetronu - mam do dyspozycji dwa mierniki - jeden miernik pokazał mi wartość 0,5Ω, drugi miernik pokazał zwarcie. Sprawdziłem również każdy ze styków magnetronu pod kątem przebicia na masę - wszystko jest poprawnie, nie ma przejścia na masę. Wniosek - pod względem elektrycznym magnetron wydaje się sprawny.

  Dodatkowo sprawdziłem kondensator pod kątem zwarcia miedzy zaciskami i do masy, sprawdziłem również diodę WN. Obydwa elementy wydają się być sprawne.

  Sprawdziłem bezpiecznik w plastikowej osłonie - również sprawny.

  Zacząłem sprawdzać wzrokowo połączenia, stan przewodów i zacisków. W pewnym momencie przy sprawdzaniu przewodów wysokiego napięcia prowadzących bezpośrednio do magnetronu natrafiłem na punkt, miejsce w którym ewidentnie była uszkodzona izolacja przewodu.

  Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa

  Przypomnę dodatkowo, że początkowy problem dotyczył tego mikrofala działała dużo słabiej niż zwykle. Dodatkowo przy ostatnich kilku użyciach pojawił się dodatkowy objaw - głośne buczenie po włączeniu.

  Zabezpieczyłem uszkodzoną izolację przewodu wysokiego napięcia za pomocą podwójnej koszulki termokurczliwej. Dodatkowo spiąłem przewody opaską / trytytką aby unieruchomić je.

  Mikrofala Zelmer ZMW3000W - słabo podgrzewa

  Nadszedł moment wielkiego testu. Wygląda na to, że udało się naprawić kuchenkę, która odzyskała swoją moc i zaczęła pracować poprawnie. To dowód na to, że warto być wytrwałym i nie poddawać się, nie zakładać, że od razu magnetron musi być uszkodzony a naprawa nieopłacalna.

  Powyższy opis usterki oraz udanej naprawy załączam dla osób, które borykały się z podobnymi objawami uszkodzenia. Może opis mojego rozwiązania ułatwi znalezienie przyczyny problemu.

  Pozdrawiam
  Artur